Anasayfa / İMAN ESASLARI / Allah'a iman / Allah’a iman etmek nedir
imanilmihali.com
Allah’a iman etmek nedir

Allah’a iman etmek nedir

Allah’a iman etmek nedir

Allah’a iman etmek nedir sorusunun en kısa cevabı muhakkak; Allah’a iman, sadece Allah rızası için yaşamak ve ölmektir olacaktır. Çünkü imanın tüm alt konularının özü ve esası önce sadece Allah’a iman etmektir.

Allah’a iman etmek ve dindeki yeri

Yüce Allah (cc) tek olan, eşi benzeri olmayan, ortağı bulunmayan, bilinen ve bilinmeyeni yaratan, herşeyin sahibi, gücü ve ilmi sınırsız olan, herşeyi gören, işiten ve bilen, bize şah damarından yakın olandır. Yüce Allah (cc) azabı çetin ve rahmeti bol olandır. Yüce Allah (cc) mü’minlerin dostu, kafir, münafık, mürai ve müşriklerin hesap soranıdır. Yüce Allah (cc) Rahman ve Rahim olandır. Yüce Allah (cc) herşeye gücü yetendir.

Allah’a iman; tüm kalbimizle, aklımızla, bedenimizle, tereddütsüz bir şekilde, sadece ve sadece Yüce Allah’ı tek yaratan kabul etmek, sadece O’na kulluk ve ibadet etmek, medeti, rızkı, şifayı sadece O’ndan beklemek, sadece O’na güvenmek, O’na layık bir kul ve mü’min olmaya çalışmak, O’nun dostlarına dost, düşmanlarına düşman olmak, ilahi kudret ve ilimde O’ndan başka ilah edinmemektir.

Allah’a iman, insanın en büyük düşmanı, Yüce Allah’ın lanetlediği şeytana ve tüm şer güçlere karşı imana sarılmak, ölmek pahasına şerre yenilmemektir.

Allah’a iman, adil, haklı, dürüst, doğru, çalışkan, merhametli, şefkatli ve namuslu olmak demektir.

Allah’a iman ahde vefa göstermek, fıtrat yeminine sadık kalmaktır.

Allah’a iman, sadece Allah rızasını hedef alarak yaşamak, dünya sınavını Kur’an esaslarına uygun olarak vermeye çalışmaktır.

Allah’a iman, günahlara tevbe etmek, küfür ve şirke karşı durmak, şeytana aldanmamak, istiğfar ve mağfiret etmek, dua ile sadece O’na avuç açmak, nimetlerine şükretmek, kul olarak acizliği kabul etmek, ahiret yurdunda rahmetini esirgememesi için yalvarmak ve boyun bükmektir.

Allah’a iman, ahirete, kutsal kitaplara, peygamberlere, kadere, meleklerine inanmak, ölümden sonra hesap verileceğine gönülden ikna olmaktır.

Allah’a iman, tevhidin baş düşmanı şirk dini kurucusu şeytana teslim olmamak, aldanmamak, karşı durmak, şeytandan sadece Allah’a sığınmaktır.

Allah’a iman, Kur’an ayetlerini yaşam kılavuzu edinmek, Hz. Peygamberin Kur’an’dan öğrenerek bizlere öğrettiği dini yaşamaya çalışmak, salih ameller ve hayırlı işler üreterek topluma faydalı, hayırlı insan olmaktır.

Allah’a iman, Allah’ın ayetlerini Kur’an’da, bedende ve kainatta görebilmek, Yüce Allah’ın tek ve ortaksız olduğunu kabul etmektir.

Allah’a iman, inancı kalpte yaşatmak, dille ve hareketlerle bu inancı ispat ve ifşa etmek, riya, gösteriş ve büyüklenmelere bulaşmadan mütevazi yaşamak ve ahiret tarlası olan dünya sınavını vermeye gayret etmektir.

Allah’a iman, Allah yolunda mücadele etmek, bu inanca karşı olanlarla dost ve arkadaş olmamak, iman etmeyenlerle araya mesafe koymaktır.

Allah’a iman, mü’minlerle iman kardeşliği kurmak, diğer mü’minleri canından aziz bilmektir.

Allah’a iman, Kur’an-ı Kerim’de yazılı Allah’ın sınırlarına istisnasız iman etmek, kabul etmek, bu sınırlar içinde yaşamaya gayret etmektir.

Allah’a iman, Yüce Rabbimizin emir ve yasaklarının yazılı olduğu Kur’an’ı dinin tek kaynağı kabul etmek, dini yaşayarak gösteren Hz. Peygamberi ahlak, maneviyat ve dürüstlüğü ile örnek almaktır.

Allah’a iman, Kur’an’ı Kerim’i anlayarak okumak, Yüce Rabbin emir ve yasaklarını idrak etmek, beşeri ve toplumsal meselelerde Kur’an hükümlerine uygun doğru ve dürüst işler yapmaktır.

Allah’a iman, nefse, şeytana, paraya, kişi ve varlıklara tapmamak, onları ilah ve Allah’a ortak kabul etmemektir.

Allah’a iman, Kur’an’dan başka tartışmasız kitap ve Hz. Peygamberden başka tartışma üstü kişi kabul etmemektir.

Allah’a iman, Ol! deyice olduran, Öl! deyince öldüren Yüce Allah’a muhabbetle ve sadakatle teslim olmaktır.

Allah’a iman, ibadet, amel ve ahlaklı olmaya çalışırken iman ışığı altında yürümektir.

Allah’a iman, dünya sınavı sonrasında mutlaka hesap ve mizanın yaşanacağına inanmak, yaşamın oyun ve eğlence için boşuna yaratılmadığını anlayarak hesap gününde mahçup olmamaya çalışmaktır.

Allah’a iman, çiçeğin renginde, arının kanadında, yağmur tanelerinde, azametli dağların zirvelerinde, kapkaranlık uzay derinliklerinde, damarlarımızdaki kanda, bebeklerin saflığında, annelerin şefkatinde, ilkbaharda tohumların topraktan fışkırmasında, gece ile gündüzün yer değiştirmesinde, gölgelerin uzayıp kısalmasında Yüce Allah’ın ayetlerini görebilmektir.

Allah’a iman, sadece Allah rızası için yaşamak ve ölmektir.

Bu yazıyı okudunuz mu?

Allah’ın Vaadine itikad imtihanımızdır

Dünya çok yakında artan zulüm ve şeytanlıkları harap edercesine, Allah’ın vaatlerinin tek tek gerçekleşmesine şahitlik ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir