Anasayfa / İMAN ESASLARI / Allah'a iman / İnsan ziyan içindedir
imanilmihali.com
İnsan ziyan içindedir

İnsan ziyan içindedir

İnsan ziyan içindedir

Zaman, kısacık ömürleri hızla tüketen, doğuşları ölüme çeviren varlık ve kavramdır. Saatlerle sınırlı yaşamlarımız, hiç bitmeyecek nefeslerle bizleri aldatırken bir anda kendimizi ölüm döşeğinde bulur veya buna bile fırsat bulamadan berzah ötesine geçeriz.

Kısacık ömürlerde de olmayacak hayallerin, sabahsız gecelerin, günah tohumlarının peşinde fütursuzca koşar, sanki ölmeyecekmiş gibi yaşar ve hesabı unuturuz. Surelerin sıralamada sonuncularından olan Asr suresi insana bu beyhudeliği hatırlatan manalı bir muhteşemliktir.

“Andolsun zamana ki, insan gerçekten ziyan içindedir. Ancak, iman edip de sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka (Onlar ziyanda değillerdir).” (Asr /103)

Asr suresi, bizlere zaman bilincini, iman nimetinin önemini, salih amelin kıymetini, her daim hakkın yanında yer almayı ve hak yolda sabrı kuşanmayı hatırlatan ve öğütleyen mucize bir suredir.

Sahabelerin surenin nuzülünden sonra birbirlerini selamlarken bu sureyi hatırlatması boşuna değildir. Çünkü sure baştan sona imanı, ahireti, hesap ve mizanı hatırlatan, dünyevi zevk ve arzuların beyhudeliğini vurgulayan ayetler içerir ve insana faniliğini hatırlatır.

Zaten bu dünyada unutulmaması gereken mühim meselelerden biri fanilik bahsi değil midir? Bütün kötülük ve gafletlerin ardında baki ve erişilmez, tartışılmaz ve hatasız görülmek yatmaz mıdır? Kulu günaha ve karanlık akibetlere sürükleyen hırsı, kibiri ve terbiye olmaz nefsi değil midir?

Hakkın, sabrın, adalet ve nizamın, inanç ve ibadetin, sağlık ve zamanın kıymetini bilenler nadide kullar değil midir? Boşa tüketilen nefes sahipleri süslü gösterilen dünya kandırmacalarına tüm yelkenleri açık vaziyette koşanlar değil midir?

İnsan, fıtrata uygun, misaka ve hesaba uygun yaşamak mecburiyetindedir ki bunda asla zorlama yoktur. Çünkü sınav iknaya dayalıdır, zorlama ve tehdide değil. Yüce Allah diler ki kulları güzele ve iyiye severek, isteyerek gelsinler, Yüce Allah diler ki kulları şer ve şeytanlara karşı elele, imanla yürüyebilsinler.

Zaman çabuk, ecel ve kıyamet yakındır. Bu kısacık ömürde çirkine ve harama meyletmek nefsin en büyük oyuncağı ve zevkidir. Aslolan ise ahiret yurdunu hatırlayıp kendine çeki düzen vermektir.

Kalpler, Asr suresine yuva olmak ve akıllar ona yoldaş olmakla mükelleftir. Aksi halde akibetler karanlık olacaktır.

Bu yazıyı okudunuz mu?

İslam’ın abdesti iman

Bir çekirdekten dev çınarı çıkartan Allah bizler için iman nüvesini kalplere koymuştur. O iman büyüyecek, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir