Anasayfa / ŞİRK VE KÜFÜR / Kişilerden medet ummak
imanilmihali.com
dalkavuklar

Kişilerden medet ummak

Kişilerden medet ummak

Yüce Allah rızkı, rahmeti, hidayet ve imanı, gazabı dilediğine, dilediği kadar verendir. O, her şeye gücü yeten, her şeyi bilen ve her şeyi belli bir ölçüye göre Yaratan’dır.

Kâinattaki muazzam denge ve ahenk, tabiattaki her saniye gerçekleşen doğum ve ölümler, kusursuz renk, doku ve koku sanatı Allah’ın varlığının, ilim ve kudretinin alametleridir.

O medet umulacak, kulluk ve ibadet edilecek yegâne varlıktır. O, her yıl bir veya iki kere kulunu varlık veya yoklukla deneyen, kulun akıbetine uygun kaderini belirleyen, tevbe ve rahmet kapısını hep açık tutandır.

O, kendisine tabi olan halis kullarının yardımcısı olan, dualara cevap verendir.

Zor anlarda sabır ve umudu, bolluk hallerinde şükür ve sevinci, eşler arasına sevgi ve saygıyı yerleştirendir.

O, Allah’tır. Malikimiz, velimiz, sahibimizdir.

Ondan başka medet aramak, cahillik ve zalimliktir. Hak’ka, hakikate haksızlık ve nankörlüktür.

Birileri veya bir şeyler size, bir süre, bir yerde veya bir şekilde bazı menfaatler sağlayabilir, emniyetinizi, mevkinizi, mülkünüzü, çıkarlarınızı bir yere kadar koruyabilir. Siz onlar sayesinde ummadığınız yerlere gelebilir, ummadığınız para ve üne kavuşabilir ve hatta beklemediğiniz kadar tanınabilir ve güçlü olabilirsiniz. Bu medet umduklarınız size aklınıza gelmeyen kapıları açıp, sayısız imkânlar sunup, sizi hayal edemeyeceğiniz yerlere getirebilirler.

Ama unutmamak gereken iki önemli nokta vardır;

İlki onların size bu imkânları sağlamasına müsaade edip destekleyen de Allah’tır ve diğeri onların sağlayacağı bu imkânlar tamamen günahsız, helal ve hak bile olsa fani dünyaya aittir.

Yüce Allah iyiliğe de kötülüğe de yönelik cüzi irademize saygı duyan ve gerçekleştirmemiz için bize güç verendir. Yani o azmak isteyene azgınlık, hidayet isteyene hidayet nasip edendir. Birileri bize bazı ayrıcalık ve üstünlükler sağlayabiliyorsa bu O’nun izniyledir. Yani tamamen irade ve kontrol yine Rabbimizdedir. Medet umulacak olan yine Allah’tır.

O birileri bize bazı hak ve ayrıcalıklar hazırlarken mutlak surette bazı haklar yeniyor, helale haram karışıyor, ehliyetliler yerine liyakatsiz olanlar göreve getiriliyor demektir. Bu konu o kadar hassas ve çok yönlüdür ki baştan sona sakıncalıdır. Haramın karışmış olması ve hak yenmesi zaten başlı başına sorunken, liyakatsiz olanların hak etmediği halde ehliyetli olanların önüne geçip o işe amir kılınması başıyla ve sonuyla komple haramdır.

Haram ile başlayan bir şey ise sonuna kadar haramdır ve kefareti ödenemez. Tevbe kapıları ise o pis ve yanlıştan dönüldüğü, tekrarlanmadığı ve yanlış olduğu kalpten inanıldığı sürece açıktır. Yani hak etmeden başlanılan bir görev tevbe ile temizlenemez ve o işten kazanılan maddi manevi her şey haramdır. Haram yiyen ise sonuçlarına katlanır.

Dolayısıyla medet umulan kişi size ummadığınız kapıları da açsa haram yoluna müracat ettiği takdirde kıymeti yoktur ve bu halde siz ondan medet ummaya devam ederseniz sizde onun gibisiniz demektir ki bu durumda kalbinizin kapkaralığı bir kat daha artacaktır.

Medet umduğunuz kişi veya varlık herkimse ona duyduğunuz minnet ve yaptığınız kulluk neticesi alacağınız mükâfatta o varlık veya kişinin verebileceği kadardır.

Hiçbir kimse veya varlık Yüce Rabbimizin hazinelerine sahip olabilir mi? Birileri ilim, irfan, kudret ve rahmette Rabbimizden daha bonkör ve merhametli olabilir mi? Yüce Allah’tan başka birisi bizim dualarımıza cevap verebilir mi? Bir başkası naim cennetler gibi devasa bir mükâfat verebilir mi?

Hâkim ve egemen olan, Yaratan ve çekip çeviren Allah, el açılıp niyaz edilecek olan tek ve gerçek ilahtır. Başkaları ve başka varlıklardan medet ummak bilgisizlik bile olsa, aşırı sevgiden dolayı da olsa, sinsice ve kasıtlı da olsa şirk’tir.
Yani başkalarından medet umarak Yüce Rabbimizin rahmet ve merhametinden, nimet ve rızkından mahrum kalacağınız gibi, şirke batarak cehennemdeki köşkünüzü de garantilemiş olursunuz.

O halde zaman varken, tevbe kapısı kapanmadan sadece ve sadece Allah’a yönelip, medet avuçlarını sadece O’na uzatmak gerekir.

Başkaca diğer yollar bu dünyada size üç beş güzel yıl geçirse de hem eceliniz gelmeden bu dünyada hem ahiret yurdunda azabı ve ceremesi sizi öyle bir yakalar ki pişman ve perişan olursunuz.

Medet umulacak sadece ve sadece Allah’tır.

Kişilerden medet ummak

Bu yazıyı okudunuz mu?

Allah ile aldatmak

İnsanlığın bir kısmını daima, tamamını bir süre aldatabilirsiniz ama tamamını daima aldatamazsınız. Bu kaide en ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir