Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / DİNİMİZ / Helak edilen kavimlerin sebebi ikidir
imanilmihali.com
Helak edilen kavimlerin sebebi ikidir

Helak edilen kavimlerin sebebi ikidir

Helak edilen kavimlerin sebebi ikidir

Helak edilen kavimlerin sebebi ikidir; içlerinde fesattan engelleyecek faziletli bir cemaatin bulunmaması, bulunsa da yetersizliği ve refaha ermiş olanların zevk ve sefa düşkünlüğü ile halkın baştan çıkmasına sebep olmalarıdır.

İfade merhum Elmalılı Hamdi Yazır’a aittir ve tamamen katılmamak için sebep yoktur.

Çünkü ayetler incelendiğinde görülür ki helak edilen tüm kavimlerde toplumun tamaına yakını azmış haldedir ve dur diyen sadece Peygamberdir ve yine görülür ki yönetici veya servet sahibi kesimin mevcut halin devamıyla alakalı harama alışkanlık ve menfaati vardır ve bu sevdaları halkı da menfi etkiler.

Toplumda bazılarının iyiliği emretmesi ve kötü gidişe dur demek istemesini emreden Allah’tır ki maalesef Peygamber hanımlarından dahi toplumun ahlaksızlığına mani olmak istemeyen hatta o topluma uyanlar vardır. Çok az sayıdaki salih kul ise zayıftır, kurtarılmıştır ama toplumu kurtarmaya imanları yetmemiştir.

Keza toplumun ileri gelenleri taşıdıkları vebalin hakkını verememiş, özellikle din adamları ve aydınlar sessiz kalmayı, zalimlerden korkmayı ve menfaat akışının devamını diledikleri için halkı iyiye yönlendirememiş, dinin hakkını verememiş, neticede halk azmış ve şeytanlaşmıştır. Bu durumda vebal sadece halkın değil, aynı zamanda ve belki daha da çok dinden çıkmayı adeta teşvik eden ileri gelenlerindir.

İnsan, ikaz edenler, yönetenler olmasa da akıl ve ruhuyla idrake kabiliyetlidir ve sadece gök yüzüne bakmak bile iman etmeye yeterdir. Dinin gereklerini ise öğrenmek herkese farz, öğretmek ve sevdirmek din adamlarına, dinin modern yaşamla entegresini sağlamak aydınlara görevdir. Bu görev ise bilim ve fikir üretmek, insanca yaşam koşullarını güzelleştirmek ve eşitlik ve adaleti teminle mümkündür.

Helak edilen kavimlerin her birinin işlediği günahların toplamı ve katmerlisi bugün İslam ülkelerinde dahi izlenmekte, hatta aşırısı yaşanmakta ama maalesef aydınlar ve din adamalrı gidişata dur demek yerine susmayı tercih etmektedir.

Yüce Allah belki bir kez daha toplu helak yapmayacaktır ama bu zalim ve nankörlerin bela ve lanete uğramasına ve mü’minlerden başkasının kurtulmamasına engel değildir. O halde olması gereken ilim ve bilimle uğraşanların bir an önce kötü gidişe, aldanışlara, israiliyata, arabizme, uydurma hadislere, şeytanlaşanlara, müşrikliklere son vermek adına devreye girmesi ve halkı ikaz etmesidir. Bunun yolu ise fetvalar, hutbeler, vaazlar, basılı yayın organları ve tabiki internettir.

Yazık ki dine site sahipleri dahi bunu yapmaktan imtina etmektedir ve Allah korkusu yerini başkaca korkular aldığı için toplum şeytanlaşmaya doğru hızla ilerlemekte, bir kesim din adına, bir kesim dinsizlik adına dini yerden yere vurmaktadır.

Yahudiliğin ve özellikle siyonizmin bunda etkisi azımsanamaz ve bugün Avrupa’da kiliselerin cemaatsiz kaldıkları için satılması boşuna değildir. İnsanlar püritenlik (evangelistlik) adına hristiyanlıktan çıkmış ve yahudileşen hristiyanlığa, başka bir deyişle yahudi Hristiyanlığına mahkum olmuştur ki bu baştan sona yanlıştır çünkü hristiyanlık yahudilikten sonra gelen bir dindir ve Hristiyanlık zaten İsrailoğullarının zulümleri nedeniyle vahyedilmiştir. Oysa görünen tabloda Hristiyan alemi Yahudileşmekte ve kiliseler boş kalmaktadır.

İslam aleminde de durum çok farklı değildir. Sinegoglar açılmasa da halk yahudileşmekte, evrensellik veya küreselleşme adına hızla yahudi tuzaklarına çekilmektedir ki yaklaşık beşbin sene sonra bahşedilen İslam nimetini, beş bin önceki dinle değiştirmeye tevessül etmek Allah’a zaten isyandır. kaldı ki siyonizmin Allah’ı şeytandır ve şeytanın dini siyonizm para ve makam kudretiyle kalğpleri de, dinleri de , vicdnaları da satın almak üzeredir. bu nedenle şirk meselesi iyi anlaşılmalı ve iblisin ahdinden herkes haberdar olmalıdır.

Yoksa ateşler fena, azaplar çetindir ve cehennem dayanılası bir yer değildir.

Bu yazıyı okudunuz mu?

İslam’ın abdesti iman

Bir çekirdekten dev çınarı çıkartan Allah bizler için iman nüvesini kalplere koymuştur. O iman büyüyecek, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir