Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / DİNİMİZ / İslam dininin evrenselliği
imanilmihali.com
İslam

İslam dininin evrenselliği

İslam dininin evrenselliği

İslam dininin kitabı Kur’an, Peygamberi Hz. Muhammed (sav)’dir. Yüce Allah insanlara hidayet olarak vahyettiği Kur’an’ı, rahmet Peygamberi Hz. Muhammed kuluna vahyederken bir kavmi, aşireti veya topluluğu değil tüm insanlığı bu dine çağırmıştır.

Hak din, son din, doğru ve dürüst din İslam, sadece Rabbimiz Allah’a kulluk ve ibadet etmeye dayalı bir inanç sistemidir. Bu din; belli bir zaman, kavim veya coğrafyanın değil, kıyamete kadar sürecek şekilde tüm dünya ömrünün, tüm yeryüzünün ve tüm insanlığın dinidir. Çünkü Allah hitabında insanlığı hedef almış, bizler için İslam’ı seçtiğini ve İslam’ı tamamladığını bildirmiş, diğer eski dinlerin artık muteber olmadığını açıkça bildirmiştir. Bu yüzden dünya sınavı ve ahirette bulacağımız karşılıklar Kur’an’a ve İslam’a uygun davranıp davranmadığımızla ilgili olacaktır.

Dolayısıyla İslam tüm zamanların, tüm insanların, tüm yeryüzünün kıyamete kadar sürecek dinidir ve başkaca peygamber ve kitap gelmeyecektir.

Kâinattaki tüm varlık, madde, canlılar da insanlar gibi İslam hükümlerine tabidir ve Allah’ın emir ve yasaklarına uymak, verilen emirleri tatbik etmek mecburiyetindedirler.

“Kim İslâm’dan başka bir din ararsa, (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve o ahirette hüsrana uğrayanlardan olacaktır.” (Al-i İmran 3/85)

İlk insanın yaratılışından itibaren dünyada yaşananlar bize İslam’ın fıtrat ve tevhid dini olarak ilk günden son güne kadar dünya hayatının ilk ve tek dini olduğunu da gösterir. Bu manada diğer semavi dinlerin kitap ve peygamberlerinin de, diğer tüm peygamberlerin de kavimlerine verdikleri mesajları; sadece Allah’a iman, ibadet ve kulluk davetidir. Bu İslam’ın öngörüsünün aynısıdır ve insanın yaratılışından itibaren Allah’ın dininde değişiklik olmadığının (ama kavimlerin azgınlık durumlarına göre helal ve haramların azalıp çoğaldığının) beyyinesidir.

“…Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı seçtim. ..” (Maide 5/3)

İslam dininin evrenselliği

Bu yazıyı okudunuz mu?

Din ve Fıtrat

Allah’ın tek dini ama iki din tarifi, insanın tek doğru ama iki yaşam şekli vardır. ...

1 yorum

  1. Allah razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir