Anasayfa / ALLAH (cc) / Fatiha 2,3 ve 4 ncü ayetler, Hamd
imanilmihali.com
Bir ayet bir açıklama

Fatiha 2,3 ve 4 ncü ayetler, Hamd

Fatiha 2,3 ve 4 ncü ayetler, Hamd

“HAMD”

Bir Ayet Bir Açıklama

“Hamd , Âlemlerin Rabbi , Rahmân , Rahîm , hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) mâliki Allah’a mahsustur. (Fatiha, 1/2-4)”

AÇIKLAMA;

Doğrusunu Allah bilir.

Hamd, şükretmeyi de içine alan, varlığı, nimeti, şifa ve rahmeti borçlu olunana tüm benliğiyle yönelmek ve şükran sunmaktır ki bu sunuş sadece dilden değil aynı zamanda kalpten ve tüm bedenledir. En üstün şekilde senâ ve övgü dolu bu sunuş içerisinde, o şükran sunulana sadakat, acizlik, boyun büküklük ve huşu vardır ki bu idrakin manası tüm bilinen, görünen ve duyulanların Yaratıcısı Allah’a kul olarak yönelme ve teslim olmaktır. Dolayısıyla hamd etmek, herşeyi borçlu olunana, borçlu olanın acizliğini bilerek teslim olmasıdır.

Hamd böyleyken onun tek sahibi vardır ve o layıkıyla tanınmaya ve sevilmeye tek layık olandır, Allah’tır. İmanın, İslamın, tevhid ve takvanın özü işte bu sadece ve tek lafıdır ki içerisinde sadece Allah olmayan tüm inanç ve ibadetler nafiledir, güdüktür, batıldır.

O, Rahman’dır, her şeyin tek İlahıdır, Yaratıcısıdır. O Rahim’dir, merhameti ve tevbeleri kabul eden, esirgeyen ve bağışlayan kimliğiyle çok sevdiği insanlara ve tüm yaratılanlara karşı şefkat ve alaka besler. O bu dünyanın da, bilinen ve bilinmeyen alemlerin de, berzah ötesinin de tek İlahı, Rab’bidir. O, ahiret yurdunun da, dünya hayatının da, hesap ve mizanın da, akla gelen ve gelmeyen tüm yaşam formlarının da tek sahibidir. Mülk ve kudret sadece O’nundur.

Başkaca ilahlar, aracılar, yaratıcılar, şefaatçiler ise batıl, sahte ve yalandır.

İman ve İslam işte bu tek olan Yaratıcıyı tanımak, sevmek, korkmak, hesap gününden korkmak, Allah’ın sınırlarından ayrılmamak gayretidir.

Yapabilen bahtiyar, yapamayan helak olur.

İLGİLİ AYETLER;

En’am 6/1
Tevbe 9/112
Ra’d 13/13
İsra 17/44
İsra 17/111
Kehf 18/1
Kasas 28/70
Sebe 34/1
Zümer 39/74,75
Casiye 45/36

İLGİLİ HADİSLER;

Allahü teâlâ birdir, O’ndan başka bir ilâh yoktur. Her şeyden yücedir. Bütün hamdlerin hepsi O’na mahsûstur. Âlemlerin Rabbi olan Allahü teâlânın şânı ne yücedir. (Hadîs-i şerîf, Müsned-i Ahmed ibni Hanbel)

“Duanın en faziletlisi, “Elhamdülillah” demektir.” (İbn-i Mace, Edep: 55)

“Elhamdülillah demek, zikirlerin ve şükürlerin başıdır. Meşru işler “Elhamdülillah” ile sonuçlanmazsa, hayır ve bereketi olmaz.” (Ebu Davut, Edep: 18)

Bu yazıyı okudunuz mu?

Allah nurunu tamamlayacaktır

“Kim, İslâm’a davet olunduğu hâlde, Allah’a karşı yalan uydurandan daha zalimdir? Allah, zalimler topluluğunu hidayete ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir