Anasayfa / İMAN ESASLARI / Kadere iman / gidişat ve mukadderat
imanilmihali.com
gidişat ve mukadderat

gidişat ve mukadderat

gidişat ve mukadderat

Bu eski tabirlerle anlatmak istediğimiz dünyanın ahlaki, dini, siyasi ve askeri olarak yuvarlanmakta olduğu çukur yani gidişat ve dünyanın sonuna dair ilahi alınyazısı yani kader yani mukadderat.
Çoğumuz gidişat’ı beğenmiyor ve sitem ediyoruz. Hatta işlerin düzelmeyeceğine dair kanaatler besliyoruz. Oysa unutuyoruz ki sadece kafirler Allah’tan ümit keser.

Mukadderatı bir avuç çapulcu ve Siyonizm savaşçısı istedi diye değişecek ve kötülük dünyaya egemen olacak diye korkuyoruz. Yine unutuyoruz ki sadece kafirler Allah’tan ümit keser.

Allah kafirler istemese de nurunu tamamlamaktan başka birşeye razı olmayacak olandır.

Bu gidişat elbet değişecek, belki 100 yıl içinde dünyada kötülük adına bir şey kalmayacak ve iblise verilen süre dolacaktır. Lakin o zamana kadar muhakkak ki “ahdinde haklı çıkan” şeytan pek çok kulu Allah’a karşı ayartacak ve kendisine asker edecektir.

Mukadderat cennetvari yaşamlara hazır mü’minlerin ve İslam’ın tüm dünyaya egemen olması şeklinde gerçekleşecek ve imansızlar güruhu savaşla veya gazapla yok olacak veya inşallah tevbe ile İslam’a dönecektir. Çünkü İblis’in ölmesinden maksat onun sadece varlık olarak değil sistem olarak ta yok olması demektir ki o zaman kilitli kalplerin açılacağını, kör gözlerin görmeye başlayacağını umut ederiz.

Şimdilerde insancıkların kötülük için koşturup durmaları, haksızlık ve haramlarla ceplerini doldurup, dünya malı için ahiretleri ile kumar oynamaları akıllara zarardır.

Yüce Allah kötülüğe süre vererek iblisi onurlandırmamış aksine kendisine kanacak insanları bilmeyi ve onlara vereceği cezada haklı olmayı dilemiştir. Kötülük yapmak ve kulları şirke batırmak için yemin eden iblise kananlar bu nedenle en ahmak ve gafil olanlardır.

Nefsi suçlamak, hatayı kendimizde aramak ve pişman olmak doğru olandır.

Gidişat’ın kötülüğünde hepimizin az çok payı vardır ve rezil olan dünya değil dünya hayatıdır. Dünya hayatını rezilleştiren ise bizzat insandır.

Kader, Rabbimizce malumdur ve sadece O’nun rızası ile değişebilir. O’nun sonu biliyor olması buna razı olması gerektiği anlamına gelmez. Bizlerin kaderi ve akibeti bilmiyor olması, bizleri sorumluluktan kurtarmaz veya nasılsa yaşanacak bir hayat değildir yaşadığımız. Ödüllendirilecek olan gayret ve niyetlerimizdir aynı zamanda.

Bizler kötülüğe karşı dille, elle, kalple karşı çıktıkça, tevbe ve dua ile Rabbimize yöneldikçe, secdeler ve infaklar ile iyiliğe yelken açtıkça umulur ki Rabbimiz de bize rahmetini bahşedecek ve karanlık ise kaderimiz ve alın yazımız aydınlığa doğru elbet değişecektir.

Bu kader bahsinin de kısa izahıdır ki Yaratan böyle istediği için öldürdüm veya Rabbim dileseydi o açları doyururdu ben niye sadaka vereyim demek dini anlamamak, imanı hafife almak ve kaderi hiç tanımamaktır.

Bu sözler daha ziyade kafirlere yakışan hurafe ve rivayetlerdir ki aşırı kadercilik bu nedenle müslümanlık ile bağdaşmaz. Yani kulu yazılı olanı yaşamaya mahkum ilan etmek dünya sınavının reddidir ki bu yaratılış gayesine terstir. 

Gidişat elbet düzelecek, mukadderat aydınlık çağlara yönelecektir. O zamana kadar doğru tarafta olmak ve Allah’ın ipine sımsıkı sarılmak doğru ve gerekli olandır.

Gidişat’ı beğenmiyorken mü’min daha fazla çalışmalı, salih amellerini daha fazla artırmalı, Allah dostlarına verdiği desteği daha fazlalaştırmalı ve iblise karşı daha uyanık olmalıdır. İblisin imanlı kalplere dokunamayacak olması en büyük teselli ve en büyük felsefedir ki iman sahip olmamız gereken ilk şeydir.

Kulluğun da, ibadet ve ahlakın da, hayatın da gayesi ve şartı imanlı yaşamak ve ölmektir. İmanın son ana kadar muhafazası bu nedenle önem arz eder.

Rabbim gidişatın kötülüğüne engel olmaya çalışanlara güçler versin.
Rabbim mukadderatın iyi olacağına inanamayan kullarına akıllar ihsan etsin.
Rabbim zor zamanlarda bile kullarını iblise boyun eğdirmesin.
Rabbim, imanlıların kazanacağı güne kadar, ecele ve kıyamete kadar kalplerimizdeki imanı artırarak muhafaza eylesin.
Rabbim nefislerimizi temizleyip bizi kendisinin razı olduğu kullarından eylesin.
Amin!
gidişat ve mukadderat

Bu yazıyı okudunuz mu?

Kazada rıza, belada sabır, bollukta şükür

Kazada rıza, belada sabır, bollukta şükür

Kazada rıza, belada sabır, bollukta şükür Kaza başa gelenler, bela istenmeyen hadiseler, bolluk refah ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir