Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / DİNİMİZ / Din emir ve yasakların tümüdür
imanilmihali.com
Din emir ve yasakların tümüdür

Din emir ve yasakların tümüdür

Din emir ve yasakların tümüdür

Kur’an herkese başka mana ifade eder ki dini yaşama bakımından herkes ayrı bir şey yaşar çünkü yaşanan din diyanet yani şeriattır. Din ise değişmez ve Kur’an’dadır.

İnsanlar dinin daha ziyade emirleriyle alakalı olurlar ve namazı, zekat ve kurbanı, tesettür ve orucu öne çıkararak İslam’ı ibadet ile eşitlerler ve hata ederler.

Çünkü din Allah’ın sınırlarına riayet yani takvadır. Allah’ın sınırları ise hem helal ve sevap hem günah ve haram dairelerinden müteşekkildir ki tüm bu daireleri içine alan büyük dairenin adı İslam’dır.

İhsan ve İslam, iman dairesinin içinde küçük birer dairelerdir.

İslam’ın içerisinde hem emir ve hem de yasaklar vardır ki bir yanda iyiliği emr, bir yanda kötülüğü men ve bir yanda da kötülükle mücadele söz konusudur.

Bir yanda hayırlarda yarışmak, diğer yanda şeytanlara kanmamak ve kötülük üretmemek vardır.

İslam, tevhidin iyi ve güzel yanı, şer ve şirk şeytanla özdeşleşmiş karanlık, ışıksız yanıdır.

Müslüman olmak için sadece iyi olmak yetmez, kötülükten sakınmak ve kötülükle mücadele de gerekir.

Kötülükle mücadele ise evvela el ile, olmazsa dil ile, o da olmazsa kalp iledir.

Bunların hiçbiri yok ise de kulun Müslümanlığından söz etmek zordur.

Tevhide giden yollarda sakatlanmamak ve yoldan çıkmamak için her kulun görevi şeytan dini şirki öğrenmek, imanı tanımak ve Kur’an’a sarılmaktır.

Işık ve karanlık gibi tevhid ve şirk iki zıt kutuptur ve birinden sakınmak diğerine tabi olmak lazım gelir. Ama sakınmak için de bilmek ve tanımak lazımdır.

İblisin ahdi kula en büyük yardımcıdır ki o aldatmaya, Allah yolundan çevirmeye ahdetmiştir. Ve Allah Fatiha’yı bahşetmiş, fıtri misakı her rekatta tekrar ettirerek imana sarılmayı ve şeytanlara aldanmamayı nasip etmiştir. Tabi ki bu ancak imana kalbinde yer verenler, gönül tahtasında sadece Allah yazanlar için geçerlidir.

Gönlünde sayısız putlar besleyenler için bu kelamlar bir şey ifade etmeyecektir ve onlar için zaten kurtuluş da yoktur. Onlar, Kur’an’a ve imana sırt dönmekle elbet bir zaman şirke kayacak ve tevhid onlar için hayal olacaktır. hatta insanların çoğu ayetin işaretiyle şirk içinde debelenirken iman ettiğini sanacak kadar cahildir.

“İman edip de imanlarına zulmü (şirki) bulaştırmayanlar var ya; işte güven onların hakkıdır. Doğru yolu bulmuş olanlar da onlardır.” (En’am 6/82)

İslam’ı sadece iyilikten ibaret saymak dini yarım yaşamaktır ve kötülükle mücadele, fayda bakımından iyilikten çok daha değerlidir. Kaldı ki Kur’an’ın savaşı zulümledir. Zulme direnmekte acizlik gösterenler Kur’an mü’mini asla olamazlar.

Bu yazıyı okudunuz mu?

Din ve Fıtrat

Allah’ın tek dini ama iki din tarifi, insanın tek doğru ama iki yaşam şekli vardır. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir