Anasayfa / DAHA FAZLA / Dini hikayeler / En güzel hediye
imanilmihali.com
Dini-hikayeler

En güzel hediye

En güzel hediye

Vaktinde çok zengin ve heybetli bir adam varmış. Bu adamın üç oğlu varmış ve artık yaşlandığı için içlerinden birisini işlerin başına getirmeye karar vermiş. Bunu da onları bir imtihana tabi tutarak yapmayı kararlaştırmış.

Oğullarını yanına çağıran adam her birine birer koca altın kesesi vermiş ve demiş ki “her biriniz ayrı yönlere gidin üç ay sonra gelin ve bana bir hediye getirin. Kim daha güzel hediye getirirse işlerin başına onu geçireceğim. “

En büyük oğlan buna çok sevinmese de babasına itiraz edememiş ve üçü de kabul edip ertesi sabah yola koyulmuşlar.

Bir oğlan Bağdat tarafına gidip mücevherli, altın işlemeli bir taç yaptırmış, başkaca emsali olmasın diye uğraşmış ve haftalar sonra alıp dönüş yoluna koyulmuş.

Öteki oğlan altın kaplamalı, taş işlemeli muazzam heybetli bir elbise diktirmiş ki dillere destan.

En küçük oğlan ise bir türlü karar verememiş ve gittiği diyarlarda yardıma muhtaç insanları gördükçe yaşlılara, hastalara, yolculara ufak yardımlar yapmış. Lakin bir süre sonra bakmış ki  babasının verdiği paradan çok az kalmış ve çaresiz dönüş yoluna koyulmuş. Zaten en küçüğüm işler nasılsa bana kalmaz diyede teselli bulmuş kendisine.

Üç oğlan sürenin sonunda eve varmışlar, hasret gidermişler ve babalarına aldıkları hediyeleri sırayla takdim etmişler. En büyük oğlan tacı, ortanca oğlan elbiseyi vermiş. Babaları hediyeleri çok beğenmiş.

En küçük oğlan ise hediye olarak yanından hiç ayırmadığı eski bir kitabı vermiş. Babası en ufak oğlanın bu hareketine mana verememiş ve nedenini, paralarını ne yaptığını merakla sormuş.

Küçük oğlan yaşadıklarını ve yaptıklarını anlatıp yardıma muhtaç bu kadar insan varken lüks ve israfın doğru olmadığını, babasının bu kıymetli hediyelerden çok daha kıymetlilerine zaten sahip olduğunu ama o garip insanların verdiği paralarla mutlu olduğunu, sağlığına kavuştuğunu, yollaına devam edebildiklerini anlatmış ve eklemiş.

“Bu kitap ise sevmenin ve paylaşmanın önemini anlatan nadide bir kitap. Ben bundan çok şey öğrendim. Sevdiğim ve sahip olduğum en kıymetli şey de bu. O yüzden bunu vermek istedim” demiş.

Babalarının gözleri dolmuş, diğer ağabeyleri de küçük kardeşlerine hak vermişler ve hep birlikte küçük kardeşin en kıymetli hediyeyi getirdiğine karar vermişler.

Küçük kardeş işlerin başına kendisi yerine en büyük ağabeyinin geçmesini istemiş ve babası da teklifi kabul etmiş. O günden sonra diğer kardeşleri de kendisi gibi davranmaya, etraflarına umut olmaya başlamışlar. Babaları da huzur içinde hayata veda ederken gözleri geride kalmamış.

Bu yazıyı okudunuz mu?

Dini-hikayeler

1’den önce sayı var mı?

1’den önce sayı var mı? Allahü teâlâyı inkâr eden zeki bir dehri [ateist] vardı. Hristiyan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir