Anasayfa / DAHA FAZLA / Dini hikayeler / Deniz yıldızı toplayan adam
imanilmihali.com
Dini-hikayeler

Deniz yıldızı toplayan adam

Deniz yıldızı toplayan adam hikayesi çoğumuzun bildiği ama unuttuğu güzel bir öyküdür. Hikaye bize iyiliğin kıymetini, küçük veya büyük iyilik olmayacağını, bizler için küçük olan bir iyiliğin bir başkası için büyük olabileceğini ve dünyayı tamamen güzelleştiremesek de iyiliğe katkıda bulunmanın önemini anlatır.

Deniz yıldızı toplayan adam

Bu hikaye de meşhur ve güzeldir. Vaktin tekinde bir adam varmış. Deniz kıyısına yakın bir evde tek başına yaşayan bu adam sabahları erkenden kalkar ve sahile giderek kuma vurmuş deniz yıldızlarını teker teker alır ve tekrar denize atarmış. Kıyıya vuran deniz yıldızları sayıca çok olsa da o yılmaz ve yetebildiği kadar gayret edermiş.

Birgün arkadaşlarından birisi onu uzaktan görmüş ve merakla ne yaptığını anlamaya çalışmış. Uzakta adamın biri sahilden birşeyleri eline alıyor ve denize bırakıyormuş. Önce bir şeyler topladığını sanmış ama adam topladıklarını denize attığına göre bunun olamayacağına karar vermiş.

Nihayet gidip sormayı kararlaştırmış ve adamın yanına gitmiş. Bakmış ki adam teker teker deniz yıldızlarını kumdan alıyor ve denize bırakıyor. Adam etrafına bakmış ki binlerce milyonlarca deniz yıldız var ve adam ne kadar uğraşsa da hepsini suya atamaz.

Selam vermiş, neyi neden yaptığını sormuş ve sonrasında demiş ki;

“Ne kadar uğraşırsan uğraş hepsini kurtaramazsın. Birkaç taneyi kurtarsan ne fark eder ki?” demiş.

Bizim adam yan bir bakışla bakıp, yaptığı işe devamla yerden bir deniz yıldızı daha almış ve onu suya bırakırken şöyle demiş;

“BAK ONUN İÇİN FARK ETTİ!”

Misafir adam hatasını anlamış, ne büyük gaflette olduğunu fark etmiş ve o da adam gibi deniz yıldızı toplayıp denize bırakmaya başlamış. Dostlukları her sabah bu iş ve muhabbetle gelişmiş ve arkadaş olmuşlar.

Hikayeden çıkacak ders ise şudur ki iyiliğin küçüğü büyüğü olmaz. Sizin için küçük olan bir iyilik bir başkası için muazzam büyük olabilir.

Bu yazıyı okudunuz mu?

Dini-hikayeler

1’den önce sayı var mı?

1’den önce sayı var mı? Allahü teâlâyı inkâr eden zeki bir dehri [ateist] vardı. Hristiyan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir