Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / İBADET / kurban bayramınız mübarek olsun
imanilmihali.com
kurban bayramınız mübarek olsun

kurban bayramınız mübarek olsun

kurban bayramınız mübarek olsun

Allah’ın izniyle mübarek kurban bayramına iki gün kaldı.

Kurban sadece Allah rızasını kazanmak maksadıyla, Rabbimizin hoşnutluğunu kazanmak maksadıyla ve imanımızın göstergesi olarak eda ettiğimiz aslen maddi ama aynı zamanda da yapacağımız namaz, niyaz, tesbih ve tekbirler nedeniyle de bedeni ibadetlerdendir. Değeri manası büyük, inşallah sevabı da büyük olandır.

İnşallah tüm İslam alemi Yüce Rabbimizin verdiği, nimet ve rızıklara, sağlık ve afiyete, huzur ve esenliğe, hayat ve iradeye, akıl, ruh ve şuura, güzellik ve erdemlere bir şükran vesilesi olarak, öte yandan Rabbimizin rızasına mazhar olabilmek ve kendisinin Allah dostları yanında olduğunu ispat etmek adına kurbanını kesecek ve fıkıha uygun olarak etini yiyecek, dost ve akrabalarına yedirecek ve muhtaç olanlara dağıtarak yenmesini sağlayacak.

Hz. İbrahim Peygamberin, Yüce Rabbimize verdiği “oğlunu kurban etme” sözü neticesinde oğlu yerine meleklerin hediye ettiği koçun kesilmesi geleneği olan kurban muhakkak ki sadece bir et nimeti değildir. Baştan sona takva, sabır, iman göstergesi bu hadisenin hanif Müslümanlar için asıl kıymeti Rabbimize duyduğumuz sevgi ve şükranın en değer verdiğimiz şeyi feda etmekten de yüce olduğunun ve bizlerin kul olmaya ne denli istekli olduğumuzun ispatıdır. Hele İsmail Peygamberin göstermiş olduğu rıza ve bir anlık tereddüt ve korkuyu bile gidermek adına babasından gözlerini bağlamasını istemesi Allah yolunda iman etmenin manasını bizlere çok iyi anlatmaktadır.

Maddi ibadetlerden olan ve dinen kesmekle mükellef olanlarca eda edilecek kurbanın, zekat ve sadaka gibi kıymetinin büyük olduğu tartışılmazdır. Bu mübarek ibadet şekli, bazı yanlı, imansız ve cahil insanların reklam ettiği gibi hayvan katliamı değil, her gün milyonlarcası sofralarımıza et olarak gelen hayvanların takva maksatlı olarak kurban edilmesi ve Allah rızasının gözetilmesi eylemidir.

Vacip olan kurbanı kimlerin kesmesi gerektiği dinen sabittir. Ancak kurbanın eti ile kanının değil fakat bizlerin takvasının Allah katına ulaştığı kabul edilirse durumu ve imkânı olanların kesmesinde fayda vardır.

Kurban ile alakalı en önemli husus muhakkak niyettir. Mü’min sadece ve sadece bu ibadeti Allah rızası için yapmalı, bu ameli gösteriş, riya ve et depolama faaliyeti olarak görmemelidir.

Hatırlatmakta fayda vardır ki Zilhacce’nin on gününün sonuncusu olan ilk bayram günü oruç tutmak caiz değildir.

Kurbanların uygun vasıflı, helal kazançla temin edilmiş, uygun usüllerle canı alınmış, temizliğe dikkat edilerek hazırlanmış, daha ziyade dağıtmak ağırlıklı olarak pay edilmiş ve gerçekten muhtaç olanlara dağıtılmış olması esastır. Kurbanın malum üçte birinin yenmesi, üçte birinin misafirlere yedirilmesi ve en az üçte birinin muhtaçlara dağıtılması İslam kabullerindendir. Lakin durumu müsait olanların yedirme ve dağıtma paylarını arttırması daha uygun olur kanaatindeyiz.

Mü’minlerin maddi ibadet olan kurban kesme işini, namaz ve niyaz ile birleştirmeli, eş-dost ve akraba ziyareti gibi değerli sünnet ve farzlara itibar etmeli, tesbih ve Kur’an okumalar ile, teşrik tekbirleri ile bayramı eda etmelidir.

Kesimlerde en büyük dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de muhakkak İslam düşmanlarının ağzına laf vermemek ve hayvanı mındar etmemek adına, kesme işini ehil kimseler marifetiyle, usülüne uygun, belirlenmiş yerlerde, medyatik hadiselerden kaçınarak, kazalara meydan vermeden gerçekleştirmektir.

Nerede, nasıl ve kim tarafından eda edilirse edilsin kurbanın asıl maksadı, sahip olduğumuz iman ve takvanın (zaten bunu çok iyi bilen) Rabbimize ispatı ve salih amel işleme fırsatıdır.

Kullar olarak bu hayatta tek bir gayemiz vardır ve o da; Yüce Rabbimizin rızasını kazanamaya çalışmaktır. Kurban etme işinin de özü sadece ve sadece budur. Başkaca niyetler kurbanı mındar etmese de sakatlar.

Aman dikkat! Sakın şeytan veya nefsiniz sizi kandırıp kurbanlıkta gösterişe ve et depolamaya sevk etmesin.

Rabbim bu mübarek günlerde yaptığımız ibadetleri, duaları kabul eylesin.
Rabbim kesilecek kurbanları, akıtılacak kanları, gösterilecek takvaları kabul eylesin.
Rabbim hastalara şifa, dertlilere deva versin.
Rabbim Kurban bayramınızı mübarek eylesin.
Amin.

 

kurban bayramınız mübarek olsun

Bu yazıyı okudunuz mu?

Dünyada kaç milyon Müslüman vardır

Dünyada kaç milyon Müslüman vardır

Dünyada kaç milyon Müslüman vardır Başlık bu olunca akıllara hemen Müslüman devletlerdeki milyarlarca insan gelir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir