Anasayfa / BAŞ YAZILAR / Geleneksel Ramazan baklavası tarifi
imanilmihali.com
Geleneksel Ramazan baklavası tarifi

Geleneksel Ramazan baklavası tarifi

Geleneksel Ramazan baklavası tarifi

Bu tatlının anavatanı Anadolu’nun haram ve günah değmemiş yaylaları olduğu için tadı da, tarifi de özeldir. Yiyenin bir daha yiyesi gelir, şişkinlik ve pişmanlık yapmaz, midede riyakarlıktan eser bırakmaz ve asırlardır Ramazan bayramı sabahına hazır edilir ki ağızlar tatlansın, kalpler yumuşasın.

Tatlımızın hamuru için, samimiyet buğdayından hazırlanmış un kullanıyoruz. Her türlü maddi ve manevi mikroptan arınmış, doğal ve bereketli unumuzdan sevda kabına dört ölçek koyup, iki çay bardağı kadar merhamet ilave edip, üzerine sabır mayasından iki kalıp ekliyoruz, en son şefkat yumurtasından üç adet kırıyoruz. Bir miktar inanç tozu serpiştirip, dua ile yoğuruyor, üzerini muhabbet beziyle sarıp, gölgelik bir yerde yarım saat esenlik için dinlenmeye bırakıyoruz.

Diğer yanda ise huşu oklavamızı ve dürüstlük soframızı hazır ediyoruz. Sevgi hamurumuz kabarırken, bu esnada tevhid fırınımızı düşük ateşte çalıştırıyoruz.

Kabaran hamurumuzu sofraya tatlı dil ölçeğinde küçük parçalar halinde alıp, genişçe açıyoruz ve oklavamızla saadet tepsisine kenarlarından az taşırarak seriyoruz. Hamur katları arasına eritilmiş tevazu yağından biraz sürüyoruz, beş kat hamurdan sonra tatlımıza asıl tadı veren içi hazırlamaya başlıyoruz.

Bunun için evvela yarım kilo kadar nasuh tevbeyi kırıp, ayıklıyoruz, besmele havanında dövüyoruz, bereket ve şifa ile karıştırıp, kalın bir tabaka halinde hamurumuzun üzerine yayıyoruz. Sonra kalan beş hamurumuzu da açıp doğruluk bıçağıyla baklava dilimleri şeklinde, dostluk ve kardeşlik temennileriyle kesiyoruz. Hamurumuz bu haldeyken koku ve tat versin diye üzerine iman balından fırçayla gezdiriyoruz.

Hazırladığımız tepsimizi huzur kıvamında pişirmek üzere fırınımıza atarken fıtri şerbetimizi misakımız ölçüsünde hazırlamaya başlıyoruz. Evvela içine rahmet şekerinden üç ölçek ve koku versin diye nimet tozundan iki çay kaşığı ekliyoruz, biraz da ahlak ve ihsan ekleyip, kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz.

Fırındaki hamurumuzu nefretle yakmadan 30 dakika sonra çıkartıp namus tezgahında soğumaya bırakıyoruz, bu esnada ibadet şerbetimizi kepçemizle takva kıvamına gelsin diye karıştırıyoruz. Şerbetimiz kaynayınca kin ve haset ile soğutmadan hamurumuzun üzerine yavaş ve eşit olarak döküyoruz. Şerbetli tatlımızın üzerine en son kırgınlıkları gidersin diye iki ölçek de güzel söz serpiştiriyoruz ve tatlımız hazır oluyor.

Bayram sabahı sevdiklerimizle, bizi sevenlerle, Allah’ın sevdikleriyle, sevmeye layık olanlarla birlikte gönül tabaklarında servis edip afiyetle yiyoruz. Servis ederken yanına tevekkül ve şükür eklemeyi, içecek olarak da Kur’an ve sünnet ikram etmeyi unutmuyoruz.

Afiyet olsun.

Bu yazıyı okudunuz mu?

İslam’ın abdesti iman

Bir çekirdekten dev çınarı çıkartan Allah bizler için iman nüvesini kalplere koymuştur. O iman büyüyecek, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir