Anasayfa / KUR'AN-I KERİM / Kur'an nuru / Kur’an terminolojisi
imanilmihali.com
Kur'an'ı anlamak

Kur’an terminolojisi

Kur’an terminolojisi

Yüce Allah’ın kutsal kelamı Kur’an, dua için, ölüler için değil, sevap kazanmak için değil, hayatı ve fıtratı anlamak, Allah’ı ve imanı bulabilmek, beden ve kainattaki ayetleri görebilmek, insanca ve onurla yaşayarak dünya sınavını başarı ile vermek ve nihayet ahiret yurdunda esenliğe kavuşmak için tek, kaçınılmaz, zorunlu ve rahmet dolu bir öğüt ve inananlar için müjde, kafirler içinse korkutucu bir ihbardır.

Kur’an her harfi ve noktasıyla, zamanına dair veya kıyamet ötesine de olsa yaptığı ihbarlar ve verdiği kıssalarla el değmemiş, kıyamete dek baki Allah dini İslam’ın tek dayanağıdır ki Hz. Peygamber de dini ve imanı Kur’an’dan öğrenmiş ve davet ve tebliğini de Kur’an ile yapmıştır.

O halde en inanmayanların dahi neye ve neden inanmadığını ispat için, dini hafife alanlar işin ciddiyetini kavramak için ve iman sahipleri imanlarını güçlendirmek için O’nu okumak ve anlamak zorundadır ve bu bir rica değil farzdır.

Anlamadan okuyuşlar, hiç okumamalar ise dine isyan, Allah’a haksızlıktır.

Anlayarak okumanın da şartı ana dilde, yavaş yavaş, sanki vahiy kendisine geliyormuş da başkalarına tebliğ mecburiyeti varmış gibi huşu ve samimiyet içinde, sevgi dolu ama bir o kadar da korku dolu olmalıdır.

Ana dilde okuyanların anlamayacağı çok az yer olsa da ayetlerin akışı ve surelerin genel intizamı kendisini adeta tefsir ederek okuyucuya kast edileni açıkça anlatır ve çağlar ötesine uzanan bu öğreti esenlik ve huzuru da beraberinde getirir.

Defalarca kısmen veya hızlıca yahut anlamadan arapça okuyuşların ise faydadan çok zararı yani günahı vardır ki ahirette ümmetten şikayetçi olacak Kur’an’ın itirazı ümmetin Kur’an’ı hayat dışına itmiş olmasıdır. Bu hayatın dışına itmek ameli ise işte bu anlamadan okuyuşların ve nafile dudak büküşlerin eseridir.

Bu nedenle Kur’an’ın her bir konuda ne dediğini anlamak mecburiyeti vardır ve bu aynı zamanda Allah’ın sınırlarını öğrenmek adına da farzdır. Takva ve tevhitten bahseden sözde mü’minlerin daha Fatiha suresi mealinden habersiz olması riya ve gösterişten öte değildir ve bu nafile olmaktan da öte gizli şirktir.

Aşağıdaki çalışma 2014 yılı T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an meali esas alınarak hazırlanmış bir terminoloji çalışmasıdır. Burada maksat okuyucuya bahsolunan her hususta ayetin neleri işaret ettiğini hatırlatmak ve yorum yapmadan sözü ayete bırakmaktır. Bu derleme çalışması uzun bir çalışmanın eseridir ve emeğe saygıyı da hak etmektedir.

Bu nedenle okuyucuların başkalarına da okutması ve derleyicilere duacı olması beklenendir.

Allah bu satırları ve eseri okuyandan da okutandan da razı olsun.

Rabbim bizleri Kur’an yolundan ayırmasın. Amin.

289 sahifelik PDF formatında esere ulaşmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız. 

>>> KUR’AN TERMİNOLOJİSİ

Bu yazıyı okudunuz mu?

Kur’an ile ikinci doğum

Kur’an ile yeniden yapılanma da diyebileceğimiz bu başlığın tasavvufi manası derin ve özeldir ki pek ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir