Anasayfa / İman, esasları, çeşitleri, mahiyeti ve hükmü
imanilmihali.com

İman, esasları, çeşitleri, mahiyeti ve hükmü

Kelime-i Şehadet

Sadece Allah

İman, esasları, çeşitleri, mahiyeti ve hükmü anlaşılmadan, Kur’an’a müracat edilmeden kime, neden, nasıl iman etmek sorusunun cevabı bulunamaz ve inançsızlıkla iman birbirine karışarak kulu Allah yolundan saptırarak nefse ve şeytana tabi kılar. Tevhid ve İslam’ın da, ibadet ve ahlakın da, salih amel ve ahlakın da nüvesi ve abdesti imandır ve iman etmeden kimse cennete gidemez. Bu nedenle imanı elde tutmak ve güçlendirmek, iman vermesi ve nefsimizi temizlemesi için Yüce Allah’a yalvarmak dünya ve ahiret kurtuluşu için olması gerekendir. İmansız bir yaşam bizi zengin, güçlü veya şöhretli bile yapsa, Müslüman olmamıza engel teşkil etmese de cehenneme mahkum eder. Şeytan ve soyu en büyük düşmandır ve ahdinin arkasındadır, Allah ile aldatandır, en kötü yol göstericidir. Bu yüzden insanların çoğu şirke battığının farkında bile değildir. Bu yaşamda en kötü şey “Allah’ın rızasını kaybetmek” ve  tövbeden kaçarak şirk içinde imansız olarak ölmektir.  

“İman edip de imanlarına zulmü (şirki) bulaştırmayanlar var ya; işte güven onların hakkıdır. Doğru yolu bulmuş olanlar da onlardır.” (En’am 6/82)

Makbul imanın özü tevhid, imana sadakat takvadır. İmanı bilen sadece Allah’tır ve takva sadece Allah katında bir üstünlük derecesidir. İman, dilde değil kalpte yaşatılması gereken yavru bir kuştur ki beslenmez ve ihmal edilirse ya ölür ya yuvadan kaçar gider.

Ümmetin imtihanı para, şirk ve dünya süsleridir. Zerrece haksızlık yapılmayacak o din gününde en önce sorulacak soru ise “iman”dır. Çünkü Allah hayatı ve ölümü, kimin daha iyi iş yapacağını görmek, iman edecekleri seçmek için yaratan ve hesap soracak olandır. Yeryüzünün ahir zamandaki belası “imansızlık” ve “farkında bile olmadan şeytanın şirk dinine tabi olmak”tır ve açık veya gizli olarak Yüce Allah’a varlık ve yönetimde eş ve ortaklar atamak demek olan şirk, affedilmeyecek tek günahtır ve en büyük zulümdür. Vebal büyük, cennetler güzel, azap fenadır.

Hakikat ve hak Kur’an’dadır. Kur’an’ı anlayarak okumak her müslümana FARZ’dır. Besmele her işin başı, Fatiha, Allah’a verdiğimiz sözdür. Maneviyattan uzaklaşan, beşerileşen, kişilere ve mişnalara mahkum edilen, tarikatleşen, hurafelere boğulan ve şekilciliğe bürünen İslam Allah’ın dini değildir. Kutsal olan arapça lisanı değil Kur’an’ın mesajıdır. 

Ecel halinde teslimiyet, kalbe girememişse – haksızlığa haykıramıyorsa İMAN, nasuh değilse tevbe, huşu ve iman yoksa ibadet, vicdan ve merhamet yoksa ahlak, terbiye edilmemişse nefis, Allah rızasını aramak yoksa amel, hayra hizmet, şerle savaş yoksa servetlerle yaşamak, riya ve gösterişe bulandıysa İslam kula fayda sağlamaz. Fayda Kur’an’da, kurtuluş ve esenlik iman’dadır.

Gayemiz; imanı ve şirk belasını tanıtmak, kulları Hak yoluna davet etmektir. Niyetimiz güzel, kalbimiz temiz, gayretimiz masumanedir. Yolumuz ALLAH yolu, rehberimiz Kur’an ve PEYGAMBERİMİZ’dir. Hatamız ve günahımız varsa Yüce Rab’bim affetsin! Rab’bim bu sayfaları okuyandan da okutandan da razı olsun.


Rabbim bizleri kendi yolundan, Kur’an ve Hz. Peygamber nurundan ayırmasın. Rabbim bizleri sadece ve samimiyetle Allah’a iman edip kul olabilenlerden eylesin. Rabbim inkarcı ve isyankar imansızları helak ve azap eylesin. Amin!

Rabbim bizleri kendi yolundan, Kur’an ve Hz. Peygamber nurundan ayırmasın. Rabbim bizleri sadece ve samimiyetle Allah’a iman edip kul olabilenlerden eylesin. Amin!

 

İslamın gözyaşları