Anasayfa / İMAN ESASLARI / Kadere iman / BİREYSEL Mİ, ORTAK KADER Mİ?
imanilmihali.com
toplum

BİREYSEL Mİ, ORTAK KADER Mİ?

BİREYSEL Mİ, ORTAK KADER Mİ?

Bireysel mi, ortak kader mi?

Kader konusu bireysel bazda bile ele alındığı zaman anlaşılması bir hayli zordur. Çünkü insan aklı boyutların tamamını göremeyecek kadar az gelişmiş, büyük işleri sadece parçalar halinde gören bir yapıda, dikkati dağınık, iradesi zayıf, dünyevi istek ve arzuları had seviyede bir varlıktır.
Aklı ve kalbiyle pekçok şeye muktedirken bu yeteneklerini daha ziyade farklı amellere yönelik kullanır ve özellikle işine gelmeyen hususlardan uzak durmak gayretindedir.
Kader hadisesi akıbetimizin ezeli bilen Allah tarafından bilinmesi nedeniyle oluşturulmuş yazgımızdır. Cüzi irademiz ile bazı tercihlere imza atabiliyorken bazılarına sadece seyirci kalırız ki bu hadiseler bizim dışımızda sadece ilahi irade isteği ile gerçekleşir.
Cüzi irade kullandığımız her niyet, niyaz ve eylemden sorumlu olduğumuz açıktır. Çünkü dileyen yani ilk adımı atan biziz. Ortamı sağlayan, gücü veren, sebep ve sonuçları yaratan Allah olsa da dileyen ve isteyen biziz. bu nedenle mesuliyet tamamıyla bize ait.
Bu mesuliyet ise bize muhakkak bir bedel getirecektir. Çünkü Yüce Allah Kur’an’da demiştir ki “hardal tanesi kadar bile olsa herşey hesap günü karşılık bulacak ve hak yenmeyecektir.”
Dolayısıyla bu dünyada da ahiret yurdunda da akıbetimizi hazırlayan her bir amel ile sorgulanacağız.
Peki akıbetimiz üzere yazılı olan kaderimizde olanlar başkalarını da etkiliyorsa? Etkilememesi mümkün müdür?
Bizim içkiye müptela olmamız evin nafakasını yok edendir, bizim hız tutkumuz kazada yakınımızı kaybetmemeize sebeptir, bizim dini öğrenmeye gayret etmemiz etrafımızdakilerin de ilgidar olmasına vesiledir.
Kader bahsini sadece kişisel bazda düşünmek bu yüzden yanlıştır. Çünkü kader mevzusunu inkâra kalkışanların asıl gayretide bundandır.
Allah kulunu yaptıklrından sorumlu tutar. Bu sorumluluk verdiği zarar veya fayda nispetindedir. Yani O hayırlı işten bir kişi nasiplenmişse başka, binlerce kişi nasiplenmişse başkadır. Keza kötü amelimizden zarar gören bir kişi veya sadece kendimizse başka, başkaları veya tüm toplum zarar görüyorsa başkadır.
Kader ağları dediğimiz irtibatlar insanın aklının alamayacağı kadar karmaşıktır. Sizin için hayır olan bir şey başkası için kötü olabilir veya sizin için felaket olan bir şey başkası için hayır olabilir. Sizin amelleriniz ile yakınlarınızın, aile ve toplumunuzun tercihleri de değişir.
O halde insan sadece yaptıklarından değil yaptıklarının verdiği tüm neticelerden sorumludur.
Burada alimlerin yük ve etkisi çok dha fazladır. Çünkü ihtisas ve ilim sahibi insanlar hem daha fazla kitleye hitap etme şansına sahiptir ve hem de onların sözüne daha çok itibar edilir ve şayet bu ilim sahipleri dikkatli sözler sarfetmez ve kelimelri toplumda farklı ve yanlış dalgalanmalara sebebiyet verirse mesuliyetleri kat kat fazla olur.
“Biz bir memleketi helâk etmek istediğimizde, onun refah içinde yaşayan şımarık elebaşlarına (itaati) emrederiz de onlar orada kötülük işlerler. Böylece o memleket hakkındaki hükmümüz gerçekleşir de oranın altını üstüne getiririz.” (İsra 17/16)
Bu ayet açıkça gösterir ki ileri gelenler toplumun akibeti ile doğrudan ilişkilidir ve yönetilenler haddi aşmış ileri gelenlere tabi oldukları sürece helakleri mubahtır.
“Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır.” (Al-i İmran 3/104)
Bunun tam tersi iyiliğe çağıran kesim, grup veya ileri gelenlerin kendileri gibi onlara tabi olanlarda kurtuluşa ercektir.
Bu nedenle kader bahsi bireysel alınamyacak kadar karışık ve kompleks bir kavramdır.
Neticeten; kul kendi kaderi ile yaşarken başkalarının ve toplumunda kaderinin bir parçası ve etkeni ve belki değiştiricisi olduğuna ikna olmalıdır. Yüce Allah’ın dilemesi ve rızası halinde o kulun söz ve davranışları yaratılış hikmetine giden yolda diğer kullara ışık olur. nedne olunan bu ışık ta kulun alacağı sevap ve günahın miktarını belirler.

Bu yazıyı okudunuz mu?

Kazada rıza, belada sabır, bollukta şükür

Kazada rıza, belada sabır, bollukta şükür

Kazada rıza, belada sabır, bollukta şükür Kaza başa gelenler, bela istenmeyen hadiseler, bolluk refah ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir