imanilmihali.com
deniz

Deniz

Deniz

Yüce Allah bilir ki tüm insanlar, tüm emekler, tüm imkânlar bir araya gelse insanoğlu ve tüm canlılar ancak üç beş günlük su depolayabilir. Bu yüzden yere emir vermiştir içinde ve altında suyu tut diye. Deniz toprağın koynudur.

Yer altında, derelerde, nehirlerde biriken su akar toplanır göllerde, denizlerde. Göllerde biriken ve nehirlerde akan sular tuzsuz ve içilebilirdir. Canlılar, hayvan ve bitkiler içsin diye. Ama tez elden ulaşır bu sular denizlere ki bozulmasınlar, kokmasınlar.

Deniz tuzludur. Yıllar geçse de bozulmasın diye su tuzundan içilmez. İçilmez ama içinde mikrop ta üremez insanoğlunun ürettikleri hariç.

Deniz tortuyu dipte toplar, temizini safını buhar ile gönderir göklere ki yeniden yağmur olsun, can olsun hayata. Tortu denizde kalır. Derindir deniz dayanabildiğince pisliği kabul eder ve yapabildiğince temizler. İçinde yaşattıkları da temizler bir yandan suyu.

Kirlenince su canlılar başka yere kaçar ama deniz kaçamaz. O pis’le, zehirle, kimyasal atıkla yaşamak zorundadır.

Avı çoktur denizin ama Rabbinden bekleyene verir. Bazen isyan edene de çok verir ama maksatlıdır. Yahudilere yasak günde balığı çok vermesi, diğer günler hiç vermemesi onları günaha daha çok çekmek içindir. Maddi gelir ve dünya hayatı için yasağa aldırış etmeyenler bilinsin, imtihan olan dünya hayatı maksada uysun diye böyledir.

Denizler karanlıktır. Berraktır su aslında ama havanın renginden mavi görünür.

Kenarından bakınca moral ve huzur verir deniz insana, umut olur. Bereket ve ferahlık verir.

Üzerinde olunca korku verir dalgalarıyla. Denizin kendisine ve içindeki canlılara temiz hava toplamak için yaptığı çırpınışlar demek olan dalgalar korkutur gemilerdeki Allah’a sığınmasını bilmeyen yolcuları. Yalvarırlar bir ağızdan karaya sağ salim çıkarsak eğer bir daha inançsızlık yapmayacağız diye.

Karaya ayak basınca selametle ise sözlerini unutur madde hayatına geri dönüverirler pervasızca.

Deniz vefalıdır. Kabardığında böbürlenmez, insanlar uzak dursun ister. O kendi derdindedir. İnsanların kirlettiği sularını temizlemekten, içindeki misafirlerine temiz hava elde etmekten başka tasası yoktur.

Hırçınsa, can alırsa, korkutursa Allah’tandır. Deniz Rabbine karşı gelmez.

Deniz gemileri Rabbinin emriyle yüzdürür. Rüzgârla dost, yağmurla içiçe, toprakla kardeştir.

Gece coşar deniz değiştikçe hava. Fırtınalara, yıldırımlara ev sahipliği yapar. Yüreklere korku ve endişe verir ki insanlar Rabbini daha çok ansın.

Yanacağı zamanı bekler deniz. Toprağın yanması, göğün yarılması gibi denizinde yanması vardır.

Toprağın ateşini düşürmeye yetmeyecektir denizin gücü bu kez. Sura üfürüldüğünde ateş denizi olacak, yerle gök birleşirken denizde aralarına karışacaktır.

Deniz âşık gönüllere emsaldir. Güneşiyle sabah akşam ayrılıp birleşen deniz kısa özlemlerle akşamı eder.

Huzur veren sükûnetiyle gönüllere dolarken, hırçınlığıyla kızmanın sembolüdür.

Deniz geniş bilgi hazinesidir. Emsaldir çokluğa ki derinliği, genişliği muazzamdır. Yeryüzünün dörtte üçünün su olması bu ilimdendir.

Bembeyaz bulutları da kapkara bulutları da denizin suyu yaratır.

Deniz âşıkların gönlündeki geniş vadilerdir. Susayıp içemedikleri bir hasrettir. Denizin hikmet ve nimeti böylesiyken doldursanız ancak bir kap alırsınız kendinize. Deniz o kadar büyük, kul hayat denen sınavda işte o kadar küçüktür.

Nem tuzsuz yükselmeseydi göğe tortusu bırakıp, rüzgâr taşımasaydı yağmur yüklü bulutları kilometrelerce, gürlemeseydi gök, çakmasaydı şimşek, tatlı ve ılık olmasaydı yağmur, hızla düşseydi yere kurşun gibi, delip geçseydi bizleri damlalar, yer tutmasaydı suyu, canlanmasaydı tabiat, akmasaydı dereler, tutmasaydı deniz tonlarca suyu bir arada… ne olurdu halimiz?

Deniz

Bu yazıyı okudunuz mu?

İman, mü’minin her şeyidir.

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR İnandığımızı iddia ederken yerine getirmediğimiz mükellefiyetler veya hepten inanmadığımızı beyan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 1 = 2