Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / DİNİMİZ / Diyanetin milli piyango fetvası
imanilmihali.com
Diyanetin milli piyango fetvası

Diyanetin milli piyango fetvası

Diyanetin milli piyango fetvası

DİB Din İşleri Yüksek Kurulunun yaklaşan yılbaşı ile ilgili fetvası dikkat ve tepki çekti. Fetva şöyle;

“Piyangonun, toto, loto, iddia vb. şans oyunları oynamanın hükmü nedir?”

“Taraflardan birisinin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı bütün şans oyunları kumar kapsamında değerlendirilip haram kılınmıştır. Zira bir taraf kaybederken, diğer taraf da hak etmeden kazanmaktadır. Buna göre şans faktörüne dayalı olan piyango, toto, loto, iddia, müşterek bahis, ganyan gibi tertip ve oyunlar da kumardır ve haramdır. Bu tür kumarların, geniş kitlelerin iştirak etmesi sebebi ile zararı daha da yaygın olmaktadır.

Bu tür oyunların hasılatından bazı kuruluş ve hayır kurumlarının yararlanması, onları meşru hale getirmez ve haramlık hükmünü değiştirmez. Bu yollardan birisiyle elde edilen kazançlar, sevap beklenmeyerek yoksullara veya hayır kurumlarına verilmelidir. Zira Hz. Peygamber bu tür haram kazançların harcanmasının ve güya sadaka olarak verilmesinin mümkün olmayacağını haber vermiştir.”

İnternet ve medyada ortalık ayağa kalktı ve insanlar neredeyse ikiye bölündü.

Bu acı tablo bizlere bir kez daha KUR’AN’DAN NE KADAR UZAK YAŞADIĞIMIZI DA GÖSTERDİ.

Yüce Allah kelamında kumarın her türünü şeytan işi pislikler olarak tanıtırken, uzak durmayı emrederken, milyonlarca insan kumarın tahribiyle yurdunu yuvasını dağıtırken Türk insanı Kur’an’dan habersiz yaşadığından bunları kulak arkası etmekteydi. Din sınıfı da kumarı siyasi ve ekonomik gerekçelerle lanetlemekten korkuyordu. Yıllardır devam eden bu kumar illeti at yarışından, şans topuna, piyangodan tombalaya, ruletten, iddiaya kadar toplumu esir almışken insanlar Kur’an’ı bilmemekte, dinlememekte, dinleyenler de çoğunluğa uymaktaydı.

Sonuç; bir gün birisi piyango haram dedi ve ortalık karıştı. Yani toplum Kur’an’ı değil, birilerini dinlemeye devam etti.

Bu ibretlik tablonun iki ayağı vardır. Teki insanların şeytan işi pislik olan kumara tutkunluğu ve mecburiyeti, ikincisi ve daha vahim olanı mecburiyet ve imansızlıkla ortaya çıkan KUR’ANSIZLIK İLLETİ.

Şeytana uymak ve imansızlık arasındaki insanlık şimdilerde bu fetvayı konuşuyor. Birisi de çıkıp Kur’an’a bakın demiyor, diyemiyor.

İşte bu haldeyiz!

Bu yazıyı okudunuz mu?

Din ve Fıtrat

Allah’ın tek dini ama iki din tarifi, insanın tek doğru ama iki yaşam şekli vardır. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir