imanilmihali.com
İslamiyet

32 farz

32 FARZ

İMANIN ŞARTLARI;

1. Allah’a iman etmek 2. Meleklere iman etmek 3. Kitaplara iman etmek 4. Peygamberlere iman etmek 5. Ahiret gününe iman etmek 6. Kadere iman etmek

İSLAMIN ŞARTLARI;

1. Kelime-i Şehadet getirmek (“Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulüh” kelamını söylemek.Anlamı: Ben şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve yine şahitlik edimki Hz. Muhammed (sas) O’nun kulu ve peygamberidir.) 2. Namaz kılmak (Günde beş vakit namaz kılmaktır) 3. Oruç tutmak (Mazereti olmayanların Her yıl ramazan ayının tamamında oruç tutmasıdır.) 4.Zekat vermek (Dinen yeterince zengin olanların yılda bir defa mal ve paralarının bir kısmını muhtaç ve fakirlere vermesidir.) 5. Hacca gitmek(Gücü yetenlerin ve dinen yeterince zengin olanların hayatında bir defa hacca gitmesidir.)

ABDESTİN FARZLARI;

1. Elleri ve kolları dirseklere kadar yıkamak 2. Yüzü yıkamak 3. Başın dörtte bir kısmını meshetmek 4. Ayakları topuklarla birlikte yıkamak

GUSLÜN FARZLARI;

1. Ağzı bol su ile çalkalamak 2. Burna bol su verip temizlemek 3. Bütün vücudu hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkamak

TEYEMMÜMÜN FARZLARI;

1. Niyet etmek 2. Elleri temiz bir toprağa (Ya da toprak cinsinden bir şeye) iki defa vurup birinci defada yüzü, ikincide kolları dirseklerle berber meshetmek.

NAMAZIN FARZLARI;

A. Namazın dışındaki farzlar;

1. Hadesten taharet (Abdestli olmak) 2. Necasetten taharet (Kişinin bedeninin, elbisesinin ve namaz kıldığı yerin temiz olması) 3. Setr-i avret (Erkeklerin göbek ile diz kapağı arası, kadınların yüz, el ve ayakları dışında kalan yerlerinin örtülmesi) 4. İstikbal-i kıble (Kıbleye dönmek, Kabeye doğru durmak) 5. Vakit (Namazın vakti içinde kılınması) 6. Niyet (Allah için namaz kılmayı dilemek ve hangi namazı/rekatı kılacağını bilmek)

B. Namazın içindeki farzlar;

1. İftitah tekbiri (Namazı açmak için alınan tekbirdir.”Allahü ekber” Manası “Allah en büyüktür” demektir.) 2. Kıyam (Ayakta durmak. Hasta ve yaralılar oturarak veya yan yatarak kılabilir.) 3. Kıraat (Namazda bir miktar Kur’an okumaktır.) 4. Rüku (Bel ve baş düz iken eller ile diz kapaklarından sıkıca kavranır. Kadınlar dizlerini tam kavramaz, tesettürlerini temin için bacaklarnı biraz kırarlar.) 5. Secde (Yedi azayı yani yüzü (burnu dahil), iki eli, iki dizi ve iki ayak burnunu yere koymaktır. her rekatta iki kere yapılır.) 6. Ka’de-i Ahire (Son oturuş demektir.)

32 farz

Bu yazıyı okudunuz mu?

Takiyye nedir

Takiyye nedir

Takiyye nedir Aslen olduğundan farklı görünme, çekinme ve sakınma anlamına gelen takiyye dini manada; dinî, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir