Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / DİNİMİZ / İslam tevhidin özüdür
imanilmihali.com
Tevhid yolu

İslam tevhidin özüdür

İslam tevhidin özüdür

İslam sadece Allah’a teslimiyet, huzur, barış ve esenlik demektir. Bu Tanım tüm Allah dininin ortak adı ve gayesidir. Bu yönüyle İslam, özdür, esastır. 

Tevhid, Allah’ı Bir’lemenin adıdır ve tüm Peygamber ve kutsal kitapların ilk emri ve şartı önce Allah’a ve O’nun tek ve muktedir olduğuna imandır.

Takva, Allah’ın sınırlarına gösterilen alaka ve sevgidir.

İslam, bünyesinde tüm batıl dinlerin batıllığını gösteren, tüm semavi dinlerin orijinal hallerini anlatan, tevhidin tüm damarlarını kalplere şırınga eden özdür, yaşam şeklidir, dinin gerçeğidir.

İslam, çirkin ve kötüyü anlatırken, güzel ve iyiye kıyas yapan, güzellikleri överken mükafatları müjdeleyen, müjdelerden cennetlere uzanan, oradan dönüp yeniden bunlardan mahrumiyete yol açacak pislik ve şeytan işi şeylerden dem vuran harika usluplu Kur’an dinidir.

İslam, Hz. Muhammed (sav)’in 23 yılda yaşayarak, yaşatarak gösterdiği, vahyin sonu, özü, zirvesidir.

İslam, Yüce Allah’ın bizler için seçtiği son, güzel, baki, tamam ve kolay dindir. Hak’tır, adildir, mükemmeldir.

İslam, tahrif olmuş semavi dinleri hizaya çeken, batıl dinleri saf dışı bırakan, gerçek inanç ve ibadeti işaret eden, güzellikleri ve tehlikeleri aynı tepside şeffaf olarak sunan bir yaşam rehberidir.

İslam, kendisine tabi olanlara esenlik, karşı dutanlara ateş vaadeden nimettir.

İslam tevhidin özüdür. Sayısız çirkinlik ve hurafeden, rivayet ve uydurmadan arınmış, duru din sadece İslam’dır ki akılları karıştırıp kalpleri karartmakta usta şeytanların varlığına da, eylemlerine de, gayelerine de işaret eden İslam, kanatlarını iman edenlere açarak korkusuz koruma sağlayan en büyük şefaatçidir.

Şeytanlar iş başında tuzak ve hile üretirken, imansız kalplere yuvalanırken, rahmete sağır kulaklara fısıldarken, süslü gösterir aldatırken, iman kalesi sarsılmadan durabilen tek ve son kaledir.

Kalpler imanla, İslam’la huzur bulur, Allah sevgisiyle ürperir, Allah korkusuyla tir tir titrer. Taşlar korkudan yuvarlanır, yapraklar Yüce Allah’tan izinsiz yere düşemez, bir kuş kanat çırpamaz, bir kadın doğuramaz. O, zerrece haksızlık yapmayan ve yapmayacak olandır. O, zulmetmeyen, karşılığını verendir.

Ama insan zalim, cahil ve nankördür.

İslam, cahil ve zalimlere bile tevbeyi nasip eden Allah’In dininin adıdır.

İslam, Allah’a teslim olmuş müslümanların, iman etmiş mü’minlerin dini, yaşamı, varlık gayesidir.

İslam, tevhidin özü, mahiyeti kısa özetidir. Kolaylaştırılmış, sadeleştirilmiş İslam, tüm insanlığın kurtuluş, dünya sınavının cevap anahtarıdır.

Dünya sınavında kitaplar açık, bakmak serbesttir. Tüm soruların cevabını bünyesinde bulunduran Kur’an dinin temeli, ilahi buyrukların değişmeden korunan halidir. Esenlik ve kurtuluşun teminatı Kur’an, doğruyu ve yanlığı gösteren tek muteber ve hak kaynaktır, nimettir, şeffattir, rehberdir.

Akıl ve kalp tevhide, takvaya meyletmek için Kur’an’a müracat zorundadır. İmanı veren Allah, nefisleri temizleyen yine Allah’tır. Mü’min; Allah’a bunlar için yalvaran, Hz. Yusuf gibi Allah’tan korkan, Hz. İbrahim gibi ateşlere razı olandır.

Şeytan parayı, kadını, geceyi, batılı, zulmü, şiddeti, baskıyı, yalan ve iftirayı, uyuşturucuyu silah yapan, kibirleri şahlandıran, nefisleri kudurtan, şehvetleri dizginlenemez hale getiren İslam ve iman düşmanıdır. Şeytanlar dünya sınavının öbür kefesidir.

Doğru kefe, doğru taraf iman kefesidir ve iman olmazsa olmaz şarttır.

Zaman taraf olma, doğru tarafta olma, haktan ve Hak’tan yana olmak zamanıdır.

İslam tevhidin özüdür. Bu öz, Musa’ları, İsa’ları, İbrahim’leri, Lut’ları, Nuh’ları, Adem’leri içinde barındıran, onları kardeş bilen, hak ve insanlıktan, adalet ve sevgiden yana tüm insanlığı huzura ve kurtuluşa çağıran dindir, esastır, mayadır.

İslam, Hz. Muhammed’in değil tüm peygamberlerin, tüm haniflerin dinidir.

İslam, zalimlerden, şeytan ve yalanlardan değil, dünyevi korkulardan değil sadece Allah’tan korkanların dinidir.

İslam, cennetlere gitmek veya cehennemlerden kurtulmak isteyenlerin değil SADECE Allah RIZASINA MAZHAR OLMAK İSTEYENLERİN dinidir.

İslam, Allah değil sadece Allah diyebilenlerin dinidir.

Rabbim bizleri imansız, İslam’sız, Kur’an’sız bırakmasın. Amin.

Bu yazıyı okudunuz mu?

İslam’ın abdesti iman

Bir çekirdekten dev çınarı çıkartan Allah bizler için iman nüvesini kalplere koymuştur. O iman büyüyecek, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir