Anasayfa / İMAN ESASLARI / AKAİD / Diğer varlıklar gözüyle insan
imanilmihali.com
Diğer varlıklar gözüyle insan

Diğer varlıklar gözüyle insan

Diğer varlıklar gözüyle insan

Bizler tabiata, kainata, canlı ve cansız tüm varlıklara hep alnımızın altındaki, burnumuzun üstündeki iki tane mercek ile yani gözlerimizle bakar ve hayatı buna göre tanımlarız. Allah bize Kur’an, beden ve kainat ayetlerini okumayı emrettiği için bakar, dinler, varsayar, akleder, yorumlar ve benimseriz. Doğrularımız, kabullerimiz, değerlerimiz ve ispatlarımız hep bu manadadır.

Peki her biri canlı ve hatta hareketli olan, ruhları olmasa da anlama ve idrak güçleri olan diğerleri bize bakınca neler görüyor? Bize ne not verip, ne hissediyor?

Önce hayvanlar âlemiyle başlamak en doğrusu ve kolayıdır. Tespih eden kuşlar, konuşan kuşlar, kendisine vahyedilen arılar, Hz. Süleyman’ın ordusu ezmesin diye dile gelen karıncalar, Hz. İbrahim’i yakacak ateşi söndürmeye ağzındaki bir damla su ile giden ve hiç değilse tuttuğum taraf belli olsun diyen karıncalar, bilgi toplayan hüthüt kuşu, kandıran yılan, en zayıf ev olan ağını ören örümcek, iman etmeyenlere örnek sivrisinek, lanetlenen insanlar olan domuz ve maymunlar, Yunus Peygamberi yutan balık, Musa Peygamber’in peşinde olduğu ve kaybettikleri balık, İsa Peygamberin canlandırdığı ölü kuşlar, sesi en çirkin olan eşekler insanlar bakınca neler düşünür?

Sokaklardaki hayvanlara tekme atanları gördükçe, kuyruğu kesik kediler can havliyle kaçtıkça, yanan ormanlar içinde katledilen milyarlarca böcek avaz avaz bağırdıkça, sorumsuz avlar ile nesilleri tüketildikçe, içtikleri su, yedikleri otlar insanların pis kimyasal ve radyasyonlu atıkları ile kirlendikçe neler düşünür?

At ve eşeklere taşıyamayacağı yükler yüklenirken, kamçıyla işkenceler edilirken, zevk için av partileri düzenlenirken, tahıllara atılan zehirli ilaçlar milyonlarca böceği öldürürken, sadece dişleri için o kocaman filler katledilirken insanlar hakkında neler düşünürler?

Peki ya bitkiler? Ormanlar yandıkça, ağaçlar kesildikçe, yağmurlar azaldıkça, her taraf betonlaştıkça, zehirli tarım ilaçlarıyla bitkiler ve hayvancıklar zehirlendikçe neler düşünürler? Genleriyle oynanan, hormonlu meyveler hakkında o bitkiler neler düşünür?

Ya cansız varlıklar dediğimiz dağlar, taşlar, nehirler, güneş, ay, yıldızlar? Görevlerini sıfır hata ile yerine getirenler bize bakıp kâinata, tabiata yaptıklarımızdan dolayı bizi kınamazlar mı? Vadiler, dereler, denizler pislik ve bataklık oldukça, atom bombaları denenirken milyarlarca balık öldükçe, kanalizasyonlar, fabrika atıkları denizlere boşaldıkça ne düşünürler?

Güneş, ay, yıldızlar birer ayet olduğu halde insanlara hayret edip neden ilahi hakikati bu akıl verilmiş insanlar idrak edemiyor diye hayıflanmıyorlar mıdır?

Onlar görevlerini aksatmadan yaparken insana farz kılınanların ciddiye alınmaması zorlarına gitmiyor mudur? Dağlar, taşlar, ağaçlar, otlar, yapraklar, kuşlar her bir canlı ve cansız varlık sabah akşam Rabbimizi tesbih ederken insana bakıp bu aymazlık ve utanmazlığımıza içerlemiyorlar mıdır?

Hayat için, en değerli varlık insan için cennetvari olarak var edilen dünyanın insan eliyle yaşadığı vahşet ve zulüm akıl karı değildir. İnsan nankör, cahil ve sabırsız olmasının yanı sıra aç gözlü, aceleci ve gafildir. Allah aklını kullanamayanlar üzerine pislik atarsa insanlık olarak bizim üstümüze atmadığı ne malumdur?

Bize bahşedilen akıl, ruh ve şuurun gereği bu mudur? İlahi iradeye saygı, kulluk bilinci, iman bu mu demektir? Canlı ve cansız varlıklar kadar saygılı, ölçülü, akıllı, sağduyulu, merhametli, düşünceli olamıyorsak gerçekten insanız diyebilir miyiz?

Onlar bizden daha mı Müslüman? Evet!

Onlar bizden ahirette de şikayetçi olacak mıdır? Evet!

Onlara zulmediyor muyuz? Evet!

Onlar yaptığımız zulmün karşılığı olacak mıdır? Evet!

O halde diğer varlıklara aklımız ile ahkam kesmek yerine onlardan ders alarak aklı kullanmaya ve kalbi yeşertmeye başlamak doğru olandır.

Yoksa tüm kainat insanlıktan şikayetçi olacak ve bizler ateşlere mahkum olacağız.

Tabiata ve kainata verdiğimiz zarar sadece o mahlukata da değil elbet. Onlar en çok zarar gören olsa da diğer insanlar da ondan zarar görüyor ve biz kendimiz dışındaki herkesin ahını alıyor, hakkını yiyoruz.

Bu vebal çok büyüktür.

Bir an önce iman etmek, Hakk’a yönelmek ve zulümden vazgeçmek şart ve farz olandır.

Rabbim bizleri dışımızdaki herkes ve her şeye yaptığımız zulümlerden dolayı affeylesin.
Amin!

Diğer varlıklar gözüyle insan

Bu yazıyı okudunuz mu?

İMAN YOLU

İman yolu

İman yolu Allah’a uzanan dosdoğru yoldur ki kıyılarında esenlik ve huzur çiçekleri, gönül pınarları, hasret ...

1 yorum

  1. Avatar

    Dağlar, taşlar dile gelse de insanlara iman etmediklerini söylese!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir