Anasayfa / İMAN ESASLARI / Ahirete iman / Hutbe; ahiret inancının hayata yansımaları
imanilmihali.com
cennet

Hutbe; ahiret inancının hayata yansımaları

HUTBE KONUSU: ahiret inancının hayata yansımaları

Muhterem Müminler!

Yaratılan her şeyin bir ömrü olduğu gibi, bu dünyanın da bir ömrü vardır. Bu alemdeki bütün varlıklar, Yüce Allah’ın takdiri gereği bir gün fani olacaklardır. O gün geldiğinde bu kâinat ve üzerindeki yaratılmışlardan bir eser kalmayacaktır. Yıldızlar sönecek, birbirine çarpıp parçalanacak, yer dümdüz olacak, dağlar yürütülecek ve pamuk gibi atılıp yok olacaktır. Muhakkak ki hayatla beraber bir ölüm ve dünya ile birlikte bir ahiret vardır. Her şeyi bir hesaba çeken ve her şeyi bir gözeten vardır. Her iyiliğin bir sevabı ve her kötülüğün bir cezası vardır. Ölüm bir son değil, ebedi ahiret hayatının başlangıcıdır. İnsanlar o gün alemlerin Rabbi Allah’ın huzuruna çıkar ve uçsuz bucaksız bir meydanda toplanırlar.

Kıymetli Kardeşlerim!

Peygamber Efendimiz (s.a.v), bizlere Allah`ı ve ahiret gününü hatırlatan bir elçidir. Onun mübarek sözleri bütün inananlar içindir. Rasulullah (s.a.v), Allah`a ve ahiret gününe iman etmenin insanı ıslah etmesi ve onu kötülükten uzaklaştırması gerektiğini ifade etmektedir. Hz. Peygamberimizin şu sözlerine kulak verelim: “Allah`a ve ahiret gününe iman eden ya hayır söylesin ya da sussun(1)”, “Allah`a ve ahiret gününe iman eden misafirine ikram etsin(2)”, “Allah`a ve ahiret gününe iman eden komşusuna eziyet etmesin(3)”

Aziz Müslümanlar!

Ahirete iman kişiye hesap verme şuuru kazandırır. Öldükten sonra yeniden dirileceğine şüphesiz inanan bir insan, haramlardan ve günahlardan korkar, işlediği kusurların Allah`ın huzurunda önüne getirileceğini düşünür, Allah`tan utanır, haya eder. Ahirete inancı olan kul, israf etmekten çekinir; çünkü verilen nimetlerden hesaba çekileceğini Peygamber Efendimizin şu hadisinden çok iyi bilir: “Nefsim yed-i kudretinde olan Allah’a yemin ederim ki, kıyamet günü bu nimetlerden sorulacaksınız.”(4) Ahirete iman eden, faiz, rüşvet ve hırsızlık gibi her türlü haksız kazançtan uzak durur; bilir ki bütün bunların hesabını bir gün verecektir. Öldükten sonra Allah`a kavuşacağına inanan Müslüman, elini, gözünü, dilini vesair azalarını her türlü haramdan korur, çünkü huzuru ilahide bütün azaların dile gelip konuşacağından haberdardır.

Kıymetli Kardeşlerim!

Hutbemi başta okuduğum ayet-i kerimenin mealiyle bitiriyorum: Yüce Allah Abese suresinde; “Kişinin kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kaçacağı gün kulakları sağır edercesine şiddetli ses geldiği vakit, işte o gün onlardan herkesin kendini meşgul edecek bir işi vardır.(5)” buyurmaktadır.

Hazırlayan: Rahmi GÜCCAN

Kocasinan İlçe Vaizi

Redaksiyon: İl İrşat Kurulu

1 Müslim, İman, 67

2 Buhari, Edep, 5559

3 Buhari, Nikah, 4787

4 Müslim Eşribe, 2038

5 Abese Suresi, 80/33,34,35,36,37

Bu yazıyı okudunuz mu?

Türk bayrağındaki ay ve yıldızın anlamı nedir

Türk bayrağındaki ay ve yıldızın anlamı nedir?

Türk bayrağındaki ay ve yıldızın anlamı nedir? Bazı arkadaşların yoksulluk içinde bu büyük dâvanın başarılamayacağını ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir