Anasayfa / DAHA FAZLA / Dini hikayeler / Azrail ile pazarlık
imanilmihali.com
Dini-hikayeler

Azrail ile pazarlık

Azrail ile pazarlık

Zengin ancak pinti bir adam gece uykusunda Azrail (as)’ı görmüş. Azrail ona kendisini almaya geldiğini söylemiş ve adam korku ile o çok sevdiği dünya mal ve servetlerinden kopmak istemediğini söyleyip sayısız yakarmalar ve rüşvetler vadetmiş. Azrail bunları kabul etmedikçe de adam çıtayı yükseltip kendisini almaması şartıyla tüm mal ve servetini dağıtacağına yemin etmiş.

Azrail ona bir hafta süre vermiş ve bir hafta sonra durumuna bakacağını ama canını alıp almamak konusunda söz vermediğini anlatmış.

Adam bir hafta boyunca elde avuçta olan her şeyini konu komşuya, muhtaca, yaşlıya dağıtmış yinede bitirememiş. Yolcuların önünü keser zorla yardım eder hale gelmiş. Nihayet bir hafta sonra ancak kendisine yetecek kadar az bir parası ve yiyeceği kalmış.

Bu arada kendisine cimri ve kibirli diye yıllarca lakaplar takmış olan ahali adamın bu yardımlarından dolayı çok mahçup olmuşlar, sayısız teşekkür ve özürle adamın kalbini kazanmaya çalışmışlar, çocuklar bu yaşlı zenginin bahçesinde korkusuzca oynamaya, kadınlar adama el emekleri patik ve kazaları vermeye, uzak yoldan gelenler adama küçük ama gönülden hediyeler vermeye başlamışlar.

Zengin adam yıllarca yalnız yaşadıktan sonra görmüş ki bu bir haftada yaptıklarıyla etrafı dostlarla dolmuş. Mutluymuş, huzurluymuş. Çok parası kalmasa da Azrail’in canını almayacağından eminmiş. Bir hafta süre bittiğinden Azrail’i beklemeye başlamış lakin Azrail günlerce gelmemiş.

Zengin adam bir haftalık sürede yaptıklarını imkanı ölçüsünde yapmaya devam etmiş, bu arada Azrail’i de bekliyormuş. Ama Azrail hiç gelmemiş.

Bir sabah uyanmış ve elini yüzünü yıkayıp aşağıya indiğinde gördüklerine inanamamış. Tüm para, mal ve erzakı sanki hiç dağıtmamış gibi yerinde duruyormuş. Dışarıdaki dostlarına merhaba demek istediğinde bir bakmış ki dışarıda kimseler yok.

O zaman anlamış ki tüm bu gördükleri bir rüyaymış ve aslında sabaha dek sadece uyumuş, kimselere de bir şey vermemiş. Yine anlamış ki bu kendisine bir derstir.

Hemen rüyasında yaptığı gibi etrafına yardıma ve paylaşmaya koyulmuş. Ama bu sefer can korkusundan değil gönülden isteyerek yapıyormuş bunları.

Etrafı dostlarla dolan, sevilen, mutlu ve huzurlu yaşayan zengin adam malı ve erzakı azalsa da içine dolan esenlik hissiyle çok mutluymuş. Bu halde uzun yıllar yaşamış. Herkese elini uzatmış, herkes de onu sevmiş ve saymış.

Bu yazıyı okudunuz mu?

Dini-hikayeler

1’den önce sayı var mı?

1’den önce sayı var mı? Allahü teâlâyı inkâr eden zeki bir dehri [ateist] vardı. Hristiyan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir