Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / Dua köşesi / İstihare ve duası
imanilmihali.com
İstihare ve duası

İstihare ve duası

İstihare ve duası

Sözlükte “hayır ve iyilik istemek, bir şey hakkında hayır talep etmek” anlamlarına gelen istihare, bir kimsenin yapmayı istediği bir şeyin kendisi için hayırlı olup-olmayacağını Allâh’ın kendisine bildirmesi maksadıyla yatmadan önce iki rek’at namaz kılarak Allâh’a dua etmesidir. İnsanlar, bazen kendileri için önemli bir karar verecekleri veya bir seçim yapacağı zaman dünya ve âhiret bakımından kendileri için hangisinin daha hayırlı olacağını kestiremezler. Bunu anlayabilmek için istihare ederler ve Allâh’tan yardım dilerler. Bu bakımdan istihare, bir bakıma yapılacak işin hayırlı olmasını; hayırlı ise gerçekleşmesini Allâh’tan dilemek ve O’ndan tercih konusunda yardım istemek demektir.

İstihare namazı menduptur. Namazın birinci rekatında Fatiha’dan sonra Kâfirûn sûresi; ikinci rekatında Fatiha’dan sonra İhlas sûresi okunur. Namazdan sonra istihare duası yapılır.

Hz. Peygamber, istihârede şöyle dua edilmesini tavsiye etmiştir: “Allahım! Senden, ilminle hakkımda hayırlı olanı bana bildirmeni, kudretinle bana güç vermeni istiyorum. Senin büyük fazlu kereminden ihsan etmeni istiyorum. Senin her şeye gücün yeter, ben ise âcizim; sen her şeyi bilensin, ben ise bilmem; çünkü sen bütün gizli şeyleri en iyi bilensin. Allâh’ım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve âhiretim bakımından hakkımda hayırlı olacaksa, bunu bana takdir eyle, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle! Yok eğer bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve âhiretim bakımından kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Hayır nerede ise, onu bana takdir et ve onunla beni hoşnut eyle!” (Buhârî, Teheccüd, 25)

İbadet ve sevap işlemek gibi iyi olduğu, haram ve günah gibi kötü olduğu kesin olarak bilinen şeylerde istihâre yapılmaz. İstihâre, yapılmasının doğru olup-olmadığında tereddüt edilen şeylerde yapılır ve içtihaden yedi kere tekrarlanır. İstihâreden sonra, insanın gönlüne bir açıklık gelir ve ilk defa kalbe doğan şeyin hayırlı olduğu kabul edilerek ona göre hareket edilir. Çeşitli nedenlerle istihare namazının kılınamaması halinde, sadece duası okunmakla yetinilir. (DİB)

Not: Tüm dualar, tevbeler, yardım temennileri sadece Rabbimiz Allah’a yapılır. Birilerinin hürmetine, birileri adına dilekte bulunulmaz. Allah’tan başkalarından yardım dilenmez. Rabbimizin melekler eliyle yardımı gelir ve kulun kalbine bir sonuç hasıl olursa onun doğru olduğu telakki edilirse de aslolan meseleleri araştırmak, kur’an ve akla müracat etmek, gayba ait meseleleri kurcalamamaktır.

İstihare adına, saf temenni ve masum kalp atışları ile Allah’tan yardım dilemenin ötesine geçip, gaybdan haber almak gibi beklentilere girmek kişiyi şeytanların oyuncağı yapabilir. Yüce Allah’ın yardımı zaten sürekli bizimledir. Hakikati ve doğruyu akıl, kalp ve Kur’an ile bulmak, en karışık durumlarda emin birileri ile istişare etmek, ana babaya ve alimlere danışmak esastır. Bu gayretler zaten ve inşallah Allah tarafından ödüllendirilecek olandır.

Hiç bilinmedik ve gayba ait meselelerde ise başımıza gelecek en kötü şeyler bile kaderin kazası olduğu için sabırla karşılanması gerekenlerdir. Bunu değiştirmek için Allah’tan yardım dilenebilir, dilenmelidir. Lakin buna razı olmamak, hep güzel ve tatlı olanı istemek te bencilliktir.

Çünkü hayat acı ile tatlının, bolluk ile yokluğun karmasıdır. Müsibet ve belalar, ferahlık ve bollukla birlikte yaşanacaktır ki dünya hayatının sınav olma gereği gerçekleşebilsin.

Önemli olan belalardan ve başa geleceklerden kurtulmak değil, bu başa gelenlere yani kazalara doğru tepki verebilmek, belalarda sabredip, bolluklarda şükredebilmektir.

Rabbim işlerimize düze çıkarsın, bize doğru yolu göstersin.
Rabbim bizleri Allah dostları ile dost eylesin.
Rabbim bizden rahmet, nimet, af ve teveccühünü esirgemesin.
Amin!

İstihare ve duası

Bu yazıyı okudunuz mu?

Anlamlı Ramazan duaları

Anlamlı Ramazan duaları

Anlamlı Ramazan duaları “De ki: “(Rabbinizi) ister Allah diye çağırın, ister Rahman diye çağırın. Hangisiyle ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir