Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / DİNİMİZ / dünya bir bitkili akvaryumdur
imanilmihali.com
dünya bir bitkili akvaryumdur

dünya bir bitkili akvaryumdur

dünya bir bitkili akvaryumdur

Yüce Allah yeri, göğü yaratan, denizleri, dağları, yolları insan için düzenleyen, tabiatı, kainatı, her şeyi sudan Yaratan’dır.

Yaşadığımız dünya ve gözlerimizin görebildiği her şey muazzam bir kudret ve sanat eseridir. O kadar ki her şey harikulade bir denge ve ahenk içinde sürer gider. Ne yıldızlar çarpışır göklerde, ne varlıklar açlıktan ölür.

Bedenlerimizdeki sindirim, solunum, kan dolaşım vb. sistemlerinin aynısı ve çok daha büyüğü kâinatta yaşanmaktadır.

Yeryüzünde ve gökte gördüğümüz her şeyin adeta bir kopyası da denizlerde yaşanmaktadır.

Denizlerin altını çoğu zaman çıplak gözle görme şansımız olmadığından orada cereyan eden mucizeleri tam olarak idrak edemeyiz ama evlerimizde hobi maksatlı bulundurduğumuz bitkili akvaryumlar bize az da olsa bilgi verir.

Yeterince geniş, uygun tanzim edilmiş bir akvaryum içinde hava, su, kum, tuz, ısı, ışık, yiyecek olmazsa olmazlardır.

Balık cinslerine göre değişen bu maddeler ekolojik dengenin sağlanması, balık ve bitki hayatlarının devamı ve üreme sistemlerinin sekteye uğramaması için gereklidir.

Kâinatın muazzam sanat eserini idrak edemeyen zavallı akıllar akvaryumlarda gözlenen bu minicik yaşam formu için çekilen zahmet ve emekleri takdir etmelidir. Hava motorunun birkaç saat kesilmesi, bir hafta kadar yem verilmemesi, ısının limitler dışına çıkması veya mikrop ve bakterilerin kontrolsüz çoğalması bir anda akvaryumdaki hayatı bitirecektir.

Balıklar ayrı bir mucizedir. Kimi altta, kimi üstte, kimi hızlı kimi yavaş, hepsi farklı ve güzel renklerde, gerektiğinde en seri hareketleri yapabilecek tarzda, her an eş veya yem arayışında, kimi camlarda kimi bitki yapraklarında hep rızık, huzur, güven ve hayatını idame derdindedir.

Bitkiler kökleri toprakta, değişik renk ve ebatta, su, hava ve toprak olmadan yaşayamaz halde hem hayatlarını sürdürür hem diğer balık ve salyangozlara ev sahipliği yapar.

Suyun, havanın, toprağın, ışık ve ısının hepsinin bir ölçüsü vardır ve bu miktar aşılır veya kısılırsa hastalıklar, salgınlar ve bir süre sonra ölümler başlar.

Akvaryum sahibi hobi mantığıyla akvaryumu güzel, sağlıklı, devam ettirilebilir hale getirmek için yoğun emek ve para sarf eder. Ancak bir anlık ihmali tüm akvaryumun mahfına mal olabilir.

Bir de aklımızın alamayacağı büyüklükteki kainatı, bırakın kainatı dünya üzerindeki yaşamı düşleyin.

Milyarlarca değişik tür, milyonlarca yıldır ışıksız, susuz, havasız, yemsiz kalmadan yaşayabilmektedir. Dünya akvaryumu o denli harika tanzim edilmiş, canlılar o denli ahenk içinde coğrafyalarına yerleştirilmiş, besin zincirleri o denli hatasız düzenlenmiştir ki muazzam büyüklükteki dünya akvaryumunda Rabbimizin tek bir kusur ve ihmali yoktur. Hiçbir şeyi kıskanmayan, her şeyi insan emrine amade eden, yaban hayvanlarını bizler için evcilleştiren, demiri, kalemi, elbiseyi nasip eden, okuma ve anlamayı, konuşma ve idrak etmeyi nasip eden Allah karıncadan dinazorlara kadar tüm varlıkları belli bir mantık ve amaç için yaratmıştır.

Rabbimizin ilim ve kudreti çok ama çok büyüktür.

Nasıl ki akvaryum içinde bazı balıklar diğerlerini taciz eder hatta öldürürse, dünya yaşamında da başta insan olmak üzere bazı mahlûkat ahenge, düzene, bu muazzam sanat eserine ihanet eder, bozgunculuk çıkarır.

Nasıl ki akvaryumda bazı bitki ve hayvanlar bir arada yaşayamazsa, yeşil ve mavinin kol kola dans ettiği dünya üzerinde de bazıları bazılarıyla birlikte yaşamaz, yaşayamaz.

Nasıl ki akvaryumda da rızık arayışı sürekli devam ederse dünya hayatında da devam eder.

İnsan o minicik akvaryumu kaderine bırakıp terk edemez. Yoğun gayretlerle tanzim ettiği akvaryumuna bir hafta el atmadığı takdirde akvaryum perişan olur ve muhtemelen içindeki hayat biter. En azından pislik her yanı sarar, bakteriler üremeye başlar ve bir süre sonra salgın hastalık tedavi edilemez hale gelir.

Akvaryum sahibi günlük, haftalık, aylık temizliği ihmal ettiği, motor ve hortumları temizlemediği, gerekli vitamin ve ilaçları vermediği zaman yaşam nasıl sekteye uğruyorsa dünya yaşamını besleyen tüm sistemlerinde bakım ve temizliği muntazam olarak yapılmaktadır.

Yaratan Allah dünyayı ve insanı yaratıp kendi başına bırakmamıştır. O, sürekli bir iş ve oluşta, sürekli hayatın idamesi, düzenin muhafazası, insanın cennetlerdeki yaşama hazır ahlak ve beden olgunluğuna erişmesi gayretindedir.

Balık ve bitkilerin içgüdüsel olarak ama insanların aklederek yaptığı şeyler hayatın devamı için şarttır.

Malikimiz Allah, akvaryumdaki balıklarımızdan farklı olarak bizimle ayetleri vasıtasıyla konuşur, bize rehber ve önderler gönderir ve hayatın daha güzelleşmesi için kendisine yardım edilmesini ister. Bu yardım tabiatın korunması, temizlik ve esenliğin sağlanması, sapmış ve kanmış nankör kulların imana geri döndürülmesi noktasındadır.

Hem fiziken hem manevi olarak düzelmekle mükellef dünya hayatının en değerli varlığı insan, kendisine bahşedilen akıl, ruh ve şuur ile diğer tüm varlık ve maddelere de hem hükmetme hem örnek olma durumundadır. Dahası insan kendisine hazır ve mükemmel halde verilen bu dünya akvaryumunu temiz, sağlam ve yaşanır tutmak için gayret sarf etmek zorundadır.

İnsan rehber olarak kendisine gönderilen kitap ve peygamberlere itaat ve iman etmez ise dünyasının yaşanmaz hale geleceğini, yok olacağını, karanlıklarda kalacağını bilmek zorundadır.

Çünkü dünya akvaryumunun suyunu değiştirmek, akvaryumu tamamen boşaltıp temizlemek mümkün değildir.

Yüce Allah kendisi yağmurlarla, rüzgârlarla, ağaçların solunum sistemiyle daha binlere yolla insanın kirlettiği dünyayı sürekli ve mükemmelen temizlemektedir. Lakin azmış ve haddi aşmış insanın dünya yaşamının maddi ve manevi simasına verdiği zararın da bir temizlenebilme derecesi vardır.

Bu zehirli, cahil, fütursuz yıkım ve ziyan temizlenemez boyuta geldiğinde bundan en çok zarar görecek olan da akıl ve şuur bahşedilen insandır.

Azmış insanın vebali muhakkak bu dünya akvaryumunda bitmeyecek ve ahiret yurdunda da azap sürekli ve çetin olacaktır.

Çünkü dünya akvaryumunun rehberi, kullanma kılavuzu, bakım ve temizlik talimatı sadece İslam’dır. İnsan İslam’ı tanımaz ve gereğini yerine getirmezse yaşamaz ve yaşamamalıdır da!

BALIK DENİZDE YAŞAR AMA DENİZİ BİLMEZ! İNSAN İSE YAŞADIĞI YERİ, NEDEN YAŞADIĞINI BİLMEK ZORUNDADIR…
dünya bir bitkili akvaryumdur

Bu yazıyı okudunuz mu?

Din ve Fıtrat

Allah’ın tek dini ama iki din tarifi, insanın tek doğru ama iki yaşam şekli vardır. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir