Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / DİNİMİZ / Helal kazanç imandandır
imanilmihali.com
Helal kazanç imandandır

Helal kazanç imandandır

Helal kazanç imandandır

“Ey insanlar! Yeryüzündeki şeylerin helâl ve temiz olanlarından yiyin! Şeytanın izinden yürümeyin. Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır.” (Bakara 2/168)

Helal, temiz, dürüst, hak ve adil olan, iyi ve güzel olarak yenebilirliği, yapılabilirliği dinen caiz olan, velhasıl haram olmayan her şeydir. Yani helal, harama bulaşmayan her şeydir.

Haram, yenmesi, kazanılması, sarf edilmesi zinhar yasak olandır, batıldır, hak değildir.

Helal kazanç, emektir, alın teridir, nafakadır, nimet ve berekettir.

Bir damla haram, tüm helal kazancı haramlaştırandır.

Helal kazanç imandandır.

Yaşamın gayesi, haramla servetler yığmak değil, bu servetlerle şımarıp büyüklenmek değil, büyüklenip ezmek ve eziyet etmek değil, kibirle aşağılayıp hor görmek değil, rızkı kendisi hak etti sanıp azmak değil, servetleri dağ gibi yığıp tevekkülü üç kuruşa yaslamak değil, haram servetlerle lüks ve israfa dalmak değil, haram kazançlarla harama para harcamak değil …. helal kazanmak ve helal olanı sarf etmektir.

Yani haram yasak ve azap verici olan, helal serbest, güzel ve müjdelere erdirici olandır.

İman, Allah’a inanmak, güvenmek ve teslim olmaktır.

Mü’min, harama el sürmeyen, haram şüphesi olanı dahi terk eden, haram yiyip içenlerle oturup kalkmauyandır. Mü’min evine rızık ve nafaka olarak az ama helal ekmek götüren, peynir ekmekle yaşasa da haram lokmalarla midesine cehennem ateşleri doldurmayandır.

Mü’min, imanının gereği olarak, haramdan sakınmayı ailesine, etfaraına, akrabalarına, dost ve arkadaşlarına öğütleyebilendir. Mü’min zaruret hali, ölüm tehlikesi hariç harama dokunmayan, o anda dahi zaruret miktarınca ve zaruret geçene kadar haram yiyen, sonrasında derhal tevbe edendir.

Mü’min, haramı ve haram yiyenleri kendisine haramlaştırabilendir.

Mü’min, Allah’tan başkasına, helal ve haram belirleme yetkisi vermeyendir.  

Helal kazanç kutsaldır. Helal lokma kazanmak ibadettir. Helal lokma berekettir, sabır ve tevekküldür. Helal olanı tüketmek Allah’a imanı ispat etmektir. Helal lokma ile yetinmek, haramilere bakıp özenmemek, helal yoldan uzaklaşmamak cennetlere sebeptir.

Helal işler, cennetin sonsuz müjdelerine götüren temiz ve namuslu ameller, helal kazançlar mahşerdeki yüz akıdır. Helal ve temiz olmak nimeti nimet yapan, helali terk etmemek Allah’ın sınırlarına uymaktır.

Helal için yaşayanlara, cennetler helal, cehennemler haram olur.

Haram için yaşayan ve ölenlere, cehennemler helal, cennetler haram olur.

İman kalpte yoksa, nefis kulu harama müptela eder, haramilere kardeş eder, şeytanların haram havuçları peşinden sürüklenir hale getirir.

İman kalpte yer bulabildiyse, haram altın tepside de sunulsa mü’minin boğazına, hanesine, mahallesine giremez.

Çünkü helal kazanç imandandır.

İman sahibi, helal havuzdaki bir damla haramın tüm suyu haramlaştırdığını bilendir.

“Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda batıl yollarla yemeyin. Ancak karşılıklı rıza ile yapılan ticaretle olursa başka. Kendinizi helâk etmeyin. Şüphesiz Allah, size karşı çok merhametlidir.” (Nisa 4/29)

Bu yazıyı okudunuz mu?

İslam’ın abdesti iman

Bir çekirdekten dev çınarı çıkartan Allah bizler için iman nüvesini kalplere koymuştur. O iman büyüyecek, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir