Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / İslam tarihi / HAZRETİ PEYGAMBERİN ELÇİLERİ
imanilmihali.com
İslam elçileri

HAZRETİ PEYGAMBERİN ELÇİLERİ

HAZRETİ PEYGAMBERİN ELÇİLERİ

Hudeybiyeden dönüldükten sonra bütün insanlara ve cinlere Peygamber olarak gönderilen son peygamber Hazreti peygamber tarafindan, Islam dinine davet icin etraftaki hükümdarlara gönderilmek üzere , Hicretin Yedinci senesi Muharrem ayinda altı tane mektup yazıldı. Hükümdarlar Mühre Itimat ettiklerinden, gümüsten bir mühür yaptirildi. Üzerine “Muhammed Rasulullah” diye Kazitildi. Yazilan mektuplara bastırıldı.

Her Mektubu götürmek icin birer elçi seçildi ve gönderildi. Necasi, Yani Habes Sultani Bahr oglu Ashama ya Amr bin Umeyye gönderildi. Necasi Amr bin Umeyye ye layık oldugu ikramı yapmış ve gereken hürmeti göstermistir. Ve kendiside Gizlice Müslüman olmustur. Rum Kayseri de Hazreti Muhammedin Mektubunu saygılı bir sekilde eline alıp yüzüne sürmüş ve Dihye `ye pek cok hürmet edip bir çok hediyeler vermistir. Cünkü Rum Kayseri ile Iran Kisrasi arasında bir süredir sert carpışmalar oluyordu. Önce Kisra üstün gelerek Suriyeyi almış ve bütün Arabistani benimsemisti. Iranlılar Müsrik oldugundan, bütün Ehl-i Kitabin düsmanı idiler. Rumlar ise Ehli Kitab olan Hiristiyan dininde bulunuyorlardi. Iranlilarin Rumlara üstün gelmesinden dolayi Kureys Müsrikleri sevinmişler müslümanlar ise üzülmüslerdi.

Yemame Hükümdari Hevze`ye Selit Amiri gönderilmisti. Hevze Mektubu alip okudugunda eger Peygamber beni kendisine veliaht tayin ederse iman ederim demis Peygamberimiz ise “Ya Rabbi sen onun hakkindan gel “diyerek dua etti ve kisa bir zaman sonra Hevze Kafir olarak ölmüstür. Gassan Hükümdarina Suca Esedi (r.a)gönderilmis Gassan Hükümdari Ebu Simr Gassani gelen Mektubu yirtip atmis ve ”Iste ben onun üzerine ordu gönderiyorum ‘diyerek kötü muamelede bulunmustu.

Peygamberimiz bu haberi duyunca ‘ Memleketi yok olsun’ diyerek beddua etmis, çok geçmeden Haris , küfür üzere ölerek cehennemi boylamisti. Iran Kisrasi Husrev Perhiz’e Abdullah bin Huzafe gönderilmisti. Hüsrev Perhiz Rasulullahin Mektubunu Hiddetlenerek yırtıp attı ve emrindekilere ”Su hicaz tarafinda peygamberlik davasi güden adamı bana gönderin” diye emretmiş fakat çok kisa bir süre sonra oda oglunun baskınına ugrayıp öbür dünyayı boylamıştır.

Fars’in reisi (Kisra, M.K.) Efendimiz (sav.)’den gelen mektubu okur okumaz parçalayip atmıştı. Efendimiz (sav) de bu durumu sahâbîlerine haber vermis ve “Benim mektubumu parçaladı, Allah (cc) da onun saltanatını paramparça edecek ” buyurmustu. Çok geçmeden kendi öz oglu onu paramparça etti ve daha sonra da saltanatı parçalanarak Peygamberimiz (sav)’in sahâbîsinin (Sa’d Ibn-i Ebî Vakkas, M.K.) ayaklari altında kaldı. O’na dil uzatanlarin âkibeti hep Fars krali gibi olacaktır.

alıntı: www.firaset.net

HAZRETİ PEYGAMBERİN ELÇİLERİ

Bu yazıyı okudunuz mu?

Önce iman, sonra Kuran ve nihayet İslam

Önce iman, sonra Kuran ve nihayet İslam

Önce iman, sonra Kuran ve nihayet İslam “Rahmân, Kur’an’ı öğretti. İnsanı yarattı. Ona beyanı (düşünüp ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir