Anasayfa / Ayet açıklaması / Enbiya 10 ncu ayet izzet şeref ve şan
imanilmihali.com
Bir ayet bir açıklama

Enbiya 10 ncu ayet izzet şeref ve şan

Enbiya 10 ncu ayet izzet şeref ve şan

“İZZET, ŞEREF VE ŞAN”

Bir Ayet Bir Açıklama

“Andolsun, size öyle bir kitap indirdik ki sizin bütün şeref ve şanınız ondadır. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız? (Enbiya, 21/10)”

AÇIKLAMA;

Doğrusunu Allah bilir.

Ayet, Kur’an’ın ilahi kattan indirildiğine, hak olduğuna ve şan ve şerefin, ata soyu, evlat ve mallarda değil Kur’an’da olduğuna vurgu yapmakta, dinin tek kaynağına saygı ve hürmeti emretmektedir. İnanılacak kelam Kur’an’dır, O’nun ötesinde laf ve düşünce hak değildir. Gerçeğin ve güzelin izahı ve tarifi O’ndadır.

Akıl sahiplerinin idrak edebileceği bu hikmet kurtuluşun da reçetesidir ki bu nimetten yararlanabilmek için lazım olan Kur’an’ı okumak, anlamak ve hayata yansıtabilmektir. Boş avuntu ve böbürlenmeler değil gerçek şan ve şeref sadece Kur’an’a uygun bir hayat sürebilmektedir.

Cahiliye dünyasındaki böbürlenmelerin, kavim savaşlarının, kabileler arası çekişmelerin, mezarlıktaki ölüleri saymaya kadar giden yarışların boş olduğunu vurgulayan ayet bize bildirir ki tüm bu fani şeyler geçici dünya hayatının süsüdür ve gerçek kurtuluş ve esenlik sadece Kur’an’dadır.

Aklın kullanılmasına da edebi bir usulle değinen ayet bu şan ve şerefe sadece akıl sahiplerinin erişeceğini de bizlere buyurmaktadır.

İLGİLİ AYETLER;

Nisa 4/139
İsra 17/70
Müminun 23/71
Müminun 23/136
Fatır 35/10
Saffat 37/180
Sad 38/1
Zuhruf 43/44
Kaf 50/1,2

İLGİLİ HADİSLER;

” Her kim dünya ve âhirette aziz olmak istiyorsa, aziz olana itaat etsin.”(Deylemî, Firdevs, V/253)

Şeref ve üstünlük, mal ile değil, ilim ve irfan iledir. (Hz. Muhammed (sav))

Hazret-i Ömer, kölesi ile nöbetleşe deveye biniyorlardı. Şam’a girerken deveye binme sırası köleye geldiği için, köle deve üzerinde idi. Şam ordusunun kumandanı olan Ebu Ubeyde bin Cerrah, bir heyetle karşılayıp, (Ya Halife! Böyle ne yapıyorsun? Bütün Şamlılar, bilhassa Rumlar, Müslümanların halifesini görmek için toplandılar. Sana bakıyorlar. Bu yaptığını beğenmezler) der. Hazret-i Ömer buyurur ki: (Ya Eba Ubeyde! Senin bu sözün, buradaki insanlar için çok zararlıdır. İşitenler, insanın şerefini, vasıtaya binerek gitmekte ve süslü elbise giymekte sanacaklar.

Şerefin, Müslüman olmakta ve ibadet yapmakta olduğunu anlamayacaklar. Biz aşağı insanlardık. Allahü teâlâ Müslüman yapmakla bizleri şereflendirdi. Allahü teâlânın verdiği bu şereften başka şeref ararsak, Allahü teâlâ bizi yine zelil eder. Her şeyden aşağı eder. İzzet, İslam’dadır. İslam’ın ahkâmına uyan, aziz olur. Bu ahkâmı beğenmeyip, izzeti, şerefi, saadeti başka şeylerde arayan zelil olur.)

“Allah için alçak gönüllülük göstereni, Allah yükseltir.” (Müsned, II/386)

 

Bu yazıyı okudunuz mu?

Bir ayet bir açıklama

Bakara 165 nci ayet, şirk

Bakara 165 nci ayet, şirk “ŞİRK” Bir Ayet Bir Açıklama “İnsanlar arasında Allah’ı bırakıp da ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir