Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / Sorularla İslam / Dinen insanlar kaç çeşittir
imanilmihali.com
Kur’an’la yeniden yapılanmak

Dinen insanlar kaç çeşittir

Dinen insanlar kaç çeşittir

İslam aslen insanları ve dini iki şekilde tasnif eder. İman edenler veya etmeyenler, tevhid dinine veya şirk dinine tabi olanlar.

Mü’min; kalbiyle, diliyle, söz ve davranışları ile iman edilecek hususların tamamına inanmış, bu inançla yaşayan Müslüman kullardır. Her mü’min bu anlamda Müslümandır.

Müslüman; iman etmiş ancak bunu kalbiyle desteklememiş ve hayata tam yansıtamamış kuldur. Müslümanların mü’min olabilmesi ancak dil ile ifade ettiği imana tafsili ve tahkiki olarak, tüm kalbiyle inanması ve bu inancı yaşantısı ile ispat etmesidir.

Kafir; inanmayan, küfürlerde direnen, hakkı reddeden, batılı savunan kimsedir ki büyük günahları sebebiyle cehennemliktir. Bu düşünce ve ısrarları nedeniyle de dinden dışarı sayılırlar.

Münafıklar; iman etmediği, Allah ve Resulüne inanmadığı halde iman ettiğini diliyle söyleyen yalancılardır. Bunlar makam, mevki, destek, para uğruna mü’minlere yanaşıp, riya ve gösterişle iman etmiş gösterme hevesindedirler ve böylece dünyevi bir kazanç sağlamak isterler. Münafıklar aslen kafir oldukları için dinden dışarıdırlar ve ikiyüzlü oldukları için de ayette belirtildiği gibi yerleri cehennemde kafirlerden de aşağıdadır.

Mürailer; maun suresi münafıklarıdır. Bunlar münafıklardan da tehlikelidir çünkü bunlar para ve çıkar uğruna sürekli dine girer ve çıkarlar, bir dost bir düşman olurlar. Hem ikiyüzlü, hem dönektirler. Dinden çıkmış bu sapmışların cehennemdeki yeri muhakkak münafıklardan da aşağı olacaktır.

Müşrikler; sokaklarda Müslüman yaftalı gezen dinciler, gayri müslimler, şirk dini mensupları yani özetle tevhid dinine düşman – şirk dinine tabi şeytana ve puta tapanlardır. Şirk kelimesinin Allah’ın ötesine, berisine yedek ilahlar koymak ve ilahi kudret ve mülkü paylaştırmak gayesi olduğu hatırlanırsa müşrik işte bu inanca sahip kimsedir. Yani müşrik, inanmadığı gibi başkalarına inanarak iki kere küfre dalar ve Allah’ın affetmeyeceği tek suç olan şirk bu şekilde ortaya çıkmış olur. Müşriklerin yeri cehennemlerde en alt kat ve (diğer cehennemlikler belki bir süre sonra kurtulabilecekken), müşriklerin cehennemlik süreleri ebedidir.

Bu vasıflar kişinin dili ile kendisini tanımlamasına veya birilerinin adlandırmasına bağlı değildir. Bu tasnif sadece kalplerin özünü bilen Rabbimizin kuluna verdiği değerdir ki kulun niyet ve mahiyetini sadece Rabbimiz Allah bilir.

Kişi en üst ve iyi olmaya gayret ederek yaşar. Yani gayret kuldan, mükafat Rabbimizdendir. Dinde riya, gösteriş, yalan ve mazeret olmamasının nedeni de budur ki Allah yalan ve riya daha kalplerde doğmadan bilendir.

O halde İslam’a tabi kullar mü’min olmaya gayret etmeli, şirk, küfür ve ikiyüzlü gösterişlerden arınıp imanı yüreklerde hissetmelidir.

Yoksa ahirette azap çok acı ve çetindir.

Dinen insanlar kaç çeşittir

Bu yazıyı okudunuz mu?

İslam’da büyük günahlar kitap özeti

İslam’da büyük günahlar

İslamda büyük günahlar merhum Yaşar Nuri Öztürk’ün aynı adlı eserinden esinlenerek hazırlanmış bir aydınlatıcı rehberdir. ...

1 yorum

  1. sevgi eğriliman

    Dinen insanların tasviri bu olsa da birazda tabiattaki hayvanlara bakıp yapıştırmak gerekir sanki! Kimi köpek, kimi kuzu, kimi çakal, kimi domuz, kimi karınca, kimi tilki… Değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir