Anasayfa / İMAN ESASLARI / Allah'a iman / Her Müslümanın bilmesi gereken iman bilgileri
imanilmihali.com
Her Müslümanın bilmesi gereken iman bilgileri

Her Müslümanın bilmesi gereken iman bilgileri

Her Müslümanın iman üzerine bilmesi gerekenler

Her Müslümanın bilmesi gereken iman bilgileri diye yazılan bu on madde elbette tam ve yeterli değildir. İmanın yeterlilik ve geçerlilik şartı ve asgari koşulu olan bu maddeleri her Müslüman bilmek ve yapmakla mükelleftir. Kemale erdirmek ise kulun samimiyetine ve Kur’an’a sadakatine bağlıdır.

1. Allah’tan başka ilah yoktur, Yüce Allah’ın varlık ve yönetimde eşi, benzeri, ortağı, kızı, oğlu asla yoktur. Şefaat tümden ve sadece Allah’a aittir. O, kuluna şahdamarı kadar yakındır, herşeyi ve doğrusunu bilen, dualara cevap verendir. Yaşamın en kıymetli ödülü “Allah rızasına” mazhar olabilmektir.

2. Kur’an, tek el değmemiş mübarek Allah kelamı, dinin tek kaynağı ve en büyük şefaatçi ve nimettir. Herkes mutlaka Kur’an’dan sorulacaktır. Kur’an’ı anlayarak okumak her müslümana farzdır. Kur’an tüm insanlığa vahyedilmiş ilkeler kitabıdır, evrenseldir.

3. Hz. Peygamber muazzez son nebi, örnek Kur’an ahlakı sahibi ve vahye muhatap en güzel ve güvenilir insandır. O’nun Kur’an’a uygun sünneti baş tacımızdır. O risalet görevini layıkıyla yerine getirmiştir. Allah razı olsun. Lakin O’nun dahi din adına hüküm koyma yetkisi yoktur. Din sadece Allah’ındır.

4. Hak din sadece İslam’dır, Allah’ın dinidir, tevhidin özüdür, kıyamete kadar bakidir, başkaca din, kitap ve peygamber gelmeyecektir. Diğer dinlerin tamamı batıldır, tahrif edilmiştir, Allah katında muteber değildir. Ahiret sorgusu Kur’an istikametinde iman ve İslam’dan yapılacaktır.

5. İman ve İslam, samimiyet, huşu ve sadece Allah’a teslimiyet ister. İman tüm amel, ibadet ve niyetlerin vazgeçilmezidir, ibadet, ahlak ve salih amel içinde iman bulunmuyorsa beyhudedir, nafiledir.

6. İman etmeyen hiç kimse Allah aksini dilemedikçe cennete gidemeyecektir. Allah ve melekleri sadece iman edenlerin dostudur. İmanı bilen sadece Allah’tır ve takva sadece Allah katında bir üstünlük derecesidir.

7. Ahirette hesap ve mizan, helalleşme ve tartı haktır, mutlaka yaşanacaktır. Cennet iman edenlerin, cehennemler imanı hafife alan ve reddedenlerin sonsuz yurdudur. Ahirette Yüce Allah herkesin Rahmanı ama sadece mü’minlerin Rahim’idir.

8. Dünya ahiretin tarlasıdır, bu dünyada, yapılan, yarım kalan, niyet edilen her şeyin karşılığı elbet olacaktır. Dünya hayatına aşırı düşkünlük tüm kötülüklerin başıdır. Nefis terbiye edilmezse kalbi mühürletir. Mallar, evlatlar, servetler, kadınlar ve süslü atlar insana süslü gösterilmiş birer sınav sorusudur. Servetler öncelikle muhtaçların hakkıdır. Ahirette iman etmek yoktur. 

9. Şeytan en büyük düşman ve en kötü yol göstericidir. Şeytan ve soyuna düşman olunmadan Allah dostu olunamaz. Şirk (şeytan) dini üzere ölenler asla rahmete eremeyecektir. Küfür inkar etmek, şirk hakikati bildiği halde Allah’a ortak atamaktır. Kafirlerle müşrikler birbirlerinin dostlarıdır.

10. İblisin ahdi yaşanan tüm kötülüklerin kaynağıdır, buna mukabil Yüce Allah’ın ahdi insanların iman edenlerinin üzülmeyeceğine ve korunacağına dairdir. İslam’ın ve tevhidin en büyük düşmanı şirk (şeytan) dini ve mensuplarıdır. Dünyada yaşanan bela, kıtlık ve savaşların tek nedeni şirk mensuplarının imana düşman “gaye ve amelleri”dir.

Bu yazıyı okudunuz mu?

Allah’ın Vaadine itikad imtihanımızdır

Dünya çok yakında artan zulüm ve şeytanlıkları harap edercesine, Allah’ın vaatlerinin tek tek gerçekleşmesine şahitlik ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir