Anasayfa / BAŞ YAZILAR / İman, mü’minin her şeyidir.
imanilmihali.com
İman, mü’minin her şeyidir.

İman, mü’minin her şeyidir.

İman, mü’minin her şeyidir.

Dünya hayatının yaratılış gayesi imtihan vesilesidir. Bu imtihan, zorlu, sarp yokuşları, keskin dönemeçleri ve ıstıraplı dikenleri barındırır. Sıcak tozların tene yapıştığı, canın su istediği, ayakların kanadığı yollardır imtihan. Dar patikalarda yırtılan tenler, takatten düşmüş eller ve ayaklar, yapışmış ve çatlamış dudaklardır. Çölün ortasında aç susuz yürüyen konvoydur, katardır Müslüman.

Ne at ister, ne postal, ne su ister ne gölgelikler. Müslüman; tez elden Rabbine ulaşmayı, O’na giden yolda her türlü acıya severek katlanmayı ister. Müslüman, mutluluk ve umudu ister. Umudun da mutluluğunda yürüdüğü bu dikenli yollar sonunda Rabbinin bir lütfu olacağını bilir.

Müslüman umudu ve mutluluk özlemiyle yürür dünya denen fani yaşam imtihanında.

Bu dünyada mutluluk Rabbine duyduğu aşkın ve kavuşma özleminin kalp atışı, gözyaşlarıdır. Mutluluk, ayağına batan dikenin acıtmaması, güneşten kavrulmuş teninin canını yakmamasıdır. Mutluluk, uzaklarda sefa sürenleri görüp gıpta etmemek, seraplara dalıp gitmemek, bir damla suyu kardeşiyle paylaşmaktır.

Umut, yolun sonunun aydınlık olması, nurun yakalanması, müjdelere mazhar olunmasıdır. Yolun sonundaki sulak vahalardır umut. Dünyada çekilen onca sıkıntı, sabır, kan ve gözyaşı karşılığı elde edilecek bedeldir. Umut, affolunmak, rızaya tabi olmak, Peygamber sancağı altında toplanabilmektir.

Umut ve mutluluk özlemi, Müslümanın hayat pınarı, yaşam enerjisidir.

İman, umuttur, mutluluktur.

İman, umutların başı, mutlulukların sonsuz olanıdır.

İman, susuz çöllerde yalınayak yürümek, aç ölmek pahasına pis lokmayı reddetmektir. İman, kızgın güneş altında serin gölgelik arayışıdır. İman, bir hurma tanesi kadar gölge için Rabbine şükretmektir.

İman, susuzluğun geçeceğinin, acı ve yoklukların biteceğinin, esenlik ve huzurun elbet geleceğinin umududur. Kızgın çöllerde geçen fani dünyanın ahirette yeşil vadilere dönüşeceği umududur iman.

İman, mutluluktur. Tozlu fırtınalarda, dikenli yollarda umursamadan yürüyebilmek, ayakta kalabilmek, iblise yenilmemektir. İman, en acılı anlarda azabı ve hayrı Rabbinden bilip tebessüm edebilmektir. İman, beş parasız kalıp kendini dünyanın en varlıklısı görebilmektir.

İman ahiret umudu, dünya ve ahiretin tek gerçek mutluluğudur.

Bunun dışı umutlar, bunun dışı mutluluklar sahtedir, geçicidir.

Sahte ise adamı perişan eder, yanlış yollara sokar.

Gerçek ise hakikattir, ışıktır, rehberdir.

İman; hidayetin, fıtratın, tevhidin rehberi, mimarı, anahtarı ve parolasıdır.

İman, dünyayı yaşanır kılan umut, ahireti özlenecek kılan mutluluktur.

İman, mü’minin her şeyidir.

Bu yazıyı okudunuz mu?

Dinen nankörlük ve nankörler

Dinen nankörlük ve nankörler

Dinen nankörlük ve nankörler Dinen Nankörlük; nimet verene itikatsızlık veya saygısızlık, şükretmemek, hayatı bahşedene riayetsizlik ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir