Anasayfa / İMAN ESASLARI / Kadere iman / İLİM VE MALUM İLİŞKİSİ
imanilmihali.com
Kader

İLİM VE MALUM İLİŞKİSİ

İLİM VE MALUM İLİŞKİSİ

İlim ve malum ilişkisi

Kader meselesinin anlaşılabilmesi için; ezeliyet bahsine ilaveten “ilmin maluma tabi olması” hususu da idrak edilebilmelidir.
İlmin maluma tabi olması demek zihnimizdeki bilginin sebebinin daha önce yaratılmışlığı ve bilinirliği demektir. Yani ilim bilmek ise, malum olan, olması gereken, olacak ve olandır.
Cebimdeki paranın miktarını bilmem ilimdir. Cebimde para olması ve cebimdeki para ise malumdur. Şimdi ben malumu yani parayı biliyorum diye mi para var olmuştur yoksa para var olduğu için mi biliyorumdur? Parayı biliyorum diye para var olsaydı malum, ilme tabi olurdu. Oysa malum yani para var olduğu için bildim yani ilmim maluma tabi oldu.
Allah’ın bizim ne yapacağımızı bilmesi ve bu bilgiyi kader defterimizde yazması; ilimdir. Bu ilim neye tabidir? Elbette malum olana yani bizim fiillerimize ve yapacaklarımıza tabidir. Yani biz yapacağımız için Allah öyle bilmiştir. Yoksa Allah öyle bildi diye biz mecburen yapmamaktayız.
O halde şöyle diyebiliriz: Suçunu kadere yükleyen insan, iki şeyden habersizdir.
Allah’ın ezeliyetini ve ezeliyetin ne manaya geldiğini bilmemektedir.
“İlmin maluma tabi olması” kaidesinden habersizdir.
Bu iki mesele anlaşıldığında kader hakkındaki bütün sorular cevaplarını bulmaktadır.
Özetle; amellerimizi kaderimizde var olduğu için işlemiyoruz. Tam tersine neler yapmış, yapıyor ve yapacaksak kader defterimizde yazılı olan da odur.
İnsanlar iyi ve kötü olduklarından akıbetleri bilinir ve kaderleri yazılır. Yoksa kaderleri yazıldı diye akıbetleri öyle olmaz.

Bu yazıyı okudunuz mu?

Kazada rıza, belada sabır, bollukta şükür

Kazada rıza, belada sabır, bollukta şükür

Kazada rıza, belada sabır, bollukta şükür Kaza başa gelenler, bela istenmeyen hadiseler, bolluk refah ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir