Anasayfa / İMAN ESASLARI / Ahirete iman / Cennete kimler gidecektir
imanilmihali.com
Cennete kimler gidecektir

Cennete kimler gidecektir

Cennete kimler gidecektir

Cennete günah işleyip af dileyen, küçük günah işlemekten çekinen, büyük günahlardan fersah fersah kaçınan, ama günlük hayatta ister istemez günah işleyen ama sonra tövbe edip dua ile Rabbine yakaranlar girecektir.

Cennete ibadet, iman, ahlak ve salih amel ile bedenini ve kalbini birleştirebilen, ama insan olduğu için istemeden de olsa bazen kızan, küsen, büyüklenen, kalp kıran, can yakan, kötü söz söyleyen ama hemen akabinde tövbe ve istiğfar ile af dileyen, farz ibadetleri aksatmayan, elinden geldiğince, kabiliyeti ve imkânı nispetinde doğru yol üzerinde durmaya gayret eden kullar girecektir.

Cennetlere günahsız melekler değil günahkar din tanımazlar değil, iman edip kul olmaya gayret edip küçük kusur ve kabahatler eden masum, tevazu sahibi, büyüklenmeyen, af dilemeyi ve nefsini suçlamayı becerebilenler girecektir.

Cennetlere, ibadet, iman ve ahlakını salih amellerle süslerken cimriliğini engelleyemeyen, nefsini yeterince terbiye edemeyen, göz ile haram işleyen, farzların edasında kaza borcu bulunan, hayatın meşgaleleri nedeniyle ibadet ve amellerine yeterince vakit ayıramayan, rızık ve nimet peşinde ter dökerken modern zaman fitneleri ile acı çekenler ama niyeti has ve kalbi temiz olanlar girecektir.

Cennetlere, kalbinde damla kadar imanı olanlar, şirke bulaşmayanlar, küfre sapsa da tövbe edenler, mü’min olmasa da Müslüman olabilenler, şeytana ve nefsine teslim olmayanlar girecektir.

Cennetlere cennet isteyenler değil, cehennemden korkanlar değil, Allah rızası için yaşayanlar girecektir. Niyaz ve secde ile acizliğini kabul eden, günahlarını itiraf eden, kul olmayı beceremediğini idrak edenler girecektir cennetlere.

Cennetlere Allah’ı layıkıyla tanıyamadığımız bilincine eren, peygambere yaptığımız haksızlıkların farkına varan, dine verdiğimiz zararları anlayabilenler girecektir.

Cennetlere kalp gözü açık, kalp mühürleri sökük, imanı kalplerinde olanlar girecektir.

Cennetlere Rabbimizin şefaatine mazhar olanlar, Allah rızasına mazhar olanlar, Peygambere ve Kur’an’a gönül verenler girecektir.

Cennetlere günah işlemiş ama günah işlemenin ayıbı ile Rabbimizin huzuruna çıkmaya utananlar girecektir.

Cennetlere, iman kardeşine daha fazla iyilik edemediği için kahrolanlar girecektir.

Cennetlere, her saniye ziyanda olduğunu bilip, salih amel, ibadet ve hayırlarda koşmayı kendisine destur edinenler girecektir.

Cennetlere, Allah dostlarını dost, Allah düşmanlarını düşman belleyenler girecektir.

Cennetlere insan olmanın acizliğini, cüzi iradesinin ilahi irade karşısındaki ezikliğini hissedebilenler girecektir.

Cennetlere ibadeti sadece namazdan ibaret saymayanlar, imanı hayata egemen kılanlar, ahlakı yaşama yansıtanlar, Kur’an’la dost olanlar, İslam’ı Kur’an’a göre yaşayanlar girecektir.

Cennetlere, Kur’an’ı, Allah kelamını anladığı dilde okuyup, dostu düşmanı, emri yasağı, iyi ve kötüyü idrak edebilen iman etmiş kullar girecektir.

Cennetlere, varlıklara, tabiata, diğer kullara örnek ve saygılı olan, alçakgönüllü, hak ve adalet tutkunları girecektir.

Cennetlere taşıdığı beden ve ruha, organ ve şuura saygısı olan, fıtrata uygun yaşayan, ilahi ilim ve kudrete saygılı olanlar, Allah’tan başka ilah tanımayanlar, şeytana düşman olanlar girecektir.

Cennete şehitler, şehit aileleri, vatan ve din sevdalıları, canını bu değerlere feda edenler gidecektir.

Cennete, cennete layık olan, bu dünyanın sınav olduğunu bilen, fani hayat için baki hayatı feda etmeyenler girecektir.

Cennete, mucizeler görünmeden, melekler inmeden, kıyamet ve ecel gelmeden, salih amel işlemeye vakit varken tövbe ve iman edenler girecektir.

Cennetlere, mahlukatı incitmeyen, ağaçlara zulmetmeyen, gereksiz yere karıncayı bile incitmeyenler girecektir.

Cennete, bir lokma ekmeğini muhtaçla, komşusuyla, yolcuyla, yolda kalmışla, mümin kardeşiyle, yoksulla paylaşanlar girecektir.

Cennetlere, Rabbimizin şefaatine mazhar olan, küçük günahları olsa da, büyük günahları bulunsa da imanlı, ibadetli ahlaklı, salih amelli kullar girecektir.

Cennetlere insan olmanın değerini bilen, cennetlere girme şansı kendisine bahşedildiği için şanslı olduğunun farkına varan, sırat-ı mustakim’in ne demek olduğunu bilenler girecektir.

Cennetlere, Allah’ın ipine sarılan, dini bölmeyen, imansızlarla yatıp kalkmayanlar girecektir. Cennetlere zulmetmeyen, hak yemeyen, harama bulaşmayanlar, mazlumun ve haklının yanında olanlar, anne babasına saygıda kusur etmeyen, akrabasını ihmal etmeyen, kötü ve kötülüklerden sakınanlar girecektir.

Cennetlere Allah için adaleti ayakta tutan, yalan yere yemin etmeyen, dürüst ve doğru sözlü mert insanlar girecektir.

Cennetlere üç kuruş dünya menfaati için ahiretinden vazgeçmeyen vefakar kullar girecektir. 

Doğrusunu elbet Rabbimiz bilir ama cennetlere Peygamberler, sıddıklar, şehitler, alimler, imanlı kullar girecektir.

Cennetlere günahsız insanlar değil günahkar olduğunu bilip, boynu bükük Rabbimizden af ve mağfiret dileyebilenler girecektir.

Cennete kimler gidecektir

Bu yazıyı okudunuz mu?

Müsterih olmak kimin hakkıdır

Müsterih olmak kimin hakkıdır

Müsterih olmak kimin hakkıdır Müsterih olmak; vicdanı rahat, huzurlu, esenlik ve kurtuluştan inşallah emin, güvende, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir