Anasayfa / İMAN ESASLARI / Kadere iman / Ecel ve ömür
imanilmihali.com
Ecel ve ömür

Ecel ve ömür

Ecel ve ömür

Ecel ve ömür, kulun fıtratta belirlenen süre nefes almayı takiben, fani sınav alanından ayrılarak baki dünyaya intikal etmesidir.

Bir kimsenin ölümü, o kimse için takdir edilen ömrün bitmesiyle gerçekleşir. Bunun nerede, ne zaman, nasıl olacağını hiç kimse bilemez. Ecel, ne bir an öne alınabilir ne de bir an geriye bırakılabilir. İnsanın hastalanıp yatakta ölmesi de, depremde duvar altında kalması da, denizde boğulması da, düşmanı tarafından vurulması da eceliyle ölmesi demektir. Kulun ecelini belirleyen ve takdir eden sadece Yüce Rabbimiz’dir.

Ecel kelimesi, sözlükte, hayatın sonu, müddet ve süre gibi anlamlara gelmektedir. Bu kavram insanın ömrünün bittiğini, dünya hayatının sona erdiğini anlatır. Ömür ise insanın doğumundan ölümüne kadar geçen süreye verilen addır.

Kur’an’da canlılarda olduğu gibi toplumların da bir ömrü olduğundan bahsedilir:

“Her ümmetin bir eceli vardır. Ecelleri gelince ne bir an geri kalırlar ne de bir an ileri gidebilirler.”

Allah, her canlıya doğal bir yaşam süresi takdir ve tayin etmiştir:

“Hiçbir kimse yok ki, ölümü Allah’ın iznine bağlı olmasın. (Ölüm), belli bir süreye göre yazılmıştır. Her kim, dünya nimetini isterse, kendisine ondan veririz; kim de ahiret sevabını isterse, ona da bundan veririz. Biz şükredenleri mükâfatlandıracağız.”

“Kıyamet vakti hakkındaki bilgi, ancak Allah’ ın katındadır. Yağmuru o yağdırır, rahimlerde olanı o bilir. Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilemez. Yine hiç kimse nerede öleceğini bilemez. Şüphesiz Allah, her şeyi bilendir, her şeyden haberdardır.”

“Allah sizi (önce) topraktan, sonra meniden yarattı. Sonra sizi çiftler (erkek-dişi) kıldı. Onun bilgisi olmadan hiç bir dişi ne gebe kalır ne de doğurur. Bir canlıya ömür verilmesi de, onun ömründen azaltılması da mutlaka bir kitaptadır. Şüphesiz bunlar, Allah’ a kolaydır.”

Ecel hiçbir sebeple değişmez. Bazı ibadet ve davranışların ömrü uzatacağı yolunda gelen hadisler ya ömrün huzur ve rahat içinde mutlulukla yaşanacağı ve ruhen uzun ve bereketli yaşanmış gibi hissedileceği anlamında ya da Yüce Rabbimiz’in bu kimselerin ömrünü ezelde uzun belirlemesi şeklinde anlaşılmalıdır.

Ecel ve ömür

Bu yazıyı okudunuz mu?

Dinen kader ve kadercilik nedir

Dinen kader ve kadercilik nedir

Dinen kader ve kadercilik nedir Kader, ellerimizle işlediğimiz nakıştır. Yaşamın ve dinin önündeki en büyük ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir