Anasayfa / DAHA FAZLA / Güncel / İnsan ölünce ne olur
imanilmihali.com
tufan ve kafirler

İnsan ölünce ne olur

İnsan ölünce ne olur

İYİ İNSAN ÖLÜNCE;

Güneş gibi parlak yüzlü rahmet meleklerini görür. Ölüm meleği ona mağfiret müjdesi verir. Ruhu kolayca vücudunu terk eder. Ölürken cennetteki makamı gösterilir. Cennet kefenine sarılır. Cennetin kokuları ona doğru gelir. Ruh yukarı çıkarken melekler selam verirler. Göğün kapıları açılır. Ruh en güzel şekilde kokar. Melekler ona en güzel isimle seslenir. Yüzü parlar. Amelinin çıktığı kapıdan Rabbe varır.

Cenazesi taşınırken iyi sözler duyar. Ruhunu taşıyan meleklere şöyle seslenilir: Kulumun defterini illuyuna (yücelere) taşıyın. Kendinden önce ölmüş kişilerin, tanıdıklarının ruhlarıyla karşılaşır. Her an çocuklarının dünyada yaptıkları kendisine haber verilir. İyi işlerine sevinir. Kabrinden cennete pencere açılır. Kabri göz görebildiği kadar genişletilir. İyi amelleri güzel bir insan şekline girip yanına dost olarak gelir.

Ya Rabbi bir an önce kıyamet kopsun aileme ve gerçek cennete kavuşayım, der. Kendisini mezarında ziyarete gelenleri görür ve bundan memnun olur. Yapılan bütün hayır ve hasenattan sevabına geleni alır.

KÖTÜ İNSAN ÖLÜNCE;

Öldüğü andan itibaren katı kalpli melekleri görür. Ona Allah’ın azabı bildirilir. Cehennemdeki yerini görür. Zor can verir. Sanki damarları parçalanır. Ruhu alınırken dövülür. Aşağılanır (Enfal suresi, 50-51). Ruha ateşten elbise giydirilir. Göktekiler ona kötü söz söyler ve ona rahmetten uzak olması anlamında lanet ederler. Pis -leş- kokusu kokar. Semanın kapıları kapanır. Yeniden dünyaya dönmek ister (Müminun, 99-100).

Mezara gitmek istemez. Kendisini mezara götürenlere “beni götürmeyin” diye seslenir. Ruhu semadan yere atılır. Kabir sorularına cevap veremez. Kabirde şaşkınlaşır. Gökten meleklere haber gelir. O yalancıdır. Yaptığı kötü amelleri iğrenç bir suratla karşısına çıkar. Kabrinde azap edilir. Bu azap bazen mahşere kadar devam eder. Bazen kısa süreli olur. Bunun süresini, zamanını sadece Allah bilir. (Prof.Dr. Nihat HATİPOĞLU)

Bu yazıyı okudunuz mu?

Gurbette dini yaşamak

Gurbette dini yaşamak

Gurbette dini yaşamak Gurbet, maddi anlamda, kişinin vatanından ayrı yaşaması veya manevi anlamda yanlış işler ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir