Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / İBADET / Berat kandilinde ne yapılır?
imanilmihali.com
Berat kandilinde ne yapılır?

Berat kandilinde ne yapılır?

Berat kandilinde ne yapılır?

“De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Zümer 39/53)

Berat gecesi; geçmişimizin imani muhasebesini yapma, geçmiş hata ve günahlardan dolayı Rabbimizin huzurunda tevbe ve istiğfar etme, O’nun verdiği sağlık, huzur, afiyet, nimet ve bereketler için şükretme, bugünümüzü ve geleceğimizi bu saflaştırılmış imana göre şekillendirme gecesidir.

Bu gece zikir, tefekkür, şükür, ibadet ve tevbe gecesidir. Bu gece O’nu daha iyi tanıyabilmek için Kur’an’a sarılmak ve salih kul olmanın niyet ve teşebbüsüne ilk adımı atabilmektir.

Bu gece kandırılmışlıklarımızdan kurtulma, çıkar odaklı yaltaklanmalarımızdan sıyrılma, gözümüzü açma, etrafımızdaki dostları, destek ve değer verdiğimiz insanları bir kere daha değerlendirme ve eleme zamanıdır.

Bu gece; sıkıntıdan, hatadan, her türlü kötülükten berat etmek için bir fırsattır. Zihnimizi, gönlümüzü, maddi ve manevi anlamda her türlü prangadan kirden temizleme imkânı bulacağımız Berat Gecesi bizlere, hayatın telaşı içerisinde türlü umutlar, türlü amaçlar uğrunda koşarken bizi bize hatırlatan kutlu zaman dilimidir.

Bu gece, bizi geçmişimizle yüzleşmeye, bugünümüzü değerlendirmeye, yarınımızı ise Allah rızası istikametinde inşa etmeye davet eder. Bu itibarla Berat, geçmişe dair günah ve kusurlarımıza yönelik tevbe ve istikbalimize dönük umut olur.

Berat gecesi, bizlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmamız gerektiğini ifade eder. Bu gece, Rabbimizin affediciliğine ve bağışlayıcılığına sığınmaya bir fırsat sunduğu gibi, kendimize, ailemize, kardeşlerimize ve bütün insanlara karşı affedici ve bağışlayıcı olmayı hatırlatır. Berat, kırılan kalpleri onarma, incinen onurları imar etme, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günü ve gecesidir. Yüce Yaradan’ın affına erebilmek için yaratılanı affetme günüdür.

Bu gece; arzularımızın, tutkularımızın, heva ve heveslerimizin, bencilliklerimizin egemenliğinden, kandırılmışlıklardan, nefsimizin esaretinden kurtularak gerçek özgürlük beratımıza, Allah’a teslimiyete, duru ve sade İslam’a nasıl kavuşacağımızı bizlere öğretir.

Berat gecesi af ve mağfiret gecesidir. Peygamber Efendimiz (s.a.s), Yüce Rabbimizin bu gece dünyaya rahmetiyle tecellî ederek: “Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya düşen yok mu, ona afiyet vereyim!” buyurduğunu bizlere müjdelemiştir. (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salavât, 191)

Bu bağışlanma mevsiminde bize düşen derin tefekkürdür, gönülden niyazdır, dönüşü olmayan tevbedir. Bu Kandil’de yenilenme ümidiyle gelin hep birlikte tevbe edelim.

Zaman zaman, hırs, tamah ve bencilliğe kapılarak; dünyayı ahirete tercih eder hale geldiğimiz için, üç kuruş dünya menfaati için hak yoldan ayrılıp şer odaklarına alet olduğumuz için, Allah rızası yerine başkalarının rızasını gözettiğimiz için, kul olmanın saflığını başkalarını rab edinerek kirlettiğimiz için, samimi ve ihlas sahibi olamadığımız için tevbe edelim.

En yakınlarımızdan bile sevgi ve merhameti esirgediğimiz; eşimizi ve çocuklarımızı ihmal ettiğimiz; akrabalarımızı, yetimleri, kimsesizleri, yardıma muhtaçları unuttuğumuz, maddi çıkarlar uğruna maneviyatımızı ayaklar altına aldığımız günler için tevbe edelim.

Rabbimizin bize emanet ettiği dünya evini harap ettiğimiz, toplumu ve çevreyi katlettiğimiz için tevbe edelim.

İmanımız için, vatan ve milletimiz için, dirlik ve düzenliğimiz için, kendimiz için, mü’min kardeşlerimiz için; İslam coğrafyasında kandırılmışlıkların, ikilik ve kavgaların sona ermesi için; acılar içerisinde kıvranan İslam’ın; gözyaşlarının dinmesi, saflığının geri kazandırılması, sulh ve sükûnu, huzuru ve barışı için dua edelim.

Bu gece; tevhid dinini, fıtrat dinini uydurulmuş dinlere üstün kılalım, pislik ve hevalardan arınıp Yüce Allah’a nefsimizi temizlemesi, imanımızı tazelemesi için niyaz edelim.

Yüce rabbimizden, ahde vefa göstermeyen, Fatiha ile verdiği söze sadık kalamayan, unutkan, tembel, zayıf, dininde samimi olmayan mü’minleri bağışlamasını dileyelim.

Rabbim mü’minlere, eski günah ve pişmanlıklardan arınmış olarak Ramazan’a girebilmeyi nasip etsin.

Rabbim bizleri, kendisini hakkıyla öven, sena eden, hamd eden, şükreden kullarından eylesin.

Rabbim bu gece; dünyaya dalıp işlediğimiz imanı inkar, zalime meyil, menfaate tamah, kişilerden medet umma günahlarımızı bağışlasın. Rabbim kalbimizdeki imanı söndürmesin.

Berat kandiliniz mübarek olsun!
 

Berat kandilinde ne yapılır?

Bu yazıyı okudunuz mu?

Gurur veya gözyaşı getiren ibadet mukayesesi

Gurur veya gözyaşı getiren ibadet mukayesesi

Gurur veya gözyaşı getiren ibadet mukayesesi İbadet ve kulluk, fıtrati gayedir ve insan sadece Allah’a ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir