Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / İSLAM AHLAKI / Amellerimizin uzantısı
imanilmihali.com
Amellerimizin uzantısı

Amellerimizin uzantısı

Amellerimizin uzantısı

Amel iş işlemek, değer üretmek, bir şey yapmak, davranmak, birileri üzerinde etki bırakmaktır ki aslen bu etki yaparak, yapmayarak, reddederek, inanarak, görmezden gelerek gerçekleşir.

İslam dini hoşgörü, barış, kardeşlik, eşitlik ve esenlik dinidir.

İslam, yaptığımız kadar yapmadığımız amellerden de bizi sorumlu tutan dindir.

İslam, yaptığımız amellerin etkilediği tüm insanların sevap veya günahından bizleri de sorumlu tutan dindir.

İslam, yaptığımız amellerin sonuçlarına bahane üretemeyeceğimiz, irademizle yaptığımız tercihlerden sorguya çekileceğimiz, nefsimizi değil de hep başkalarını (şeytanı, arkadaşları, hayatı vs.) suçladıkça bir türlü tevbe ile arınamayacağımızı, nefsimizi terbiye edemeyeceğimizi bize hatırlatan bir dindir.

Ameller iyi veya kötü, geçici veya kalıcı olabilir ve liderler açtıkları çığırdan yürüyen insanların hepsinin birden vebalini kazanırlar.

Örnekleyecek olursak; yolda sigara içen biri, çocuklara kötü örnek olarak, ramazansa niyetlilerin nefsine kuruntu sokarak, parası olmayanın canını çektirerek, dumanıyla çevreyi ve toplumu zehirleyerek, bedenine kötülük yaparak, başkalarını rahatsız ederek, nafaka ve rızkını yok yere harcayarak pek çok kötülüğü aynı anda işler ve pek çok insanı etkiler.

Bir yetime, yoksula-yolcuya yardım eden biri, yardımseverliği yaymış, bir ihtiyacı gidermiş, küçüklere ve diğer insanlara iyi örnek olmuş, rızkındaki başkalarına ait olan kısmı iade ettiği için emanete ihanet etmemiş, yardım ederek imanının gereğini yapmış, nefsini terbiyeye başlamış demektir.

imanilmihali.com
Pahalı jeep türü arabasıyla, parfüm kokularına bezenmiş, son moda dekolte elbiseler veya isterse tesettürler içinde, kolları pahalı mücevherlerle bezenmiş, etraftaki yoksullara kaygısız yoldan geçen bir bayan, niyeti ve güzergahı ne olursa olsun neleri, nasıl işler siz hesap edin.
İsraftan teberruca, mahreme riayetsizlikten harama, aşağılamaktan kibre, gıpta ettirmekten hasete, kötü zanda bulundurmaktan iftira ve gıybet ettirmeye kadar o bayanın yaptığı ve insanlara yaptırdığı amelin uzantısı akıllara hayret verecek kadar büyüktür.

Amellerimiz bu nedenle önemli, etkili ve kalıcıdır. Yalnız kendimiz için değil etraf ve toplum için de tevazu ile bezenmiş bir hayat sürmek, dikkatli ve seçici olmak bu nedenle önemlidir.

Yapmadığımız amellerden sorumlu olmak ise yoldaki taşı kaldırmamaktan, el açan fakiri görmezden gelmeye kadar geniş bir yelpazedir. Bunlara kayıtsız kalmakla sadece sevaptan mahrum olmaz aynı zamanda günah ta işleriz ki bu umursamazlıklar hududullaha (Allah’ın sınırlarına) riayetsizlik demektir.

Yaptığımız iyi veya kötü işler nasıl birileri üzerinde etki bırakıyorsa, yapmadıklarımız da çevre üzerinde aynı etkiyi bırakır. Sadaka verdiğimizi görenler vermek gerektiğini-herkesin öyle yaptığını, sadaka vermeden gittiğimizi görenler vermemek gerektiğini- herkesin vermeden gittiğini düşünür ve kendisi de öyle yapar. Hele çocuklar bunu benimser ve ecellerine kadar hep öyle davranır.

Amel, hayatın kendisidir ve tüm hareketlerimiz bizi sorumlu kılarken aynı zamanda gören birilerine örnek teşkil eder.

imanilmihali.com
  Amel; sadece işleyerek değil, işlenmeyerek te sahibine sevap veya günah kazandırır.

Bahçede yaptığınız mangalın kokusu yandaki fakir aileye gidiyor ve onlar aylardır et yemiyorsa yandınız demektir. Yolda adamın teki karısını dövüyor ve siz bana ne diyorsanız yandınız demektir. Yolda para buldunuz ve sahibini aramadan o parayı cebe indirdiyseniz yandınız demektir. Bahçenizdeki elmalardan iki tane koparıp nefsini köreltmek isteyen çocuğa kızdınızsa yandınız demektir. parayı yardım için kullanmadınız, biriktirdinizse yandınız demektir. Kocanız için değil de başkaları için süslendinizse yandınız demektir. Allah’a değil de çelik kapıya güveniyorsanız, ev bahçe duvarlarını metrelerce yükseltiyorsanız, pahalı arabalar ile etrafa hava atıyorsanız yandınız demektir.

Unutmayın, başkasının gözünü alan, kıskandıran, canını çektiren, onda olmadığu halde size bakıp gıpta ettiren şey…size haramdır.

Başkası sizin açık kıyafetinize bakıp niyetini bozuyorsa, siz başkasına pahalı-israf-haram ve lüks dolu bir sahte hayata dair örnek oluyorsanız yandınız demektir.

İçkinin, zinanın, uyuşturucunun adını anmak bile gereksizdir çünkü onlar aileleri yıkan, nafakaları yok eden, toplumun geleceğini karanlıklara sürükleyen kötülüklerdir. Yapan da, özenen de, aracı olan da yanmaya mahkumdur.

imanilmihali.com
 Mü’min, ahlakıyla, imanıyla, ibadetiyle, yaşamı ve tevazusu ile, yaptıkları ve sakındıkları ile örnektir. Mü’min yaptıkları ve yapmadıkları ile topluma hep doğru mesaj verendir. O, harama el uzatmayarak amel işlemeden de sevap kazanandır.

Keşke! dememek için şimdiden hayır! demek en iyisidir.

Allah bizleri salih amel işleyen, kötülük ve vesveselerden uzak, haramlardan uzak, hak yemek ve zulmetmekten uzak bir hayata kılavuzlasın.

Rabbim bizleri bağışlasın.

Rabbim bilmeyerek işlediğimiz günahlar için bizi bağışlasın.

 

 

 

Amellerimizin uzantısı

Bu yazıyı okudunuz mu?

vicdan

Vicdan Allah’ın kalplere koyduğu adalet terazisidir

Vicdan Allah’ın kalplere koyduğu adalet terazisidir Vicdan kalp sesidir. Dinleyene de dinlemek istemeyene de aynı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir