Anasayfa / ALLAH (cc) / Ben kimim diye kendinize sorun
imanilmihali.com
Ben kimim diye kendinize sorun

Ben kimim diye kendinize sorun

Ben kimim diye kendinize sorun

Günlük fani koşturmacalarda herkes; hiç doğmamış, birisince hayat ödülü ile mükafatlandırılmamış ve hep varmış ve hatta hiç ölmeyecekmiş gibi yaşar. Yanlıştır.

Dünyevi varlığımız denilen beden, iblisin de etkisiyle bizi nefsin tutsağı edip, fani hayata daldırır ve baki hayatı unutturur.

Şimdi herkes ben öyle değilim diyecektir. Ama yanlıştır. Herkes öyledir.

Kimse bir şeye bakarken bir adım geri çekilip bu bakan kim? Ben kimim diye sormaz kendisine. Sormak cevabın ilk adımıdır ve soru doğru sorulmazsa doğru cevapta asla bulunamaz.

Kamil insan olmak derinlik ister. Satıhsal yaşayan insan ise hatalara gebe ve fani dünya ile sınırlıdır. Oysa o soru bir kez sorulduğunda berzah alemi aşılır ve kişi kendisinin et, kemik, ruh, vicdan, kalp gibi melekeler bir araya getirilerek, yoğun bir uğraş sonucu meydana getirilmiş bir efsane olduğunu görür ve bu gördüğünün aslında bu dünyaya ait olmadığını da anlar. Yine anlar ki birisi, bir güç bu muhteşem parçaları bir araya getirmiş ve adına insan demiştir.

Ben kimim, nasıl duyuyorum, nasıl bu gözler en harika bilgisayar ve merceklerden daha güzel görüyor, neden tenime bir iğne batınca canım acıyor diyebildiğiniz kadar insansınız!

Bu nefes almayı ben emretmiyorum? Ben kalbime çalış demiyorum, ben aklıma gece bile çalışır vaziyette kalmasını söylemiyorum ama birisi benim adıma emir veriyor, kanım dolanıp duruyor, hücrelerim hergün milyonlarca ölüp milyonlarca çoğalıyor.

Öğrendiğim, bildiğim şeyleri nasıl hatırlıyor, lüzumsuzları nasıl bir süre sonra unutuyorum? Kulaklarım sesi, gözlerim ışık ve görüntüyü nasıl birleştirip en berrak haliyle bana sunuyor? En narin ve en hoyrat dokunuşları bu ellerimle nasıl yapabiliyorum?

Ben kimim ve içimdeki kim? Beni kim, neden, ne kadar süreliğine, ne yapmam için yarattı?

Bunları kendinize sorun ve iman edin!

Kudret, mülk ve ilmin sahibi Allah her birinizi muhteşem bir iyilik abidesi olarak yaratıp donattı. Sizlere sayısız nimet, imkan, kudret, akıl, seziş ve anlayış verdi. Kalemi, demiri, ateşi bahşetti. Duyan kulaklar, gören gözler verdi.
Allah bilinen ve bilinmeyen her şeyi yarattı.

Biz ve içimizdeki biz, Allah’ın eser, kulu, aciz eserleriyiz.

İman etmek bir lüks, bir övünme meselesi değil şarttır, farz olandır.

Allah’tan başka iman, kulluk ve ibadet edilecek hiçbir şey yoktur.

Ben kimim, bu içimdeki kim dediğiniz anda artık yolunuz Allah, Kur’an ve Peygamber yoludur!

Rabbim herkese bu soruyu kendisine sordurmayı nasip etsin!
Amin.

Ben kimim diye kendinize sorun

Bu yazıyı okudunuz mu?

Kur'an

Kur’an üzerine yeminleşmek – Mübahale

Kur’an üzerine yeminleşmek – Mübahale “Sana (gerekli) bilgi geldikten sonra artık kim bu konuda seninle ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 1 = 6