imanilmihali.com
gönül

Gönül

Gönül

Her insanda yedi kapı vardır hem cennete hem cehenneme açılan. Bir tek kalp vardır ki sadece cennete açılır.

Gönül kalbin içinde yuvalanmış vicdan ve merhamet ile yoğrulmuş, canlı ve rahmani bir varlıktır. Ruhla madde arasında yuvalanmış gönül her iki âlemi de görür, bilir.

Aklın ve gönlün mücadelesi çoğu zaman çetin olur. Lakin gönül gözü açıksa isabet gönlündür. Kapalıysa aklın.

Yaratan boşuna mühürlememiştir kalplerini zalimlerin. Kulaklarını sağır, gözlerini kör etmemiştir boşuna ki Peygamber bile duyuramaz sesini. Ama o kapılar bir açılırsa karıncanın aya sesleri bile duyulur ta uzaklardan.

Gönül sever, acı çeker, ister, küser…canlıdır. Bizden başka bizdeki misafir gibidir. Ne söz dinler ne tenbih. Bir şeyi sevdi mi vazgeçmez, bir şeyi istemedi mi faydası yok sevmez bir daha. Ne zenginliğe bakar ne mala mülke.

Leyla’yı sevmiş Mecnun, çöller aşmış. Padişah çağırmış ünlü Leyla’yı merak etmiş te. Sen misin demiş Leyla? Mecnun senin için mi aştı çölleri, çekti bu kadar çileyi? Sen de ne buldu ki? Ben Leyla’yım ama siz Mecnun değilsiniz demiş Leyla. Olsaydınız anlardınız!

Gönül başka Leyla’lar istemez Leyla’sını buldumu.

Hele Yaratan aşkına tutulduysa gönül o zaman Leyla’yı da dünyayı da görmez olur. Cenneti bile istemez Rabbin simasına hasretten. Güneşe bakar, yıldıza bakar, çiçeğe bakar, kuşa bakar Rabbini görür.

Gönül gözü başkadır. Gözün görmediğini görür. Yükselir semaya da yere düşen bir damla suyun peşin sıra salıverir kendisini toprağa. Yere düşer sendeler de denize kadar durmadan akar gider, sonra tekrar tortudan kurtulup yükselir semaya defalarca. Rahmete yeniden yeniden ulaşmak için defalarca düşer toprağa, defalarca yükselir buluta erer.

Gönül ceylan gibi ürkektir bazen, aslan gibi haşin kimi zaman. Ne dur dinler ne durak şahlandıysa aşkından. Secdelerden kalkmaz olur başı geceler boyu, en temiz havalar girmez olur ciğerlerine, berrak sular serinletemez tenini. Düştüyse aşka gönül, sevdalandıysa bir kere Yaratan’ına ıslah olmaz O’na ermedikçe.

Bu yazıyı okudunuz mu?

İman, mü’minin her şeyidir.

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR İnandığımızı iddia ederken yerine getirmediğimiz mükellefiyetler veya hepten inanmadığımızı beyan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir