Anasayfa / DAHA FAZLA / Dini hikayeler / Çeyrek altın ve çalışmanın önemi
imanilmihali.com
Dini-hikayeler

Çeyrek altın ve çalışmanın önemi

Çeyrek altın ve çalışmanın önemi

Vaktin birinde çok varlıklı bir ailenin genç ve yakışıklı bir oğlu varmış. Adam çok namuslu, çalışkan ve dürüst bir tüccar olduğundan etrafında da çok sevilir ve sayılırmış. Oğlu ise babasının servetinden dolayı hiç çalışmaz, hep hazır yer, emeğin kıymetini bilmezmiş.

Birgün annesiyle oğlan oturup konuşmuşlar ve oğlan evlenmeye karar verdiğini annesine söylemiş. Annesi de babasının rızasını almasını o müsade ederse şehirdeki tüm kızların onunla evlenmek için hazır ve istekli olduğunu söylemiş. Çocuk durumu babasına anlatmış ve babası oğlunun durumunu bildiğinden tek bir şart ortaya sürmüş;

“Git, çalış, tek bir çeyrek altın kazan, bana getir ve sonra evlen.”

Çocuk bu cevap üzerine hemen ertesi gün annesine gitmiş, bir çeyrek altın parası istemiş, kuyumcudan alıp bahçede çalışmakta olan babasına getirmiş. Babası altını almış ve bahçenin ortasındaki kuyuya atıvermiş. Oğlan doğal olarak hiç bir tepki vermemiş.

“Bu parayı sen kazanmamışsın” demiş ve kendisinin kazandığı altını getirmesini istemiş.

Oğlan ertesi gün annesinden yine para alıp ama bu kez üç gün bekleyip yine bir altın satın almış ve babasına götürmüş. babası yine altını pencereden dışarı fırlatınca oğlan yine tepki vermemiş.

“Bu altını da sen kazanmamışsın”

Nihayet oğlan babasının anladığını ve çalışmaktan başka çare olmadığını görmüş, iş aramış ve on beş gün kadar yorucu bir işte çalışıp gerçekten de bir çeyrek altın satın alacak kadar para kazanmış. Altını almış babasına getirmiş. Babası bahçede çalışıyormuş, altını almış tam kuyuya atacakken oğlu babasının elinden tutmuş;

“Dur baba, ne yapıyorsun? O parayı kazanmak için on beş gündür anam ağladı. Kuyuya attırmam.”

Babası sevinçle oğluna bakmış;

“Tamam bunu sen kazanmışsın. Artık evlenebilirsin!”

Oğlan babasının vermek istediği dersi o an anlamış. Çalışmanın önemini, alın terinin ve helal lokmanın kıymetini fark etmiş ve o günden sonra da babasına işlerinde yardım etmeye, savurganlığa son vermeye başlamış. Bir süre sonra da evlenmiş ve babasının işlerini devralmış. Ama hiçbir zaman yalana ve harama, kolay yoldan para kazanmaya, alın teri ve emeğin hakkını yok saymaya yanaşmamış. Çalışmış, dürüst yaşamış ve mutlu olmuş.

Bu yazıyı okudunuz mu?

Dini-hikayeler

1’den önce sayı var mı?

1’den önce sayı var mı? Allahü teâlâyı inkâr eden zeki bir dehri [ateist] vardı. Hristiyan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir