Anasayfa / İMAN ESASLARI / İman damlaları / İblis ve şeytan
imanilmihali.com
iblis

İblis ve şeytan

İblis ve şeytan

ALDATAN (İBLİS DENEN NANKÖR)

Aldatan; Allah’a isyan eden, insana nefret duyan, cehennemden kovulmamıza sebep, karanlık mihraklar efendisi, şer doğurucu, yoldan çıkarıcı İblistir. İlk insan olan Hz. Adem’den bu yana azılı düşman, iyiliğin zıddı şeytandır o.

Bizi Allah yolundan çevirmeye yeminli, tuzaklar ve aldatmacalar sahibi, yalancı, riyakâr ateş varlığıdır.

O; Allah’ı tanıyıp bilirken, O’nun huzuruna izinsiz laf edemez, hükme karşı gelemezken, insanları O’nun yokluğuna, güçsüzlüğüne, ortaklı olduğuna inandıran gafildir. Kendisini yaratmaya, hükme ve kudrete ortak gösterirken, Yüce Allah’ı Âlemlerin Rabbi makamından indirip sıradan bir ilah durumuna düşürmeye çalışan, O’na eşler, ortaklar, yardımcılar, kız ve erkek evlatlar yakıştıran haddini bilmezdir.

Bilmezdir ama insanları kandıran bir numaralı yalancı rehberdir aynı zamanda. Tabi kanmak isteyeni.

Yüce Allah’ına adaleti, hikmeti, nuru şaşmaz. Kim ne dilerse dilesin Allah’ın nuru kazanacak ve yeryüzünde iyilik galip gelecektir. O’nun zulmetmesine ve kandırmasına müsaade eden de Allah’tır.

O Yüce Allah, ona zulmü ve kandırma müsaadesini verirken bizleri kanmama ve zulme uymama imtihanı ile denemektedir. Hayatın manası da budur, iblisin ahdi de. İyilik ve kötülük arası tercihler bütünü demek olan hayat yaptığımız seçimlerle bizi mutlu sona veya sefalete götürecek tartışmasız tek yoldur.

Kader, elimizde olmayan hususlar hariç, kendi irademizi sunup, Yüce Allah’ın rızasını ve gücünü dilediğimiz eylemler bütünüdür ki ister ve irademizi ortaya koyarız. Yüce Allah dilerse iradesini bizimkiyle aynı istikamette kullanır ve iyi veya kötü o işi yapabilmemiz için bize güç verir. Biz o güçle oku atar, kalem tutar, secde ederiz.

Bizim irademiz olmadan bunların hiçbiri olmayacağı için, biz dilediğimiz ve yapmayı istediğimiz için sonuçlarından da sorumlu olur ve ceza veya mükâfata çarptırılırız.

Aldatan bu irademizi kötülükte, hayâsızlıkta, ahlaksızlıkta kullanmamızı ister. İster ki aşkı kırmızı gecelerde, teselliyi içkilerde, mutluluğu karanlık köşelerde arayalım. Yaratan’ı unutup, hatta sırt çevirip, hatta inkâr edip sadece O’na uyalım ve dediğini yapalım. O zorlamaz, o sadece aldatır.

Nasıl aldattıysa Adem babamızı sonsuzluk ve mülk vaadiyle bizleri de amansız bir şekilde kıyamette yeniden dirileceğimiz ana kadar kandırmaya devam edecek olandır.

Aldatan bizi her şeyle, herkesle aldatır. Hatta Allah ile bile aldatır.

Aldatan aldatmak için çoğu zaman insan kılıklı şeytanları kullanır. Bu insan kılıklı şeytanlar alenen şeytanlık peşinde değil, yine çoğu zaman münafıklık, mürailik peşinde koşar. Bunlar İdris görünümlü iblislerdir. Ya da mürşit görünümlü müşrik.

Bunlar sinsice sokulup yürekte patlayan cinstendir ve acıtır canları.

Kul rahmete kaparsa gözlerini oyuncak olur ona buna. Kul hak ederse oyuncak olmayı musibetlere gebe olur. Kul musibetlere gebe olursa önce kulluk azmini sonra imanını ve sonra cennetini kaybeder Yaratan’ın affına mazhar olamazsa.

Aldatan insanların yeniden diriltileceği güne kadar kandırıp “ben zorlamadım siz kandınız, kanmasaydınız, aklınızı kullansaydınız ya!” diyecektir.

Rahmana karşı şeytan, karanlığa karşı aydınlık, iyiliğe karşı kötülük savaşıdır bu. Sonucu belli yenilecektir lakin beraberinde acıdır ki on milyonlarca insanı da sonsuz ateşlere çekecektir.

İmanlı gönülleri yenemez bir tek…bir de Allah dilemedikçe zarar veremez kimseye.

İnsanın iki düşmanı vardır. Teki nefsi ki içindeki sestir, diğeri aldatandır. Bu sayededir ki insan kolay yoldan fazlasını, hak etmeden güzelini ister. Bu yolda her şeyi mübah kılıp tüm diğerlerini kötü ilan eder. Karanlıklarda yaşayıp dururken, ışıktan habersizken aydınlıktakileri biçare zavallılar yerine koyar.

Batıl hak’kı yenemez, yenmeyecektir de. Aldatan insan şeytanlarının iki amacı vardır. Kötülüğü yaymak ve kandırabileceği kadar fazla insanı kandırmak. Mümkünse tüm insanlığı insanlıktan, kulluktan çıkarmak.

Kötüler önce kendilerine kötülük ettikleri için kötüdür. Sonra başkalarını kötü yapmaya çalıştıkları için kötüdürler. Sonra kötülere alet ve yardımcı oldukları için kötüdürler. Kötüler iyiliği çamurla sıvamaya çalıştıkları için de kötüdürler. Kötüler topluma kötülüğü bulaştırdığı için kötüdürler. Kötüler gelecek nesiller de bu kötülükten etkileneceği için de kötüdürler. Kötüler Allah’a bile bile haksızlık ettikleri için kötüdürler…

Aldatan hayat denen macera da yanı başımızdaki tehlikeli yılandır. Bir anlık gafletle sokuverir ve bizi acılara yönlendirir.

İlk günahta, İblis’e karşı insanın yanında olan Yüce Allah insana hep güvenir. Bu güveni muhafaza etmek mü’min’in can borcudur.

Unutulmamalıdır ki iyi insan olmak bir ömür sürer, kötü insan olmak on dakikadır.

Yüce Rabbim kullarını aldatana uydurmasın. Yüce Rabbim kullarını aldatan ile sınamasın.

Bu yazıyı okudunuz mu?

Allah ile aldatmak

İnsanlığın bir kısmını daima, tamamını bir süre aldatabilirsiniz ama tamamını daima aldatamazsınız. Bu kaide en ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir