Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / DİNİMİZ / Dikkat köpek var
imanilmihali.com
Dikkat köpek var

Dikkat köpek var

Dikkat köpek var

Lüks evlerin hatta apartman girişlerinin vazgeçilmezi bu ilandır. Çoğusunda gerçekten köpek olmasa bile insanlar manasızca bahçe kapısına bu yazıyı asarlar.

Neden?

Hırsızları caydırmak, yabancıları uzaklaştırmak, Tanrı misafiri dahi olsalar girmesinler diye. Bu sayede kötülükten, rahatsız edilmekten, huzursuz edilemekten uzaklaşacaklarını sanırlar. Yine o resimle güvende olacaklarını sanırlar!

Ayrıca o yazı ile daha alt mertebedekilerin onlarla temas edip hastalık bulaştırmasına da engel olacaklarını düşünürler.

Ama şayet bahçede gerçekten köpek varsa;

Bahçeye zincirlenen, hazır mamaya mahkum edilen köpeğin gördüğü eziyet ve acıyı hesap etmezler.

Çocuklara korku, etrafa havlama, koku ve pislik ile rahatsızlık vermekten dolayı yedikleri hakkı hesap etmezler. Çocukların o bahçeye kaçan topları alamayışından dolayı rahatsızlık duymazlar.

Kedilerin o bahçeye ait haklarını ihlal ettiklerini bilmezler.

O köpeklerin o bahçeye ettiği pisliklerden yayılan sinek ve hastalıkların vebalini idrak edemezler.

Görevi gereği veya tamir için o eve gelenleri tehdit ettiklerini düşünmezler.

Misafirler gelmesin diye çalışırlar ama bir gün bir bakarlar ki etraflarında hiç dost kalmamış.

Yabancılar gelmesin diye uğraşırlar ama muhtaçların da o kapıdan adım atamamaları sebebiyle sevaptan mahrum kaldıklarını hiç anlamazlar.

Habersizce girenlerin veya görme engellilerin halini hiç düşünmezler.

Rivayet doğruysa o evlere meleklerin girmeyeceğini bilmezler.

Şayet bahçede köpek yoksa da yukarıda yazılı kabahatlere ilaveten;

Yalan söyledikleri için karşılığı olacağını bilmezler.

Postacıları, elektrik ve doğalgaz sayacı okumaya gelenleri gereksiz yere tehdit ettiklerini hiç düşünmezler.

Yalnızlığı seçerek dinin emrettiği toplumsal yardımlaşma ve etkileşimi inkar ettiklerinin, dostlara da kapıları kapattıklarının farkına varmazlar.

Yoldan geçenlerin göz hakkı olan, bahçedeki elma ağacından bir elmayı esirgemenin ceremesini de hesap etmezler.

Oysa;

Güven sadece Allah’adır ve O’nun izni ve muradı olmadan yere yaprak dahi düşemez. Yani hırsız veya saldırgan kapınıza gelecek ve size zarar verecekse sizi Allah’tan başka kimse kurtaramaz. Bu tevekkülün nihai zirvesidir. Tevekkül öncesi elden geleni yapmak bahsine ise o köpeği bahçeye mahkum etmek ve yoldan geçenleri dahi tedirgin etmek asla girmez.

Bu gaflet ve yanlış sadece “Dikkat köpek var” ilan ve resimlerine ait değildir. Bahçe duvarlarının yüksekliğinden tutun da, evlere çelik kapı ve demir parmaklık yaptırmaya kadar tüm sözde tedbirler aldanışlardır.

İslam şayet başkasının evine izinsiz girmenin ne büyük günah olduğunu bir kula öğretememişse o kula kilit de dayanmaz köpek de. O hırsızlık yapacaksa köpeği de öldürmekten asla çekinmez.

Mesele hırsızlıktan Allah emrettiği için uzak duran toplum yaratmaktır ve Allah’a güvenmektir.

Hırsızlıkları ve mahremiyetlere yaptıkları tacizler suretiyle, tüm toplumu tedirgin eden, bu tür dini yanlışlara sevk edenlerin vebali bu nedenle çok büyüktür. Hane sahiplerinin iyiye ve güzele veya rızka değil de, üç kuruş maaşlarından bu ilave emniyet tedbirlerine ayırmak zorunda kaldıkları giderlerin vebali de yine hırsızlaradır.

Çözüm çelik kapı veya köpek değil, Kur’an ve iman, dini bütün toplum yetiştirmektir.

Tevekkülün gerektirdiği elden geleni yapmak; evin kapısını açık bırakmamak, evin sınırlarını belirleyen alçak da olsa bir duvar örmek, perdeleri kapatmak, oranın bir aileye ait mahremiyet alanı olduğunu ilan etmekten ibarettir.

Bunun ötesi; yani abartılı tedbirlere can ve mal emniyeti derdine düşmek; toplumun ahlakının düşüklüğüne, bizim tevekkülü anlamadığımıza, hak ve adaletin yerlerde süründüğüne işarettir.

Hele ki bu işi sonunu düşünmeden ve başkalarına saygı duymadan saldırma ihtimali yüksek en vahşi hayvanlar ile yapmak kabul edilir bir şey değildir. Çünkü o hayvanın görevi sadece caydırmak ve havlayarak ikazdır. Öldürmek, yaralamak veya kati olarak durdurmak o hayvanın görevi de değildir, imkanı dahilinde de değildir.

Kaldı ki devasa duvarlar ile kendilerine hayat ile arasına set çekenlerin çoğunun başkalarının evlerine gittiğinde aynı durumla karşılaşması halinde tepkisi ne olur? Veya o köpek komşunun beş yaşındaki çocuğunu ısırırsa? Hasta yatağında şifa bekleyenler o havlamalar ile gündüz dahi uyuyamıyorsa? Rızık derdindeki seyyar satıcılar o bahçeye girip nafaka arayamıyorsa? Misafirler o köpek nedeniyle gelmek istemiyorsa? Koku ve korku insanları tedirgin ediyorsa?

Demek ki keramet köpek de değil itikattadır. Demek ki özel alanların mahremiyeti haktır. Demek ki sözde kendi emniyetimizi sağlayacağız diye başkalarının hakkını çiğnemek caiz olmayandır. Demek ki yasalar bu mahremiyeti sağlamakta etkin olmalıdır. Demek ki hırsıza kilit ve tedbir dayanmamaktadır.

Demek ki İslam güzellik ve muhabbeti emrederken vahşi köpek resminden ibaret bir yazı ile insanları uzaklaştırmak ve çevreye rahatsızlık vermek dine aykırıdır.

Demek ki güven sadece Allah’adır.

Ve siz hala, sizi koruyanın o köpek olduğunu düşünüyorsanız dinde öğrenecek çok şeyiniz var demektir!

Rabbim kullarının gönüllerine gerçek tevekkülü nasip etsin.

Rabbim başkalarının hak ve hürriyetine saldırmayan, tacizde bulunmayan İslam evlatları nasip etsin.

Amin!

Bu yazıyı okudunuz mu?

Din ve Fıtrat

Allah’ın tek dini ama iki din tarifi, insanın tek doğru ama iki yaşam şekli vardır. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir