Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / İSLAM AHLAKI / İslam Ahlakı nedir
imanilmihali.com
din ve ahlak

İslam Ahlakı nedir

İslam Ahlakı nedir dendiğinde akla gelen Peygamberimizin, Kur’an’ın ve Yüce Allah’ın ahlakıdır. İslam ahlakı, imanın ve ibadetin meyvesidir.

İslam Ahlakı nedir

Ahlak iman ve ibadetin, salih amel ve mizacın kula kazandırması gereken güzel davranış şeklidir.

Ahlak; sergilenen bu davranışların hakkaniyete uygunluk derecesi, doğru ve yanlışı ayırt etme melekesi, birey veya toplum olarak iyiyi veya kötüyü rehber edinme alışkanlığıdır.

Güzel Ahlak; imana demirlemiş, yüzünü Allah’a çevirmiş, Kur’an’a sadık kalmış, Peygamberimize gönülden yaklaşmış, ibadete niyet ve meyletmiş, hayatın manevi manasına vakıf olmuş, sevgi, merhamet ve adalet ile yoğrulmuş insanların kalp sesi, vicdan sesi, yaşam felsefesidir.

Kötü ahlak ise bunun tam tersi; karanlık dehlizlerde kaybolmuş, inançsız veya inancı zayıf, dünya eğlencelerine dalmış, akaidi zayıf, ahiret inancı gelişmemiş, idraki pasif, hırs, kin ve hasetle yoğrulmuş, doğruya istikametlenememiş, hak ve hukuka riayet etmeyen insanların nefes alıp verirken sergiledikleri rezilliklerdir.

İslam ahlakının gayesi ise güzel ahlakı özendirmek ve kötü ahlakın yaralarına pansuman olabilmektir.

İslam ahlakı Kur’an ahlakıdır

İslam ahlakı güzel ve iyi olanların, hakka ve adalete uyanların, tevazu ile yardımlaşanların, merhamet ve şefkat gösterebilenlerin, sabrederek bağışlamayı bilenlerin ahlakıdır. Bu haliyle İslam ahlakı denen şey Peygamberimizin ahlakıdır, Kur’an ahlakıdır, bizzat Allah’ın ahlakıdır.

Hz. Aişe Peygamberimizin ahlakını soranlara Kur’an’a bakın buyurmuş, Peygamberimiz ahlakı soranlara Allah’ın ahlakı ile ahlaklanmayı tavsiye etmiştir.

O halde İslam ahlakı Allah’ın emir ve yasakları ile şekillenen, Peygamberimizin örnek yaşamıyla resimleşen güzellik ve saadet ahlakı, davranış ve yaklaşım biçimidir.

Yani iyi ve ahlaklı olmak denildiği zaman anlaşılması gereken toplumsal kabul veya zamane gereklerine riayet değil iman çizgisinde Kur’an’a uygun ahlaktır.

İslam ahlakının gayesi güzeli yüceltmek, ezilenleri ayağa kaldırmak ama öte yandan yardımlaşma ve paylaşmayla hak olanın tarafını tutmak, kötü ahlak ile savaşmak, kötülere karşı mazlumun yanında olmayı öğütlemektir.

İslama ahlakı Allah’ın sınırlarına riayet, imanın gereklerine itikad, İslam’ın şartlarına teslimiyettir. Günahsız kul olmasa da ahlaklı insan en az zaafı olandır.

İmanı veren ve nefisleri temizleyen de Yüce Allah’tır ki kulun vazifesi Yüce Allah’a yalvarmak ve kurtuluşu dilemektir.

Toplumun kabulleri, örfler, modern zaman gerekleri geçici, taraflı, başkaca menfaatlere dayalı olduğu halde İslam ahlakı haktır, sabittir, kalıcı ve kurtarıcıdır.

O halde mü’mine düşen Kur’an ile ahlaklanmak, bu ahlakı ecele dek muhafaza etmektir.

Güzel ahlaklı insanın nasıl davranması gerektiğini anlatan ise Kur’an’ın kendisidir ve ahlak baştan sona ayetlerin satırları arasındadır.

Rabbim bizleri güzel ahlaktan, İslam ahlakından ayırmasın. Amin.

Bu yazıyı okudunuz mu?

vicdan

Vicdan Allah’ın kalplere koyduğu adalet terazisidir

Vicdan Allah’ın kalplere koyduğu adalet terazisidir Vicdan kalp sesidir. Dinleyene de dinlemek istemeyene de aynı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir