Anasayfa / İMAN ESASLARI / İman damlaları / Geceye dini bakış
imanilmihali.com
Yaratan Allah'tır

Geceye dini bakış

Geceye dini bakış gecedeki hikmeti, gecedeki şerri, gecedeki manayı anlayabilene çok şeyler ifade ederken, geceyi zevk alemi olmaktan öte tanımayanlar hakikatten de yoksun olanlardır.

Geceye dini bakış

Gök’ün ve yerin kaç kat ve nasıl olduğunu tam bilemiyoruz. Yüce Allah Kur’an’da yedi gök buyururken aynısından tabiri ile yeri de kast etmiştir ancak bizler bugünkü bilgilerimizle bunu idrak edebilecek seviyede değiliz henüz.

Gök’ün sınırlarını bilemesek te her gün yaşadığımız gece saatleri birer ayettir ve gerçektir. Nasılını tam bilemesek te güneşin batmasını takiben hava sabahki gibi yine mavileşmeye yüz tutar ve ardından karanlık hakim olur.

Kimilerine göre gece perdesi kalın salon perdesi gibi kaplar semayı, kimisine göre güneşin ışıklarının azlığı ve sadece gece lambası gibi ayın mehtabı karanlığa imkan sağlar.

Ama gece bir şekilde yaşanır ve dinlenme zamanıdır. yatsıyı müteakip çok oyalanmadan uyumak, sabah namazı ile birlikte uyanmak esasken geceyi mesken edinenler ile gece dinlenmeye çekilenler arasındaki temel farklara bakılacak olursa, sonuçlarından da anlaşılacağı üzere karanlık şer’dir.

Gündüzün nuru yerine yeryüzünü kaplayan bu koyu karanlığın mahiyetini anlayamıyor olsak ta bizim ve tüm hayatın bir nevi uykuya çekildiği bu zaman dilimini doğru tercüme etmek gerekir. Yani uyku nasıl bizler için adeta ölüm ve sabah uyanmak yeniden dirilmek gibiyse hayat için de böyledir.

Gece karanlığı gösteren ışık olmadığı için karanlığı bile tam göremez ama farz ederiz. Bilmediğimiz, anlayıp idrak edemediğimiz için de korkarız. Oysa iman edenler için korkulacak şey sadece Yüce Allah’tır.

Böyleyken ağaçlar, bazı hayvanlar hariç canlılar uyurlar. Hem yarına enerji toplar, hem sindirir, hem büyür, hem sakin bir zaman geçirir, hem başkaca hayırlı şeylerle meşgul olurlar.

Geceleri uyumak yerine yaşamayı tercih edenlerin ise maksadı farklıdır. Ya karanlığın gücünden yararlanmak ve görünmemek, ya tehnalarda dolanıp fark edilmemek, loş ve duman kokulu mekânlarda günah tuzaklarını kovalamak, ertesi gün çalışma zamanı yerine uyumayı tercih ederek her hâlükârda Yaratan’ın gece ve gündüzü yaratma hikmetine karşı gelmek.

Gece; burçların, yıldızların, mehtabın raks edişidir. Allah bu sayede kullarına eşsiz güzellik ve sonsuzluktaki evreni bakıp tefekkür etmek, Yaratan’ın güç ve kudretini anlamaya gayret etmek imkânı vermiştir.

İlhamdır, kudrettir, gündüzün koşturmacasından sessizliğin kucağına, dünyevi hayattan ilahi sükûna geçiştir gece.

Maddiyata sırt çevirip maneviyata demir atmaktır gece.

Gece

Bu yazıyı okudunuz mu?

İman, mü’minin her şeyidir.

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR İnandığımızı iddia ederken yerine getirmediğimiz mükellefiyetler veya hepten inanmadığımızı beyan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir