Anasayfa / ŞİRK VE KÜFÜR / Kandırmak şeytanlara mahsustur
imanilmihali.com
Kandırmak şeytanlara mahsustur

Kandırmak şeytanlara mahsustur

Kandırmak şeytanlara mahsustur

İnsan aklı, ruhu ve şuuru ile cüzi irade kullanma ve tercih yapma melekesine sahiptir. Yüce Allah dilemiştir ki kulu doğru tercihler yapsın. Hayat tercihler bütünüdür bu yüzden de yapılan doğru tercihler kişiyi mükâfata, yanlış tercihler bataklığa götürür.

Öte yanda bazı varlık ve nesneler de kulu kandırmaya ve yoldan çıkarıp mahvetmeye çaba gösterir. Bunların başında da doğal olarak şeytan ve yoldaşları gelir.

Kandırmak şeytanlara mahsustur. Çünkü halis kullar kandırmak ve aldatmaktan, aldanmaktan çekinir. Kamil insanlar, mü’min ve Müslüman olanlar kandırmaktan ve yalan söylemektense cezasını bu dünyada çekip ahirete bırakmamak isterler.

Şeytan ise umut taciridir. Bir yandan aldatmayı meslek edinmişken, bir taraftan aldatan insanları kendisine köpek yapar. Bu kandırma ustası insanlar da zehirlerini başkaca insanlara akıtırlar ve kötülük bu şekilde yayılır.

Aldatan insan neye hizmet ettiğini çoğu zaman bilmez. Basit kurtuluşlar ile refaha çıktım sanır ve aldatmasının nerelere varacağını tahmin bile edemez. Oysa ki o kandırmadan doğan tüm vebal kanana ve kandırana eşit olarak yüklenir. Kanan, kanmamalı ve aklını kullanmalıdır. Kandıran kandırmamalı ve yine aklını kullanmalıdır.

Kandıran, süslü ve sağ gösteren riyakar ve sahtedir. Gösterişe, zorbalığa, haksızlığa meyilli bu insanlar yoldan ziyade sonuçla ilgilenir ve sanır ki elde edeceği dünyevi çıkar ona ebedi saadeti sağlayacaktır. Kandıran vebalden çekinmeyerek aynı zamanda ilahi adalete ve kudrete de rest çeker, isyan eder. Yani hem kandırmakla hem isyanla suçludur. Riya ve gösteriş gibi ferri suçları ise kendisine ilave verilecek cezalara gebedir.

Ahiretten, mizan ve hesaptan korkmayan bu insanlar, sorgu ve sorumluluk inancından uzak yaşadıkları için fütursuzca yalan söylerler. İftira ve gıybetleri had safhadadır. Koyu yeşil ve koyu kırmızı elbiseli bu insanlar, çoğu güzel hitap yeteneğine de sahip olduklarından, toplumun geniş kesimine etki edebilirler.

Bu kandırıcılar, iblisten aldıkları feyz ve taktikle tüm güçlerini hile, dolan, entrika uğruna harcarlar. Hizmet ettikleri, kendi nefisleri gibi görünürken aslında şeytandır. Kötülük satın alır ve ahireti kaybederler.

Bu kandırıcıların kendi nefislerini suçlamak ve tevbe etmek gibi bir niyetleri yoktur çünkü bunlar şeytana teslim olmuş, asker olmuşlardır ve bu yüzden de kalp gözleri kapalıdır.

Velhasıl, kandıran, yalan söyleyerek hak yiyen ve hak etmediği kazanımlara el atanların tamamı şeytan kuludur, Allah düşmanıdır. Gerçeği değiştirmek, gerçeği saklamak, yanlış ve haksız algı yaratmak, gerçeği ispat etme şartına bağlamak gibi oyunların tamamı bu sonuca çıkar ve karanlıktır.

Mü’min ise kandırmaz, kanmaz. Mü’min kanmaktan ve kandırılmaktan Allah’a sığınır.

Kandıranlar ise Allah’a değil, şeytana sığınır ve alacakları da şeytanın vereceği kadardır!

Kandırmak şeytanlara mahsustur

Bu yazıyı okudunuz mu?

şirk

Dine yalan söyletmek – En büyük şirk

Dine yalan söyletmek – En büyük şirk Dine yalan söyletmek, küfür ve şirk cephesinin en ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir