Anasayfa / DAHA FAZLA / Dini hikayeler / Cimri komşu ve karıncalar
imanilmihali.com
Dini-hikayeler

Cimri komşu ve karıncalar

Cimri komşu ve karıncalar

Vakti zamanında çok zengin ama merhametsiz ve yardım etmeyi sevmeyen biri varmış. Paraları biriktirir, onları her gece gizlice sayar, ihtiyacı olmadığı halde küpler dolusu erzak ve altın biriktirirmiş. kendisinden iş, para veya yardım isteyenlere de yalan söyler ve parası olmadığını iddia edermiş.

Bu engin adamın kocaman sarayının yanı başında da yoksul ve yaşlı bir çift varmış ki yiyecek yemeği bile zor bulurlarmış. Yoksullukları kış vakti hastalıkla da birleşince durumları bir hayli kötüleşmiş ve çaresiz bu zengin adama gidip biraz yardım istemeye karar vermişler.

Saraya gidip adamla konuştuklarında zengin adam onlara bin bir yalanla erzakı ve parası olmadığını söyleyip evlerine elleri boş göndermiş. Bu yaptığından da hiç üzülmemiş ve onları merak dahi etmemiş. O akşam yine oturup bir güzel paracıklarını saymış ve yatmış.

Sabah uyandığındaysa onu bir sürpriz bekliyormuş. Mutfağa gittiğinde gözlerine inanamamış. Kilerden her biri ağzında bir tane buğday veya pirinci dışarıya taşıyan onbinlerce karınca varmış mutfakta ve hepsi bir sıra dahilinde pencereden dışarı doğru gitmekteymiş.

Merakla karıncaları takip etmiş ve görmüş ki dışarıda daha binlercesi varmış ve dış duvara doğru gitmektelermiş. Takip etmiş, karıncaların tırmandığı duvarı da aşarak dışarı çıkmış ve bakmış ki karıncalar dün kendisine gelen yaşlı ailenin evine doğru gidiyor.

Ailenin evine yaklaşıp camdan bakınca da ne görsün ailenin babası çok hasta olan eşine mutfakta karıncaların getirdiği bu buğdaylarla yemek yapmakta ve karısına içirmekteymiş. karıncalar ise ağızlarındaki buğday ve pirinçleri ayrı ayrı bir yere istifliyor ve tekrar dönüp zengin adamın evine başka bir tane daha almak için gidiyormuş.

Zengin adam bu muazzam tablo karşısında dün ve hayatı boyunca yaptıklarından çok utanmış. Ailenin yanına girip olanları anlatmış. Buğdayların nereden geldiğinden habersiz aile çok utanmış ve hemen erzakları iade etmeye kalkışmış ama zengin adam onları durdurup onlarca kez özür dileyerek, ölene kadar diledikleri kadar para ve erzağı kendisinin vereceğini, her türlü yardımı yapacağını anlatmış.

Yaşlı ve hasta çift adamın teklifini mecburen kabul etmiş ve çok sevinmişler. Sonra ise yaşlı çift ölene kadar bir şeye ihtiyaç duymadan rahat yaşamış ve zengin adam da o günden sonra yardıma muhtaçlara ellerini uzatmaya başlamış. Karıncalar da bir daha zengin adamın mutfak ve kilerine yanaşmamışlar bile. Çünkü adam artık herkese kendi elleriyle götürüp vermekteymiş.

Bu yazıyı okudunuz mu?

Dini-hikayeler

1’den önce sayı var mı?

1’den önce sayı var mı? Allahü teâlâyı inkâr eden zeki bir dehri [ateist] vardı. Hristiyan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir