Anasayfa / İMAN ESASLARI / İman damlaları / İmanınızı gözden geçirin
imanilmihali.com
İmandan küfre dönmek

İmanınızı gözden geçirin

İmanınızı gözden geçirin

Aşağıdaki 20 soruya samimiyetle cevap verin ve değerlendirmeyi okuyup imanınızın sağlamlığına kendiniz karar verin.

1. Kur’an’ı en az bir kere Türkçe mealinden anlayarak okudunuz mu? Namaz dualarının, ezanların, tesbihatın ne demek olduğunu, Türkçe manasını biliyor musunuz? Fatiha suresinde Rabbimize verdiğiniz sözü, ettiğiniz duayı mealen biliyor ve yüreğinizde yaşıyor musunuz? Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı bağlı olmak için ayetleri hazmederek okuyor ve kalbinize yerleştiriyor musunuz?

2. Peygamberimizin hayatının geniş özetini okuyup, İslam’a davetini, örnek ahlakını, Kur’an’ı hayata egemen kılmak adına verdiği mücadeleyi anlayabildiniz mi? Peygamberimizin (örfi ve coğrafi) şekli alışkanlıklarından önce İslam ile yücelen iman, ibadet ve ahlakını örnek almaya çalışıyor musunuz?

3. Ne olursa olsun, anne babanız bile olsa Allah adına şahitlik ederken adaletten ayrılmayacağınıza ve ayrılmadığınıza yemin eder misiniz? Ölçüde-tartıda hile yapmanın, hak yiyip bozgunculuk etmenin, eşcinselliğin, sabırsızlık ve sadakatsizliğin kavimlerin helakına sebep olduğunu biliyor musunuz? İmanın her türlü kötülük ve haksızlığa, elle, dille hiç olmazsa kalple karşı koymak olduğunu görebiliyor musunuz?

4. İblisin ahdinden haberdar ve gayesinin farkında mısınız? Zulmün öldürmekten beter olduğunu biliyor musunuz? Şeytandan, vesveseden Allah’a sığınıyor musunuz? Şeytanların, iman etmeyenlere dost kılındığını biliyor musunuz?

5. Hak, haksızlık, helal haram, sevap günah, şirk tevhid, iman küfür ayrımını biliyor musunuz? İçine bir damla haram su karışmış havuz suyunun da artık haram olduğunun farkında mısınız? Evlatlarınızın rızkını haram lokma ile sağlarsanız onların düzelme imkânını da yok ettiğinizin farkında mısınız? Haya, namus, şeref, haysiyet gibi kavramların haram lokmalarla yok olup gideceğini anlayabiliyor musunuz?

6. İmanın, ibadet, ahlak ve salih amelden de önce geldiğinin farkında mısınız? Yüce Rabbimizin isim ve sıfatlarını biliyor ve Peygamberimizin Kur’an ile nimetlenen örnek ahlakını taklit etmeye, cennetvari ahlaksal ufuklara varabilmeye gayret ediyor musunuz? Önemli olanın mahremi saklamak değil, namahreme bakmamak olduğunu biliyor musunuz?

7. Tevhide giden yolda şayet şirki tanımaz ve korunmazsanız nuru asla yakalayamayacağınızı idrak edebiliyor musunuz? Şeytan işi pisliklerden, aklı kullanmamaktan, dini ve Peygamberi yalanlamaktan uzak duruyor musunuz?

8. Helal, hak, adil, samimi olandan uzaklaşır, riya ve gösterişe dalarsanız, yalan, fitne ve bozgunculukla ahireti bırakıp menfaatlere kanıp dünyaya dalarsanız, paraya tapar, kişileri ilah yerine koyarsanız, nefse ve iblise karşı koyamazsanız, Allah’a yakınlaşmak adına aracılar edinirseniz, başkalarının helal ve haramlarına aynen uyarsanız bunun adının şirk olduğunu biliyor musunuz? Hak yerseniz bu dünyada da ahirette de vebalden kurtulamayacağınızı, mizan günü mutlaka helalleşileceğini, hak yerseniz 70 yıl camiden çıkmasanız cehenneme gideceğinizi biliyor musunuz?Komşuluk haklarının ne kadar önemli olduğunun farkında mısınız?

9. İslam’ın son, hak din olduğuna ve kıyamete kadar tek din olarak kalacağına, iman üzere yaşamak ve ölmenin bu hayattaki en mühim şey olduğuna iman ettiniz mi? İman etmek ile İslam’a girmek arasındaki farkı biliyor musunuz?

10. Allah dostları sizin için dost, Allah düşmanları sizin için düşman mıdır? Allah rızasına vasıl olmak için kafir, müşrik, münafık ve mürailerle irtibatınızı kesiyor musunuz? Menfaat kaybına uğrasanız bile küfre sapanlarla ilişkilerinizi kesebiliyor musunuz? Nuh Peygamberin ve İbrahim Peygamberin dualarından haberdar mısınız? Gaybın, ruhun ve kıyametin bilgisinin sadece Rabbimizde olduğuna ikna oldunuz mu?

11. Anne babanıza, yakın akrabanıza, muhtaca, yolcuya, hastaya, yoksula has niyet ve sadece Allah sevgisiyle yardım eli uzatıyor musunuz? Kediye, köpeğe, çiçeğe, ağaca Yaratan’dan ötürü sevgi besleyebiliyor musunuz?

12. Allah rızasına mazhar olabilmeyi, cennete gitmekten ve cehennemden kurtulmaya yeğ tutabiliyor musunuz? Her iş ve söze Allah’ın adıyla başlamayı adet edindiniz mi? Tüm ibadet, ahlak ve amellerin tek gayesinin Allah rızasına mazhar olabilmek olduğunu idrak ediyor musunuz?

13. Tafsili, taklidi, icmali ve tahkiki iman ne demek biliyor musunuz? Amentü duasında da okuduğunuz imanın altı esasını biliyor ve sadakatle bağlı kalıyor musunuz? Dünya hayatının ahiretin tarlası ve geçici bir oyun alanı olduğunu biliyor ve ahiret hazırlığını şimdiden yapabiliyor musunuz?

14. Mal ve evlatlarınızın birer emanet ve sınav olduğu bilinciyle hak sahiplerine infak ediyor, zekât veriyor musunuz? Namaz ve duanın, zikir, şükür ve tövbenin, tevekkül ve tefekkürün manasına dokunabiliyor musunuz? Bir yarım hurma bile olsa nimetlerden hesaba çekileceğimizin farkında mısınız?

15. Hayatı, nimeti, rızkı, sağlık ve afiyeti, elem ve sevinci verenin Allah olduğunu biliyor musunuz? Medet ve rızkı başkalarından ummanın, Allah’ı eli sıkı diye tanımlamanın, fakirlere yardım etmemenin vebalini biliyor musunuz?

16. Din, ibadet ve ahlak adına, iyi veya kötü bir çığır açar ve alışkanlık yaratırsanız vebalinin, o alışkanlık toplumda sürdüğü sürece devam edeceğini biliyor musunuz? Sünnetlere verdiğiniz önemin onda birini Rabbimizin farzları için verebiliyor musunuz?

17. Kurtların, kuşların, balıkların, çiçeklerin, güneş ve ayın gün boyu Allah’ı tesbih ettiğini görebiliyor musunuz? En büyük şefaatçinin Kur’an olduğunu öğrendiniz mi? Şefaate yalnızca Rabbimizin razı olduğu kulların mazhar olabileceğinden haberdar mısınız?

18. İmanı verenin, nefsi temizleyenin sadece Allah olduğunun, O’nun insanları ve cinleri sadece kendisine ibadet ve kulluk etsinler diye yarattığının farkında mısınız? Allah’ın sadece iman edenlerin dostu olduğunu, Müslüman ile mü’min arasındaki farkı, iman etmeyenlerin cennete giremeyeceğini biliyor musunuz?

19. Dua, tevbe, şükür, tefekkür ile zikrediyor, hayata Kur’an gözüyle bakabiliyor, bedendeki, kâinattaki ayetleri de görebiliyor musunuz? Ancak kâfirlerin Allah’tan umut keseceğini biliyor musunuz? Şeytanın kafirleri kötülüğe, Allah’ın ise mü’minleri tevhide çağırdığını görebiliyor musunuz?

20. Tüm bunlardan sonra;

“Ben günahkârım, ben gafletteyim, ben Rabbimizi layıkıyla tanıyamadım” diyebiliyor ve gözyaşları ile tövbe edip, Rabbimize, imana yönelebiliyor musunuz?

DEĞERLENDİRME; Bir tek soruya bile hayır diyorsanız….İmanınızı gözden geçirin.

Bu yazıyı okudunuz mu?

İslam’ın abdesti iman

Bir çekirdekten dev çınarı çıkartan Allah bizler için iman nüvesini kalplere koymuştur. O iman büyüyecek, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir