Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / DİNİMİZ / Kandillerde neler yapılır
imanilmihali.com
Kandillerde neler yapılır

Kandillerde neler yapılır

Kandillerde neler yapılır

Kandiller, İslama bayraktarlık etmiş, asil ve samimi müslümanlar olan Türk milletinin örflerinden kaynaklanan, İslam ve imana ait önemli günleri karşılayan, Allah’ı anma, Kur’an’a yönelme, güzeli hatırlatma, nesilleri eğitme, dünya telaşına ara verme, kalbi dinleme, kardeşlik ve sevgileri yüceltme, imanı artırma ve aleme örnek olma günleridir.

Bu günler mahiyeti ne olursa olsun sevgi ve hoşgörünün öne çıktığı, küslüklerin terk edildiği, Kur’an ve secde ile Allah’ın zikredildiği, fani hayattan sıyrılıp baki hayatı hatırlama günleridir.

Kur’an veya sünnetten değil de, örflerden kaynaklandığı için de bu günlerde yapılacaklar, Arap camiasından değil güzel yurdumuzun gelenek ve alışkanlıklarından feyz alır. Mezhebi, hizbi ne olursa olsun tüm müslümanlar bu günlerde kardeşliği ve birliği hatırlar, hayırlar yapar, çirkinliklerden sıyrılır ve sevgi bağları güçlenir.

Kalpler Kur’an’la yumuşarken, ziyaretlerle akraba bağları kuvvetlenir, ufak hediyelerle büyükler hatırlanır, çocuklar bu günlerin manasıyla terbiye edilir, dua, şükür ve secdelerle hamdler semaya yükselir.

İster camide ister evde olsun her müslüman böyle günleri abdestli, sakin, huzurlu bir şekilde yaşamak ve güne yakışır vaziyette dini akidelere zaman ayırmak gayesindedir. Bunların neler olacağı, neler yapılması gerektiği tamamen kula bağlıdır.

Kalpleri temizlemenin öncelikle yolu evvela bedenin temiz olmasıdır ki bu günlerde abdestleri tazelemek doğru olandır.

Muhakkak zikir ve Kur’an günün veya gecenin en yücesidir ki Allah’ı anmak ve Kur’an’a yönelmek mü’mine her daim yakışandır. Namazlar, ister vakit ister nafile olsun elbette güne yakışır ibadetlerdir ki gün içinde ister sıradan bir tebessümle, ister bir miktar parayla yapılacak infaklar güne daha güzel manalar katacaktır.

Küslükleri bırakıp barışmak, affetmek ve kucaklaşmak, düşmanlıkları bitirmek günün en faziletlileridir.

Kulların kendisini ve ailesini hesaba çekmesi için vesile olan bu günlerde herkes kendisini Kur’an ile tanzim etmeli, kötü alışkanlıklar tespit ve terk edilmeli, pisliklerden, akılsızlıklardan, şeytan illerinden kurtulunmalıdır. Kulların bu günlerde düşünmesi lazım gelen ilk şey nereden gelip nereye gittiğimizdir ki pek çok sorunun cevabı bu cümlede saklıdır.

Tevbe günün şahıdır ve kul günah ve kötülüklerinden dolayı her zaman ama bilhassa kandil günlerinde tevbeye sarılmalı ve göz yaşıyla, içten tevbe etmelidir.

Şükür, sağlıklı, varlıklı, nefes alan her kula farzdır ki şükredecek milyonlarca nimet ve bereket vardır.

Dualar bu günlerde genele hitap ettiği kadar kişisel de olabilir ve inşallah makbuldür. Kul, tüm iman kardeşleri için, tüm merhum ve hastalar için, tüm sınır bekçileri askerler için, tüm şehit ve gaziler için dua etmeli, dine ve vatana hizmet etmiş tüm atalarını dualarından mahrum etmemelidir.

Ahde vefanın, tevekkülün zirve yaptığı bu mübarek günlerde kula düşen elbette kalp kirlerinden kurtulmak ve kalbe iman doldurmaktır. Bu manada güzel sohbetler, aklı ve kalbi güzel insanlarla hoş münasebetler güne anlam katacaktır.

Tesbihat bu günlerde olması gerekendir ve sayıca az da olsa Yüce Allah’ı tesbih etmek, kainattaki tüm varlıkların tesbihatıyla aynı çizgiye gelmek demek olduğundan inşallah sevaba da mazhar olacaktır.

İmanın artması, imanın kuvvetlendirilmesi Kur’an ile, secde ile, tefekkür iledir.

Nefsin terbiyesine en mükemmel fırsatlardan olan kandillerde kul açlıklarını, kibirlerini, yalan ve hırslarını, büyüklenme ve yanlışlarını, kötü alışkanlıklarını sırtından ve kalbinde çıkarıp atmalı, temiz ve masum ruh haliyle Allah’a yönelmelidir. Hatayı kabul etmek ve af dilemekle başlayan nefis terbiyesi serüveni göz yaşıyla ve duayla inşallah semeresini de verecektir.

Özetle

Kandiller dünya telaşından sıyrılıp, baki hayatı andığımız, Yüce Allah’ın ilim, rahmet ve kudretine sığındığımız, dua, şükür ve tevbe ederek af dilediğimiz, secde ve tesbihatla göz yaşı döktüğümüz, örften kaynaklanan dini günlerdir ve bu günlerde yapılacak ibadetlerin sayı, şekil ve mahiyeti tamamen kula bağlıdır.

Hayır ve hasenatla, barışmak ve affetmekle, sadaka ve tebessümle, tatlı söz ve hediyelerle, ziyaret ve yardımlarla, derdi olanlara yardımcı olmaya çalışmakla, komşu, yetim, zayıf ve muhtaçlara mümkün mertebe el uzatmakla geçirilmesi gereken bu günler, Kur’an ile dolmalı, kul kendisini ve yakınlarını hesaba çekerken, çocuk ve gençlere de örnek olmalıdır.

Yetimleri ve çocukları sevindirmek bu günün güzel alışkanlıklarındandır ki bu sayede çocuklar da günün kıymet ve farkını anlayacaklardır.

Çevreye ve tabiata, sokak hayvanlarına dair yapılacak güzellikler kıymetli hayırlardandır ki mümkünse fidan dikmek, hayvanlara yiyecek ve su vermek gibi işler kalplerimizi imanla daha fazla dolduracaktır.

Fani dünyanın pis eğlencelerinden sıyrılmaya bahane olan bu günler şeytanların lanetlenmesi, şirklerden imana dönülmesi, ilahlık yetkisinin varlık ve kişilere değil sadece Allah’a verilmesi gereken iman dolu günlerdir.

Kul, dua ve tevbelerle şirk ve küfürden uzaklaşmalı, yalan ve iftiradan kurtulmalı, kötü ve hadsiz zanları, haksızlık ve adaletsizlikleri bir kenara bırakıp kendisini hesaba çekmelidir.

Kalplerin yumuşacağı, dillerin tatlanacağı bu günlerde dostluklar inşallah pekişecek, küslükler bitecek ve iman kardeşleri tek yürek olacaktır. Bunun için de aynı Allah ve Peygambere ve kitaba tabi müslümanların hepsinin ortak paydası olan iman ile tesis edilecek kardeşlikler Arş’a yükselecek ve inşallah orada da karşılık bulacaktır.

Kandillerde neler yapılır sorusunun cevabı Kur’an’da yoktur. Örflerden kaynaklanan bu mübarek gün ve gecelerde, günün manasına yakışır tarzda ibadet etmek, bir araya gelerek veya müstakil olarak Allah’ı anmak, Kur’an okumak, dua, şükür, tevbe ile göz yaşı dökmek lazım ve güzel olandır.

Günahlardan sakınılacak bu günlerde sevaplara koşmak ve güzele yönelmek kalpleri elbet yumuşatacaktır.

Yüce Rabbim hepimizin mübarek günlerini mübarek, makbul, hayırlı ve güzel eylesin.

Rabbim bu gün ve gecelerde yaptığımız tevbe, dua ve ibadetleri kabul ve makbul eylesin.

Rabbim kalplerimizi bu günlerde dine ve imana daha çok ısındırsın. Amin.

Bu yazıyı okudunuz mu?

Din ve Fıtrat

Allah’ın tek dini ama iki din tarifi, insanın tek doğru ama iki yaşam şekli vardır. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir