Anasayfa / DAHA FAZLA / Dini bebek isimleri / Çocuklara isim koyarken
imanilmihali.com
çocuklara isim koyarken

Çocuklara isim koyarken

Çocuklara isim koyarken dikkat

Çocuklara isim koyarken mana düşünülmeli, hayra hizmet eden, barış ve huzur vadeden isimler tercih edilirken, kötü anmalı olan isimlerden uzak durulmalıdır.

Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: “Sizler Kıyamet Günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağırılacaksınız; öyleyse isimlerinizi güzel yapın.” (Ebu Davud / KS, 113)

“Çocuğa güzel isim vermek, dinini öğretmek ve vakti gelince evlendirmek, evladın babası üzerindeki haklarındandır.” (Ebu Nuaym)

İsimler kulun adı ve etiketi olmaktan öte karakter ve mizaç üzerinde de etki eden tanımlamalardır. Dahası kula verilen isimlerde dikkatli olmak lazım gelir ki bazı isimler kulağa hoş gelse de mana olarak ilahi uzanımlara veya Kur’an ile yasaklanan veya ayıplanan hallere karşılık gelebilir. İsimler aşağılayıcı, ahlaksızlığı işaret edici, alaya sebep verecek isimler olmamalıdır.

Her ana ve baba evvela koyacakları ismin Kur’an’da geçen isimler olmasını ister ki bu normal ve güzeldir. Yanlış olan manası bilinmeyen veya şerre varan isimlerin kullanılmasıdır ki aileler buna çok dikkat etmelidir.

Mukaddes isimler dikkatle tercih edilmeli

Güzel isimler çoktur. Mesela Peygamber isimleri, Resulullah efendimizin 400 kadar olan mübarek isimleri, Allahü teâlânın Esmâ-i hüsnasından olup da, isim olarak koyması caiz olan Ali, Aziz, Macid, Mucib, Rafi, Reşid isimleri, Eshab-ı kiramın, âlimlerin isimleri konabilir. Benzer şekilde şehitlerin isimleri de verilmeye layık isimlerdir. Ebubekir, Ömer, Ali gibi halife isimleri de uygundur.

Allah’ın kulu manasına gelen Abdullah ve Abdurrahman gibi isimler öncelikle kullanılmalıdır.

(Allah indinde en güzel olan isimler, Abdullah, Abdurrahmandır.) [Müslim]

Rahman, Resul, Nebi, Cebrail, Azrail, Mikail, İsrafil isimler adeta özel isim olduklarından kula isim olarak verilmemelidir. Keza Samet ismi, hiç kimseye muhtaç olmayan demektir. Bu sadece Allah’a mahsus bir durumdur, isim olarak kullanılamaz. Yine Kâfirlerden Karun, Haman ismi çocuklara konmamalıdır.

Dinen manası kesin olarak şerre çıkan isimler asla kullanılmamalıdır ki satan, iblis, zalim, münafık, mürai gibi isim ve türevlerinden uzak durmak lazımdır.

Manası bilinmeyen isimler verilmemeli

Gülsüm gariban, zavallı kimsesiz anlamındadır. Julide Farsça’da dağınık, perişan demektir. Cennet bahçesi olarak bilinen İrem ise Allah’ın gazabına uğrayan sahte cennettir. Bade ismi içki demektir. Sanem ismi “Put” anlamına geldiğinden çocuğa isim olarak konulması uygun değildir. Aleyna İsmi son zamanlarda kız çocuklarında en çok rastlanılan isimlerden bir tanesidir ancak manası “üstümüze bela, sıkıntı aksın” demektir. Benzer şekilde Kezban yalancı demektir. Bekir ise deve yavrusu demektir. Asiye, İsyan eden demektir ki Peygamberimiz bu ismi Cemile (güzel) ile değiştirmiştir.

Alev, cehennemi çağrıştırdığından uygun değildir. Afira, Otsuz, çorak manasınadır. Berre, temizleyici. Peygamber Efendimiz bu ismi de Cüverriye ve Zeynep gibi muhtelif isimlerle değiştirmiştir. Cemre, ateş parçası manasına gelir ve Peygamber Efendimiz tarafından Cemile ismiyle değiştirilmiş olduğu rivayet edilir.

Tuana isminin anlamının ‘Cennet bahçesine düşen ilk yağmur damlası’ olarak sanıldığı, fakat Tuana isminin Arapça kökenli bir isim olmadığı için Kuran’da geçmediği ve cennet ile ilgili herhangi bir anlam taşıyamadığı ifade edilir.

Efsun, Sihir, büyü, üfürük, Sihirbazların tuzağı, Hile ile yapılan kötü işler anlamına geldiği ve Efsun’un İslamiyet’çe men ’edilmiş ve büyük günahlardan sayıldığı şeylerden birisi olduğu belirtilir. Sude, ezilmiş, dövülmüş, sürülmüş, terleyen, boyalı, sürmeli anlamına gelmektedir.

Rumeysa ‘gözü çapaklı kadın’, Hüreyre ‘kedicik’ demektir. Kayra eski Türk mitolojisinde ‘tanrı’ demektir, Allah’tan başka ilah olmaz. Çocuğa tanrı ismi konulmamalıdır. Melis adı Yunan mitolojisinde ‘tanrıça’ demektir, şişman ve tembel anlamlarına da gelir. Ecrin, Allahın Hediyesi olarak bilinse de aslında, ‘ücret’ anlamına gelir. Bir insan ücret olamaz.

Süveyda: Kalbin ortasında var kabul edilen siyah nokta. Tohumun ortasında bulunan tanecik, Kalpteki gizli günah, anlamları taşımasından dolayı isim olarak kullanılmasının uygun olmadığı belirtilir.

Yabancı kökenli isimlerden uzak durulmalı

Yabancı kaynaklı isimler ise mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Hannas ismi şeytanın ismi. İleyda, (Yabancı isim) Su perisi demektir. Alara, Rosa, bunlar İslam isimleri değil gayrimüslim isimleridir ve çocuklara konulmamalıdır. Anlamı kötü olan, anlamsız şeyler de çocuklara isim olarak konulmamalıdır.

Örnekleyecek olursak, Lara; Latin mitojisinde adı geçen ölüm perisidir. Sır tutamadığı için dili kesilmiştir. Merza; internette ‘Meleklerin Kraliçesi’ olarak geçse de ‘mariz’ kelimesinden gelir ve ‘hastalıklar, illetler, hastalar’ anlamındadır.

Peki hangi isimler konmalı ?

Barış, Mert, Özgür, Sevgi gibi isimlerin, aynı şekilde Kerim, Macit, Zeynep, Hasan, Abdullah, Kevser, Abdurrahman gibi isimlerin çocuklara verilmesinde bir sakınca yoktur.

Adil (Âdil), erkek ismi olarak anlamı, adaletli, hakkını veren, adaletli davranan; doğru, doğruluktan ayrılmayan, dürüst, mert; haklı, hakka uygun; eşit, eş, müsavi; Allah’ın emirlerini hakkıyla uygulayandır. Bu aynı zamanda Hz. Ömer’in lakabıdır. İsim olarak güzel örneklerdendir. (Adile (Âdile) kız ismi olarak kullanır.)

Bir başka örnek de Burhan ismidir. Anlamı: belge, kanıt, delil, ispat, hüccet; doğruyu yanlıştan, hakkı batıldan, iyiyi kötüden ayırmak için kullanılan delil; İlahi aydınlık, Hz. Muhammed, Kuran, İslam’dır.

İsimlerde Allah’a kulluğun ifade edilmesi güzeldir. İslam büyüklerinden hatıra kalan isimlerde özelleşenlere dokunmadan kullanılabilir. Örnek verecek olursak Ebrar adı, ‘Özü sözü doğru adamlar, hayır sahipleri, ev sahibi, iğneci iğne satan’ anlamlarına gelmektedir.

Keza ehlibeyt isimleri de uygun olur ki Fatma, Ayşe, Ahmet, Mehmet, Muhammet, Mustafa, Zeynep gibi isimler öncelikle tercih edilmelidir.

Özetle;

Anne ve babalar evlatlarına isim verirken (doğan ve bir kez olsun nefes alan tüm çocuklara isim verilmelidir.) Kur’an’da geçen mukaddes isimlere öncelik vermeli, Allah’a kulluğu, İslam’ı, hayrı, sahabeleri, güzelliğe hizmeti, barış ve esenliği öne çıkaran isimleri tercih etmelidir.

Kur’an’da geçmesine rağmen şer ile anılan isimlerden uzak durmak, manası bilinmeyen ama kulağa hoş gelen isimleri araştırmak ve sonra karar vermek, yabancı kökenli isimlerden sakınmak lazım gelir.

En güzel isimler muhakkak Allah’ındır. Evlatlara verilecek isimler de dine ve ahlaka uygun, caiz, hayra hizmet eden veya hayrı anımsatan isimler olmalıdır.

Erkekler için Abdullah ve Abdurrahman, kızlar için Zeynep, Cemile öne çıkan güzel isimlerdendir.

Bu yazıyı okudunuz mu?

dinen çocuk eğitimi

Dini manalı erkek bebek isimleri

Dini manalı erkek bebek isimleri ERKEK BEBEK İSİMLERİ Âbidin : İbadet edenler kulluk yapanlar. Adnan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir