Anasayfa / İMAN ESASLARI / İmani boykot
imanilmihali.com
İmani boykot

İmani boykot

İmani boykot nedir? Nasıl ve Neden yapılır? İmani boykot kime karşıdır? İmani boykot ile hedeflenen nedir? İmani boykot ile hangi rızaya erişmek esastır?

İmani boykot

İman, kalple, dille veya el ile, Allah’a kul olmaya direnenlere karşı koymaktır. İman, kâfirlerle oturup kalkmamak, kâfirlere benzememek, kâfirlerin ekmeğine yağ sürmemektir. İman, kazandığı her kuruşu İslam aleyhine kullananlara bu fırsatı vermemek, din düşmanlığı yapanların şeytanca oyunlarına gelmemek, onların gelir kaynaklarını kesmek, günahlarına ortak olmamak, Allah’ın yeryüzündeki düzenine zarar vermeye niyetlenenlerin, bozguncuların yanından fersah fersah uzaklaşmaktır.

İman, kalp ile tasdik, dil ile ikrar yani ifade etmektir.

Amel imanın bir şubesi olmasa da imanın göstergesi salih ameldir, hayırdır, infaktır, imanı savunmaktır.

Kendisi helal lokma ve huzur arayışında olanların alışverişten, siyasete, ekonomiden sanata, seyredeceği filmden ziyaret edeceği ülkeye kadar buna dikkat etmesi gerekir ki bu sakıncalı hususların en başında ticaret gelir.

Modern zamanların gücü yazık ki paraya endekslidir. Parası yeterince olan zengin addedilir ve paradan elde ettiği güç ile itibar, makam, şöhret sahibi olur. Paranın nerelere ve nasıl harcanması gerektiği Kur’an’da açıkça yazılıdır. Ailenin geçimi, akraba, muhtaç ve yolculara yardım, ihtiyat maksatlı az biraz tasarruf, mümkünse birisine faizsiz borç verme gibi.

Parası olanın, insanlığın huzur ve güvenine hizmet edecek tarzda, bilimsel araştırma, hastalıkların tedavisi, tabiat ve çevrenin korunması, tarih ve sanat gibi örfi ve güzel işlere harcaması, hayır kurumlarına destek, mescid inşası gibi kalıcı sadakalara imza atması uygun olandır.

Öte yanda parası olduğu halde bunu şer maksatlı kullanan muazzam bir zenginler ordusu vardır ki bunlar temsil ettikleri dini düşünceyi siyasete yansıtıp, dünyanın kaderiyle oynar ve insanlığı karanlıklara sürükler. Başta Siyonizm destekli bu hareketler, İslam’ın, Türklüğün, ulusçuluğun, küçük yatırımcıların, istikrar ve mütevaziliğin düşmanıdır.
Bunlar savaşlar çıkaran, salgın hastalıkları üreten, kendi çıkar sistemlerini her şeye ezmek pahasına muhafaza etmeye çalışan, din, millet, sınır mefhumu tanımayanlardır.

Allah zengine de, fakire de mesuliyet vermiştir. Zengin güzel işlere harcayacak ve şükredecek, fakir olanla yetinecek ve sabredecektir. Lakin mal ve servetini kötüye kullananlara dair fakirin de mesuliyeti yok değildir. Bu mesuliyet ise ondan mal almamak, namuslu, has niyetli, diğer Allah kullarından almaktır.

Bu bir imani boykottur. Sadece alışveriş manasına değil, tüm iş ve ilişkilerde bu boykota sahip çıkmak, kafir ve kafir zihniyetlilerle alışverişi her manada kesmek mü’mine yakışandır.

Burada markaları, kişileri, kuruluşları belirtecek ve açık bir davet yapacak değiliz. Merak eden internette kısa bir turun ardından zaten bunlara ulaşır ve bu liste zaten zaman zaman değişir, isimler değişir veya bu markalar kasten el değiştirir. Ancak hepsinin ortak paydası ; helal olmasa da para gelsin yeter ve paramla eziyet ederim kime ne zihniyetidir.

Ekonomi alanında bunların mallarını almamak nasıl caizse, siyasette de, sanatta da, sporda da, hayatın her alanında bunları boykot etmek gerekir. Bu boykot imanın hiç değilse kalben cihadıdır ve imanın şubelerindendir.

Bir başka bakış açısıyla ise o zihniyetlilerden mal alanlar, o ödedikleri parayla marka sahiplerinin yapacakları eziyetlere de destek vermiş ve güç katmış olurlar. Siyaset arenasında ise bu zihniyete oy verenler, o zihniyetin yaptığı tüm eziyetlerde pay sahibi olurlar.

İman, boykotu, Allah’a çıkmayan tüm yolları terk etmeyi gerektirir. Ama dinde zorlama yoktur. Onlarla bir olursanız, onlardan mal alır, onlarla yatıp kalkarsanız bu sizin bileceğiniz iştir. Siz ahireti gözden çıkardıktan sonra size kim karışabilir?

Lakin unutmayın! Mutlaka bir gören, duyan vardır ve O elbet bir gün hesap soracaktır.

İmani boykot

Bu yazıyı okudunuz mu?

İslamofobi kimin suçu

İslamofobi kimin suçu

İslamofobi kimin suçu İslamofobi ya da İslamiyet korkusu denen illet, siyonizmin yakın zaman önce doğu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir