imanilmihali.com
gölge

Gölge

Gölge

Gölge olana şahit, olanın kopyası, olanın ölüp dirilenidir.

Her cismani varlığın peşi sıra gelir gölgesi. Işık varsa, Allah’ın nuru varsa gölge de vardır. Güneşin görevi sadece aydınlatıp göstermek değildir olanı. Olmayanı da belli etmektir. Gölge vardır ama güneş yokken görünmez. Karanlık aydınlık var diye vardır. Karanlığı gösteren de aydınlıktır.

Ve gölge Allah’a uzanır. İbret alalım diye vardır. Rabbim isteseydi uzamaz, dileseydi olmaz, arzu etseydi görünmezdi gölge.

Bir ders vermek içindir gölge. Bir hatırlatmadır. Güneşe dönüp yüzünü, bedeni araya alıp bir şeyler demek ister belli ki. Belki ahirete dem vurur, belki hesapsız karanlıklara, belki yeniden doğuşa? Belki Yaratan’ın izidir, mührüdür peşimizden gelen? Belki biz onun gölgesiyiz farkında olmadan!

Gölgeler uzar, kısalır. Hayat gibi. Gün başında upuzun olur, öğlen kısacık kalır ve sonra yeniden uzar alabildiğine.

Güneş kaçtıkça bizden uzar, güneş yaklaştıkça kısalır, Tepemizdeyken güneş kavuruculuğu ile kısacık, nokta kadar kalır gölge.

Gölge nimettir. Sıcak bir yaz günü altında serinlenen ağacın nimetinden de sorulacaktır kul ahirette. Şükrettin mi ey kul? Serinlerken cehennem ateşlerini anıp, susamışlığı hatırlayıp tövbe edip, şükrettin mi Yaratan’ına?

Dilesydi Rabbim uzatır, değiştirirdi onu. Sağdan sola döndürür, siyahtan pembeye çevirirdi. O dileseydi gün solunca düşmez ardından, geceleri de gelirdi seninle nereye gidersen. Rabbin dileseydi, memleketler değiştikçe değişmez, bir uzayıp bir kısalmazdı.

Gölge, olanın çitfliğini, görünmeyenin cismani olmayışını anlatır. Öyle ya nice cisimler vardır ki kayar durur duvarlarda resim gibi de dokunulmaz. Işık gibi, yansıma gibi, ses gibi, elektrik gibi. Bilriz ordadır lakin dokunamaz, hissedemeyiz. Ama biliriz ki o vardır ve ordadır. Ruh gibi, akıl gibi, cennet ve cehennem gibi, ahiret gibi, gayb alemi gibi vardır ve orddır, lakin dokunamaz, göremez, ölmeden bilemeyiz.

Gölge hayatın derin manasıdır.

Gölge

Bu yazıyı okudunuz mu?

İman, mü’minin her şeyidir.

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR İnandığımızı iddia ederken yerine getirmediğimiz mükellefiyetler veya hepten inanmadığımızı beyan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir